Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Discutii generale

#31
Cum zilele astea masina mea sta ingropata iar mie mi-e o lene inimaginabila de a mearge si a o curata (care mi-ar manca cam o zi intreaga avand in vedere ca nu s-a sinchisit nimeni de la conducere sa trimita un plug si pe straduta mea), ma vad tot mai des apeland la transportul in comun.
Si ceea ce observ e ceea ce-mi face cea mai mare placere: interes in lectura. Tin minte in primii ani de facultate ca nu prea vedeam multa lume in metroul cu carti in mana dar vad ca de-a lungul timpului asta s-a schimbat. Ieri cat ma intorceam spre casa am numarat cateva persoane cu A game of thrones, una citind biografia lui Steve Jobs si foarte multe cu acele carti oferite de ziare. E impresionant de observat ca acele initiative au avut succes in cele din urma si tot mai multa lume citeste din nou.

A ajuns in sfarsit televiziunea atat de degenerata incat lumea se dezlipeste in sfarsit de asa forme de "divertisment"? (Nu ma mai uit la TV de cand RDS a incetat sa mai ofere Cartoon Network si Fox Kids in limba engleza).

Uitati un subiect interesant de discutie. Voi observati aceasta reemergenta a lecturii ca hobby? Cui datorati interesul renascut pentru carti?
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.

#32
Ca fapt divers,Cartoon Network poate fii vazut in engleza cu un decodor Digi.Oricum,nu ai nimic de vazut,recomand Boomergang.Acolo mai poti vedea cate un Johnny Bravo,Dexter's Laboratory sau Kung Phooey.

La fel ca tine,am inceput sa circul din ce in ce mai des cu transportul in comun.Poti sa-ti confirm partial spusele tale,cu o mica problema.Sexul feminin e mult mai interesat de citit in metrou,tramvai sau autobuz.

P.S. Cyber,mi-am adus aminte ca ai spus acum ceva timp ca nu prea mor caractere in saga lui Martin.Eh,sa ajungi la cartea a patra,acolo o sa incepi sa-ti schimb perspectiva .
Însă cand, ocupat cu Alida, Ama fuse atatcata, pentru a ma asigura că nu o sa fie ranita grav, scosei pumnalul, desi era destul de tocit... moment in care atacurile se Oprira, moment in care toti au ramas blocati(?) si cineva a spart linistea asurzitoare, spunand...

#33
Am prins intr-o vreme Boomerang pe la cineva cat am stat in vizita...dar din pacate pe langa seriile vechi care mi-au placut sunt cateva care le-am detestat chiar si in copilarie (Danger Mouse...ugh). Asa ca ma pastrez pe download ale seriilor vechi care-mi plac si care o sa le tin minte mereu cu placere, chiar si dupa multe vizionari.

Am observat si eu ca in general sunt fete care citesc. Dar ieri am prins si ceva baieti, ceea ce ma bucura.
In randul tinerilor am vazut destui care citesc pe mobil sau pe alte dispozitive (eu intr-o vreme citeam pe PSP...cu un pic de efort pana nimeream formatarea corecta si era dispozitivul perfect pentru citit). Ceea ce din nou e destul de interesant, mai ales in urma unor articole citite acum ceva timp conform carora noile ereadere stimuleaza interesul tinerilor pentru lectura.
Cum era...boys will be boys. Daca-i un dispozitiv nou atunci ar putea fi pentru orice, atat timp cat e o jucarie noua.

Iar despre ASoIaF...vad eu cand ajung mai departe. Pe moment sa-mi termin cu ce am inceput din Wheel of time si apoi trec mai departe spre Malazan si din nou spre opera lui George Martin. Pana pe la finele anului eu sper sa fi citit pana la A dance with dragons.
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.

#34
Adevarat, chiar se observa clar o crestere a numarului de cititori din metrou (si nu numai). Si da, la inceput vedeam o gramada de persoane care citeau din colectiile de carti care apar saptamanal de la diferite ziare, dar in ultimul timp vad ca lumea a inceput sa diversifice. Parca nu am mai zarit chiar atat de multe coperti verzi ca de obicei.

Si ca tot am adus vorba de anumite chestii pe care nu le-am mai zarit, as mentiona aici si ziarele gen cancan, libertatea etc. care parca nu mai le vezi non stop si-n stanga si-n dreapta. Doamne ajuta!

Cat despre interesul asta crescut pentru lectura, cred eu ca are la baza doua chestii:
1. Pretul mai accesibil al unei carti. Stiu ca exista si anticariate, dar probabil ca multora li se pare putin peste mana sa se duca in locuri speciale de genul asta pentru a face economie. Asa, trece omu' dimineata pe la standu cu ziare si isi ia si o carte.
2. In colectiile scoase de ziare au fost alese numai carti una si una. Sunt persoane multe care poate nu stiu ce sa citeasca si nu au timp/de unde sa se informeze despre ce merita sau nu. Asa, cu aceste carti, au mers oarecum la sigur. Si alta chestie: au scos carti de toate felurile si pentru toate gusturile. Poate ca unii si-au descoperit cu ocazia asta si pasiunea pentru un anumit gen pe care nu il mai incercasera.

Cat despre televiziune...ma abtin de la comentarii.

