Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Detective Conan (Meitantei Conan)

#1
Shinichi Kudo, un maestru detectiv de saptesprezece ani le-a avut pe toate.

El putea rezolva orice caz adus in atentia lui si in timp record. Prietena lui, Ran, era expert in karate, iar tatal ei un detectiv privat care era ros de ideea ca Shinichi primea cele mai interesante cazuri.

Intr-o zi, in timp ce Shinichi si Ran sunt la un parc de distractii, se despart.

Shinichi afla de o afacere ilegala ce are loc si spioneaza un grup de barbati imbracati in trenciuri negre. Este prins, iar acestia il otravesc cu o substanta experimentala cu scopul de a-l ucide.

Dar, lucrurile nu se termina aici. Cand Shinichi isi revine, descopera ca a fost redus la dimensiunile unui pusti de generala. El cauta si gaseste ajutor la vecinul sau- inventatorul.

Cand Ran vine sa-l caute pe Shinichi, ei inventeaza o poveste in care Shinichi este un copil pe nume Conan Edogawa.

Ran se ofera sa-i acorde micului Conan un camin atat timp cat familia lui este plecata.

Shinichi isi face o misiune in a-i gasi pe oamenii care l-au otravit si sa gaseasca un antidot.



[Imagine: WJyn5VNCxD_zvIxEYITboFQhtqlsSLmX.jpg]<-Conan

[Imagine: DLqfgwa13T9ZlHq2q8yE9b2fUKzmYYKo.jpg]

[Imagine: hrB7qwOj1j-eLnhuh-0zlk4z2M2Ja4ib.jpg] Shinichi si Ran

Aseara l- am terminat de viziona ..sper ca l-am pus bine aici ...

#2
Detective Conan este unul din anime-urile mele preferate. Pur si simplu il ador, chiar daca este un anime cam vechi^^". Conan(Shinichi) este adorabil si foarte intelgient, cu stofa de detectiv^^. Pentru mine serialul este destul de interesant, plin de mister si comedie. M-am uitat doar la episoadele de pe Animax si la inca unele pe Net. Pacat ca este inca on-going>_<...ca vreau sa vad ce se intampla cu Conan, daca-si mai revine la normal^^
[Imagine: blackv.png]

#3
stiu ca si eu urmaream la un momentdat episoadele.. dar m-am luat cu altele.. si am uitat 21

e un serial interesant dar dupa mine are cam prea multe episoade si tot ce e prea mult.. strica
nu vreau sa fac discriminari sau ceva de genu dar ce are peste 500 de capitole manga...e cam plictisitor.. nu din cauza povestii sau ceva dar totusi.. te saturi sa tot citesti/ vezi aceleasi personaje.. stiu ca animeul e foarte interesant si ca fanii nu se mai satura de el si poate ca fac doar criticii, dar asta e parerea mea...

Si daca se termina vreodata seria.. sa-mi spuneti si mie cum se termina 24 ... nu de alta dar vreau sa aflu daca reuseste Shinici sa reajunga la normal 4
[center][Imagine: 5863530978_e4248f5008.jpg][/center]
[center]Chronicles of a Demon <-blog ~Drawings ~Fotografi~[/center]

[spoiler=Some]
[Imagine: 5385538.png][Imagine: chibi_4451.gif]
[/spoiler]

#4
Ohohoh, era pe Animax in joia...nu mai stiu cum ii zicea. ANywho, tare dragut,da,foarte dragut anime. Tin minte o faza, cand Conan a baut nu stiu ce alcool si s-a transformat inapoi in Shinici si cand a vrut sa mai incerce o data, doar s-a imbatat 21 . Are cele mai tari accesorii, nu degeaba e detectiv dar are si cei mai interesanti prieteni care se ocupa cu rezolvarea cazurilor de pisici disparute 21 .
Imi place opening-ul si ending-ul, mai ales vocile acelea.
Grafica nu e neaparat pe gustul meu, dar merge.
[Imagine: ak8THBQ.png]


#5
Ma uitam la el cand era pe Animax. Imi place vocea lui Conan cand era adult.
Episodul cu vanatoare a fost interesant (cel cu o foaie pe care erau desenate semne), cum ei au urmat indiciile gresite, cand defapt ei trebuiau sa mearga noaptea ca sa le poata vedea.
Chiar a fost dragut anime-ul si au existat si multe momente amuzante. Imi placea la acea varsta, chiar daca nu mai tin minte cate episoade am vazut din el, dar imi mai aduc aminte secvente din opening.
"Forgive you? Why? It's not like I'm mad or anything. You were the one who got angry; just like you said, I was being too nosy. I've always been like that, not knowing my boundaries. I'm the type who'll water a plant til it drowns."
- Yokozawa Takafumi no Baai, vol. 2

#6
So ... have a question: cum se termina acel damn anime ? Adica am tot vazut si urmarit la episoade pana n-am mai putut si cand credeam ca revine la normal, Puf! Din nou mic si inocent.De ce nu apar odata episoadele alea de final sa vad cum se temrina ? Am cautat si pe net dar nici urma de ele.O crima perfecta,cum ar zice Sherlock Holmes.DAp...am urmarit animeul de cand ma stiu.Pustiul este prea istet pentru varsta lui si asta pt. ca are inteligenta unui licean.Dupa toate indiciile gasite si toate chestiile deznodate, este practic cel mai bun detectiv si probabil ca sa o faca pe Ran mai fericita, ii aduce faima tatalui sau care nu era bun de nimic,desi se credea un detectiv grozav.Totusi,chiar si la dimensiunile acelea, Shinichi sau Conan da dovada de experienta si putere de decizie.Ce mai , un adevarat lider !
[Imagine: ItachiSig.jpg]






#7
Unul dintre cele mai bune anime-uri vizualizate cand aveam cam 14 ani.Mi-a placut mult ideea de a combina ideea de cazuri/politie cu un anime.Parca da mai mult farmec si mai mult amuzament criminalisticii.Dupa cum zice si in anime,numele "Conan" a fost ales dupa creatorul personajului Sherlock Holmes(Sir Arthur Conan Doyle).Sunt un mare fan atat al anime-ului cat si al personajului.

#8
Detectivul Conan, are foarte multe episoade, din pacate nu am reusit sa le vizionez decat pe acelea de pe animax. Si asa, as dori ca intr-o zi sa ma reapuc de el, fiindca este cu adevarat un anime foarte bun. Pe mine m-a incantat foarte mult, iar Shinichi e un detectiv exceptional.



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Psychic Detective Yakumo Florence Iris Winter 0 2.598 15-09-2015, 03:14 AM
Ultimul răspuns: Florence Iris Winter


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)