Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Cum ati inceput sa ascultati acest gen de muzica?

#21
La mine totul a început prin 2009 când căutam pe YouTube o piesă ce au dat-o la radio. Apăsam aşa la nimereală pe lista din dreaptă şi fără să-mi dau seama am dat click pe piesa celor de la U-KISS "Man Man Ha NI". Începusem să râd. Frezele lor şi mişcarea aceea de la refren erau absolut hilare :)). Mă amuza totul şi faptul că limba era atât de complicată şi o credeam chineză & other stuff. A doua zi am început să le povestesc colegelor despre marea mea descoperire şi le arătasem un video ce-l descărcasem pe telefon. Ne amuzasem copios în ziua aceea. Am venit acasă şi aveam un chef nebun să râd. Am clikuit lista şi am dat din nou de piesă. Au început să mi se mişte umerii, era ceva de necrezut. Apoi am continuat cu SNSD - Girls Generation, DBSK/TWXQ, Big Bang si aşa mai departe.
Astăzi ascult numa K-POP şi îmi amintesc cum râdeam la început, iar acum cânt ca o nebună în faţa clasei versurile reţinute ale pieselor precum Super Junior - Bonamana, care nu am crezut că-mi va place vreodată :)) sau SHINee - Lucifer 8->
[Imagine: ngod3l.jpg]
I shall be singing for you through the night

#22
Datorita zupului am dat de acest gen de muzica.
Mi-a dedicat cineva o melodie, tin minte si acum ca era melodia Ring Ding Dong cantata de SHINee> Am ascultat-o incontinu o saptamana, am pus-o si pe telefon. Devenisem obsedata, dupa care m-am dar pe Lucifer. M-a atras putin imaginia. Putin cate putin am descoperit melodiile. Dupa asta am dat de Boa, cu ajutorul unei prietene. Alta obsesie. Si asa am dat si de restul trupelor pe care le ascult acum.
Trebuie sa recunosc ca ador acest gen de muzica si e peste pop, rock si alte bazaconii.
Mi-am innebunit parintii :]]]..
[Imagine: h8v.gif]
 

#23
O prietena mi-a zis intr-o zi "Am descoperit o chestie de 100 de ori mai tare ca J-Rock!". Eu i-am spus ca nu o cred, la momentul respectiv credeam ca nimic nu e mai marfa decat An Cafe, Miyavi si Gackt, dar cand am auzit melodia SHINee - Ring Ding Dong mi-am schimbat radical parerea Smile Si am facut o obsesie pentru K-pop chiar mai mare decat vechea obsesie pentru J-rock...Iar SHINee ramane in continuare si trupa mea preferata, si trupa care m-a introdus in lumea muzicii coreene 4

EDIT: Oh lol de-abia acum am vazut ca postul trecut era tot despre Ring Ding Dong XD

#24
Mai demult cand venise Guild in Romania mi-au placut cum canta si am zis ca vreau melodii cu ei ca eu nu gaseam, si mi-a dat o fata care printre melodiile cu Guild mi-a dat si k-pop dar nu stiam ce este. Printre ele erau doua care imi placea mult cum e SHINee-Ring Ding Dong si B2ST - Say No. Ascultam odata RDD incontinuu si tot nu stiam ce e. Oricum eu credeam ca SHINee e unul singur in trupa si acela fiind numele lui de scena. Apoi un timp fara ascultat.
Apoi vara vreau sa caut pe youtube ceva ce zice Sasuke intr-un joc sa vad cum anume se scrie (era ceva gen Doushite So....ceva,nush) si am cautat "Sasuke Doushite" si am dat de asta: http://www.youtube.com/watch?v=J3m_U_Xqehc .
Apoi ascultam asta incontinuu, cea mai minunata melodie. Dupa un timp am cautat ce auzeam in melodie si am gasit videoclipul oficial de la DBSK - Doushite Kimi Wo Suki Ni Natte Shimatan Darou si peste mult timp de cateva zile de ascultat am aflat ca sunt coreeni de la niste prietene si apoi mi-am amintit ca parca mai aveam melodii cu coreeni in pc, si mi-am amintit de RDD si apoi m-am gandit sa ma uit sa vad daca are videoclip ceva. Apoi ma tot uitam la videoclip ca era marfa si apoi am inceput si la live-uri si apoi am inceput sa dansez, l-am vazut de nenumarate ori incontinuu si mi-a fost usor sa il invat, chiar daca dansul e usor, apoi am inceput cu mai multe melodii de la ei, apoi alte trupe noi si asta e povestea.
[Imagine: silviussj5.png]

#25
Hmm, prima data am aflat de k-pop prin 2009, datorita unui forum. Ascultam BIGBANG-Lollipop continuu *giggles* Pot spune si ca my first bias a fost G-dragon! xD
Pe parcurs am inceput sa ma interesez mai mult, sa caut mai multe trupe si artisti. Am descoperit si numele specifice fancluburilor, ca sa zic asa, iar o data cu tumblr-ul am gasit numeroase poze si video-uri, nu tocmai cunoscute ^^
[Imagine: tumblr_m8w2we1JGd1rpgt3co1_500.png]
[Imagine: tumblr_m8moi9oWXo1r8iaaao1_500.gif]
forever a baby




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)