#35
Banuiesc ca in metrou ai observat acest interes in ceea ce priveste lectura, CyBeR. Ah da, ai si mentionat. Ma intreb pe ce ruta, ca eu cand o iau spre Romana si inapoi spre casa 7 din 10 persoane aflate langa mine sau in apropiere mea isi butoneaza cu patos iPhone-ul sau alte telefoane din categoria smartphones. Restul sunt intr-adevar persoane care citesc. Vorbind strict de citit in mijloacele de transport in comun, dar sa nu fiu rautacioasa. Oricum sper ca, prin absurd, sa ma fi zarit si pe mine citind, haha. Glumeam. Si asa de vreo luna, prin metrou, mai mult mi-am invatat decat citit. Oricum - nu stiu cine zicea mai sus, dar are dreptate - este destul de clar faptul ca fetele si femeile par mai interesate de citit. Si sunt perfect obiectiva aici.

Ceea ce mi se pare mie interesant, pe de-o parte, este de fapt chestia asta cu cartile care se vand cu ziarele. Nu ma asteptam sa sporeasca numarul de cititori in felul asta. Ma intreb pe ce criterii sau cum ajung ei sa cumpere cartile alea? Daca pana si pe mama a prins-o chestia asta si mi-a adus acasa seria Contele de Monte Cristo, de Dumas.

Boomerang... Trebuie sa-i arat tatei discutia asta in momentele in care-mi reproseaza ca - citez: " Ditamai capra la saptispe ani te uiti la desene animate!". Mie-mi place programul asta, de fapt e singurul la care ma mai uit. Sunt desenele alea clasice, Familia Flintstone, Johnny Bravo, Laboratorul lui Dexter, Duck Dodgers si altele care-mi mai amintesc de copilarie. Ce e fascinant acum e de fapt incarcatura de ironie pe care o descopar cu fiecare episod vizionat si ca acum inteleg totul altfel. La cinci sau sase ani cati aveam pe atunci, Johnny Bravo mi se parea un nene care isi cauta o iubita si isi lua mereu bataie. Sau Fred Flintstone un om gras din epoca de piatra. De Duck Dodgers nu mai mentionez nimic... Desenul ala este epic.

Dar revenind la carti.

Personal, in ultima vreme, citesc mai mult de nervi. Simt nevoia sa ma calmez cumva si singurul meu refugiu sunt cartile, din pacate (?). Amuzant, nu? Nu stiu daca este cazul sa datorez cuiva interesul renascut pentru carti, poate celor de la ziare care au avut ideea asta cu seriile si colectiile din ultima vreme, dar eu cred ca e vorba mai mult de propria persoana. Unii citesc de placere, altii din curiozitate si mai sunt unii care o fac si pentru ca e la moda (proprie experienta).


#36
Pentru ca nu vad altundeva unde sa impartasesc asta presupun ca aici este cel mai bun loc. Vad ca exista ceva cititori pe aici si presupun ca o sursa de garti gratis este oricand apreciata.

http://www.gutenberg.org/

Este o arhiva care se ocupa de colectarea cartilor ce au iesit din copyright. Poate cativa stiti de site. Eu l-am descoperit can cautam informatii despre "John Carter" si am reusit sa iau cartea de acolo. Pentru cei ce au e-book reader-e exista versiuni ale documentelor in mai multe variante. Pentru cei ce nu, Google Chrome are o aplicatie ce poate sa citeasca orice format sau probabil ca exista pe net alte convertoare.
Nu stiu daca exista si carti in alta limba decat engleza, dar eu personal prefer sa citesc in engleza
[Imagine: FinalFantasyIXBahamutvsAlexandregh.jpg]

#37
Eu citesc cam orice ebook cu extensie mai ciudata, in special cele facute pentru e-readere, cu Mobipocket. E foarte usor de folosit si destul de placut fata de Adobe Reader, MS Word etc.

Cat despre gutenberg, stiam de site, dar nu m-am gandit sa share-uiesc pentru ca nu sunt personal adepta lucrarilor expuse. Si goodreads are ceva ebooks, chiar destule si trebuie sa cauti putin sa gasesti ce-ti place, desi nu toate sunt in engleza.

Grupul nostru literar se afla pe goodreads.com si se numeste Eyes wide open, al carui moderator e Cyber. Personal, prefer goodreads contra shelfari.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#38

Ta-da-da-daaam!

Mai stie cineva vreun site de unde pot descarca ebooks pentru Mobipocket, romanesti? Pe acestea le-am luat de pe FileList. Am avut noroc sa dau de Anne Rice, am luat Stapanul inelelor si Harry Potter cat si alte colectii super interesante. O sa am ce face toata vara asta, nu gluma.

P.S: Stiu ca nu prea are legatura una cu alta. Am o tableta Archos 101 (parca). Vreau sa stiu daca se poate instala o astfel de aplicatie si pe ea. E mult mai comod sa stai in pat si sa citesti. Am instalata aplicatia 'Aldiko' de ceva vreme. Aceepta formatul .prc? As fi recunoscatoare pentru putin ajutor.

Thankies pupic.
[Imagine: dh4h3a.png]

~.~
„Nu poti cunoaste cu adevarat decat ceea ce renunti a stapani.”

#39
Ti-am pus link, nu imagine, ca distruge pagina, fii si tu mai atenta...

Iti raspund cand ajung acasa, acum nu pot.

/FreeToLove: Nu vazusem ca ai editat tu, scuze. Oricum, incarcasem imaginea redimensionata, nu deforma pagina.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#40
Intrebare: cine vrea sa preia grija grupului de lectura de pe goodreads? In ultima vreme nu am nici un fel de tragere de inima sa ma ocup de el si e pacat sa ramana in dizuz, avand in vedere ca apar destul de des membrii noi. Am rugat pe altcineva la un moment dat sa se ocupe, dar aparent respectivul a uitat.
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)