Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Dinozaurii si inceputurile lumii

#1
poi as avea eu
TYRANOSAURUS REX
Tyranosaurus rex era cel mai feroce dinozaur de prada, o adevarata teroare pentru celelalte animale. Este unul dintre cei mai cunoscuti dinozauri carnivori, poate si pentru faptul ca a fost “reinviat” in mai multe productii cinematografice SF. Cantarea 8 tone, avea 15 metri lungime si 8 metri inaltime. Avea dinti lungi, taiosi, cu care smulgea usor bucati mari de carne din prada sa. Primele fosile de Tyranosaurus rex au fost descoperite in anul 1900, in Statele Unite.

OVIRAPTORUL
Dinozaurul numit oviraptor nu era mai mare decat un caine. Se hranea cu ouale altor dinozauri. Gratie rapiditatii sale, fugea de indata ce fura oul.

PTERODACTYLUL
Pterodactylul era o alta reptila zburatoare, dotata cu aripi, dar nu avea pene. Era un pradator destul de agresiv.

Toate aceste creaturi, disparute de mult, au fost facute din nou sa se miste, dar, din fericire, numai pe pelicula de film, de unii cineasti cu fantezie. Cel mai recent film populat cu dinozauri este binecunoscutul “Jurassic Park”.

cam asta pot sa va informez eu.restul las sa zika si altii:p
o.o" wot

#2
Notiunea de dinozaur desemneaza orice membru al unui grup de aproximativ 1300 de reptile care a aparut in perioada Triasicului mijlociu si tarziu, acum aproximativ 200 milioane de ani. Cei mai multi dinozauri pot fi clasificati in doua categorii: dinozaurii cu o structura a membrelor posterioare asemanatoare pasarilor-ordinul Ornitischia, din care fac parte Iguanodonul si Triceratopsul, si dinozaurii cu o structura a membrelor posterioare asemanatoare reptilelor-ordinul Saurischia, din ai carui reprezentanti putem sa-i amintim pe Apatosaurus si Tiranosaurus. Primii dinozauri cunoscuti, Staurilosaurus si Herresaurus din America de Sud au o structura prea primitiva spre a putea fi clasificati in cadrul vreunuia din ordinele mai sus mentionate. Dinozaurii au disparut acum 65 milioane de ani, dar unii din descendentii lor, pasarile, supravietuiesc pana in prezent.
Dinozaurii au avut de-a lungul lungii lor istorii o evolutie constanta. Astfel, de la primii dinozauri care erau carnivori sau omnivori, bipezi, mici, nu foarte puternici, dar probabil mult mai rapizi si agili decat contemporanii lor, (si care au disparut pana la sfarsitul Triasicului), s-a ajuns in timpul Jurasicului (supranumit si perioada dinozaurilor) la o mare diversitate de tipuri adaptative, a caror principala caracteristica comuna este dimensiunea colosala, neegalata pana astazi.

#3
Si eu am studiat mult din capitolul "Dinozauri" pana acum, ma fascineaza. Uitati teoria mea despre disparitia lor (ca viata lor o stiti mai toti):

Disparitia dinozaurilor (nonavieni, pasarile se exclud 10), la limita dintre Cretacic si Tertiar, acum 65 de milioane de ani este foarte frecvent prezentata drept una dintre marile probleme nerezolvate ale stiintei. Pana la sfarsitul secolului XVIII, extinctia parea chiar de neconceput: nu se putea ca fiintele vii, create de Dumnezeu sa fi disparut in decursul timpului, ar fi pus la indoiala atotputernicia Creatorului acesta neputand fi banuit ca ar fi conceput creaturi imperfecte, incapabile sa supravietuiasca. Parerea mea mai nebuneasca este ca El le-a distrus pentru a-l lasa pe om sa supravietuiasca... Si pentru ca Teoria Evolutiei cu Teoria Crearii sa se impace cred asa: mamiferele erau existente deja (asta e clar inca de pe atunci). Insa nu puteau supravietui asa de usor din cauza dinozaurilor. Din mamifere s-a ajuns si la om. Dar pentru asta era nevoie ca ele sa se dezvolte. pentru asta dinozaurii au fost distrusi... Iar primele mamifere evoluate (de fapt primul) a fost Adam, then Eva... Asta e logica mea... Prin urmare si inceputul lumii... Chestia cu big-Bangul.... Universul s-a format foarte greu daca privim secundele din punctul nostru de vedere. Dar pentru Dumnezeu, o secunda ar insemna si 60 de milioane de ani sau orice alt numar... Prin urmare... Si teoriile astea doua... cred ca s-ar putea impaca... Asa privesc eu inceputul lumii si dinozaurii...




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)