Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Discutii generale

#1
Nu stiu cat de bine venit este acest topic, iar daca ideea nu e prea buna, rog moderatorii sa actioneze cum considera.

Ma gandeam sa avem un loc unde sa discutam general despre seriale, nu sa mergem la fiecare topic in parte pentru a pune doar o idee. Ce ne place sau nu la un serial, ce consideram ca e exagerat sau nu etc. Un topic mai "ciorba" asa.

Am scris asta in topic-ul "Llama drama":
Citat:Urasc cand un serial e prea lungit.
Exemple:
How I Met Your Mother - ok, primele sezoane amuzante and stuff, acum deja devine enervant, am inteles ca asta ar fi ultimul sezon si chiar cred ca ar fi bine sa fie asa.
Grey's Anatomy - GOD. Finish it already. Era printre serialele mele favorite, acum a inceput sa ma enerveze, mai ales de cand am auzit ca Shonda mai are chef de inca un sezon. Pe cine mai poate omori?
Californication - nu stiu de ce, dar nu mai are farmecul de la inceput. Inainte de abia asteptam sa il vad, acum cred ca-s si-n urma cu episoadele putin, nu ma mai atrage.


@Lia mi-a sugerat sa caut un anumit thread aici: "ce seriale urmariti", dar eu nu am reusit sa il gasesc. Asadar m-am hotarat sa fac acest topic, unde ne vom spune of-urile, laudele, nelamuririle si tot asa. Oricine doreste sa dezbata in mai mult de un paragraf doar un singur serial, il invit sa caute thread-ul aferent show-ului respectiv.


Totusi, intrebarea mea ramane: considerati ca unele seriale sunt (prea) lungite doar de dragul de a mai lua si producatorii niste bani? Prin aceasta "lungeala", credeti ca seria este stricata?

Si mai adresez o intrebare: daca ati da de cineva care vrea sa se uite pentru prima data la un serial, ce i-ati recomanda si de ce?

As dori ca raspunsurile sa fie cat-de-cat argumentate + nu ezitati sa puneti mai departe intrebari, sa dezbatem tot ce tine de aceasta arie "motion pictures".

Edit: am sters din post partea cu "recomandari", cine doreste sa recomande un serial, exista deja un topic despre asta.
[Imagine: tumblr_mc1u38yB7f1rtr21qo1_500.gif]

#2
Citat:Ce ne place sau nu la un serial, ce consideram ca e exagerat sau nu,
si
Citat:unde ne vom spune of-urile, laudele, nelamuririle si tot asa.
+
Citat:Totusi, intrebarea mea ramane: considerati ca unele seriale sunt (prea) lungite doar de dragul de a mai lua si producatorii niste bani? Prin aceasta "lungeala", credeti ca seria este stricata?

alaturi de alte posibile intrebari pe tema asta si orice mai tine de seriale si poate fi dezbatut mi se pare okay. Insa nu vreau sa transformam topicul asta intr-unul de recomandari propriu-zise, fiinda deja exista unul - aici. Asa ca incercati sa va concentrati mai mult pe aspectul de dezbatere, discutie, argumentare, opinie personala dintr-o perspectiva generala, si nu pe anumite seriale doar sau stiu eu, mergand mai departe, dupa cum am spus, catre recomandari ce ajung sa ocupe tot postul.

Am sa revin si eu cu un raspuns la topic cat de repede pot.

#3
Personal nu am o problema cu serialele care sunt foarte lungi. E ok cat timp nu se schimba foarte mult de la ideea initiala sau daca se schimba exista o evolutie pentru schimbare. Ce urasc este cand un personaj dispare cu totul dintr-un serial. Exemple ar fi "That 70s Show" si "Sliders". "Stargate SG-1" a reusit sa faca asta mai bine pentru ca a existat o perioada de tranzitie. Este unul dintre cele mai lungi seriale pe care le cunosc si printre favoritele mele.

O serie este stricata in general daca studioul se amesteca prea mult in ideeile creatorului. Cel mai bun exemplu pentru asta este "Andromeda". Un contraexemplu la asta cred ca este "Supernatural" al carui crator a plecat dupa sezonul 5 si pana acum nu pot sa zic ca nu au facut o continuare destul de buna.

Ce imi displace cel mai mult este insa cand un serial este abandonat la mijloc. Mai ales acele seriale care au o poveste extinsa. Exista o mie de seriale ce au fost anulate dupa un sezon sau si mai rau dupa o jumatate de sezon pentru ca nu au fost populare din prima clipa. Cred ca cel mai bun exemplu este "Firefly" care a fost anulat la jumatate si mai tarziu a ajuns in topul dvd-urilor vandute. Cunosc foarte multe serial de doar un sezon sau poate doua care au fost anulate asa si au ramas cu o poveste superba neterminata.

Citat:daca ati da de cineva care vrea sa se uite pentru prima data la un serial, ce i-ati recomanda si de ce?

Nu prea inteleg asta. Cineva care nu a mai vazut niciodata un serial sau cineva care nu a vazut niciodata un anumit serial? Pentru prima depinde foarte mult de varsta si de ce gen de material de divertisment apreciaza in general. Pentru a doua as recomanda in totdeauna sa vada primele 5 episoade dintr-un serial inainte sa isi formeze o opinie

Si o intrebare de la mine: Ce fel de seriale preferati? Episodice sau cu story arcs pe tot parcursul serialului?
[Imagine: FinalFantasyIXBahamutvsAlexandregh.jpg]

#4
In intrebare ma refeream la cineva care nu a vazut niciodata un serial, nu un anumit serial, dar e bun si al doilea raspuns.
Sunt de acord cu tine la serialele intrerupte, gen Lie to Me sau Flashforward, unde chiar as fi dorit sa vad continuarea, poate mai mult decat la alte seriale care-s pe la sezonul 9 si se puteau opri mai devreme.

Totusi, vreau sa mentionez ceva: in ce am zis ulterior nu ma refeream ca tot timpul cand un serial este lung inseamna neaparat ca a fost lungit inutil; ma refeream la anumite seriale unde nu mai vad rostul, iar prin adaugarea episoadelor strica din farmecul seriei per ansamblu.

"Ce fel de seriale preferati? Episodice sau cu story arcs pe tot parcursul serialului? "

Inainte eram mai pretentioasa la seriale, preferam numai cele cu story arcs, cu episoade mai lungi de 20 de minute, cu mici exceptii. Acum, nu stiu, din cauza oboselii, ma plictisesc foarte repede, iar daca povestea devine groaie (si cum am zis in postul anterior, se lungeste prea mult), nu mai trag asa mult de mine sa vad anumite seriale. Am observat ca am mai multa tragere de inima, in ultimele 2 luni, sa vad seriale gen Modern Family, usoare si amuzante.
Dar daca ar fi sa dau un raspuns general, consider ca serialele cu story arcs sunt cele care ma coafeaza mai bine. Ma gandesc ca atunci cand ma intreaba cineva care e serialul meu preferat nu o sa raspund niciodata cu un titlu de serie episodica, ci cu unul ce are story arcs pe tot parcursul lui.



- Daca nu va mai este permis (din cauza job-ului/scolii/whatever) sa va mai uitati la prea multe seriale in timpul liber, la care v-ati gandi sa le taiati de pe lista? Ce gen? De ce?


Note: oricine vine aici poate sa raspunda la oricare dintre intrebarile puse anterior, nu trebuie neaparat sa raspunda la ultima intrebare pusa; de fapt, nici nu trebuie sa raspunda la o intrebare, daca nu doreste, ci doar sa-si scrie curiozitatile, nelamuririle etc.
[Imagine: tumblr_mc1u38yB7f1rtr21qo1_500.gif]

#5
scriu niste chestii foarte pe scurt ...

a inceput vikings,un serial despre vikingi(lol,n-ati fii crezut),facut de History si (cica)foarte bun.

ma uit la white collar,cate un episod inainte de culcare. nu prind niciodata sfarsitul,atat de mult imi place.

recomand Utopia,un thriller englezesc extraordinar de bun,o miniserie de 6 episoade in care este vorba despre o banda desenata(intr-o oarecare masura) . subiectul este mult mai interesant decat pare,iar daca sunteti obisnuiti cu seriale gen Black Mirror,Luther sau Sherlock,acesta nu o sa dezamageasca.

as mai vrea sa recomand Luther,o alta mini-serie britanica absolut extraordinara. politist(negru!!sic!) genial si niste cazuri foarte interesante.

si cam asta e tot .

o sa revin cand o sa-mi aduc aminte si o sa am ceva important de adaugat.

#6
@James Dean tu chiar nu citesti ce scrie primul poster, nu 21? Aici nu e threadul de recomandare, ci de discutii generale intre fani despre off-uri si nelamuriri in privinta serialelor.

/adminout
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#7
Off topic:
Nu, @Lia , a fost nitel vina mea. In primul post am pus din greseala, desi nu intentionam, in numaratoare cuvantul "recomandari", ceea ce ii justifica postul lui @James Dean . Da, ca ulterior a venit @Fiction si a clarificat treaba (multumesc inca o data), asta e partea a doua, dar deobicei cam toata lumea citeste pe diagonala doar primul post al unui topic cand vrea sa stie ce trebuie sa posteze, so...

(ador chestia cu tag, sa va sec cu notificari)

On:
Episodul de azi din Grey's (S09, E17) a fost destul de bun, desi nu sunt de acord cu zvonul ca s-ar mai face un sezon, nu pot sa nu ma bucur de noi episoade. Nu o sa dau spoilere, doar zic de Avery ca a facut o treaba buna. 4

Aaaand can't wait for Game of Thrones, cred ca e singurul serial adorat de toti cunoscutii mei, indiferent de genul preferat de ei in mod obisnuit, iar asta cred ca dovedeste inca o data cat de bun este acest tv show.

Si pentru cine nu a vazut ultimul trailer:
http://www.youtube.com/watch?v=C1pbtBX9Kok
[Imagine: tumblr_mc1u38yB7f1rtr21qo1_500.gif]

#8
Stiu ca fac double-post si un pic de spam, dar nu pot sa nu dau share la noul trailer GoT.

http://www.youtube.com/watch?v=R4XSeW4B5Rg


Totusi, nu mai are chef nimeni sa-si impartaseasca experienta cu serialele? ^^
[Imagine: tumblr_mc1u38yB7f1rtr21qo1_500.gif]

#9
Desi am facut un topic despre asta simt nevoia sa postez si un trailer so here it is 4
http://www.youtube.com/watch?v=vgg9nnALFGA

Pe langa asta in ultima vreme am progresat incet cu X-Files si am decist ca trebuie sa termin si Fringe la care am ramas la ultimul sezon. La Game of Thrones nu pot sa ma uit. In primul rand nu e terminata povestea si ceva ma face sa cred ca pana va fi serialul va ajunge in pas cu cartile si apoi mai departe. In al doilea rand vreau intai sa citesc cartile pe care le strang de cativa ani deja. Daca ma apuc de serial cu siguranta nu o sa le mai citesc
[Imagine: FinalFantasyIXBahamutvsAlexandregh.jpg]




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)