Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Cu ce desenam

#41
Merci pentru raspuns!

Ah, eu din pacate nu sunt din Bucuresti... da' presupun ca pot gasi si aici unde stau ceva asemanator. Mereu mi-am dprit copicuri! XD
I don't support people from different camps, I don't chose sides... see me as Switzerland...
[Imagine: sigpic350185_1-1.jpg]
-aceiasi "signature" pe care o am si pe AarinFantasy-

#42
Peste-cu-nume-pervers @ Dap, separat. Un set cu un nr decent de nuante e dureros de scump

Taki Shinkan @ Cu placere. Eventual poti incerca sa comanzi online, daca chiar nu gasesti. In ultima vreme au inceput sa rasara pe siturile romanesti de specialitate

#43
Citat:Peste-cu-nume-pervers @ Dap, separat. Un set cu un nr decent de nuante e dureros de scump

Like, 10 mils? Imi amintesc ca Snow mi-a zis ca e vreo 10+ milioane un set. Or, something...
[CENTER]My DeviantART | My Twitter | My LastFM

[Imagine: beavis_and_butthead_headbanging.gif]

[Imagine: megasign.gif] [/CENTER]

#44
Foi, bineinteles, in general A2; 50/70, A4(mai mult de schite)
Acum, ador sa lucrez in tus, am vreo trei-patru penite si multe-multe tusuri,.
Imi mai plac mult acrilicele si tempera, dar nu prea ma dau in vant dupa pictura, dar imi place.
Pastelurile si carbunele sunt doua chestii care imi plac mult, desi lucrez cu ele doar rar, in general cand ma simt foarte trista.
Apoi glorioasele creioane de la HB pana la ultimul tip de B.
Mai am guma plastica, guma normala, ascutitoare din metal.
Si fara ce nu pot lucra eu e planseta, urasc sa lcurez pe birou 22
Singura mea problema e ca trebuie sa simt ceva sa pot lucra.
Iubesc sa simt cum cazi
[Imagine: Untitled3-3.jpg]
cad
cadem

#45
Skit A scris:Like, 10 mils? Imi amintesc ca Snow mi-a zis ca e vreo 10+ milioane un set. Or, something...
Setul Copic Ciao de 36 urca pana pe la 6-7 mil la han, iar cel de 72 sare bine de 10 mil. Iar 36 de culori in general nu-ti ajung. Seturile Letraset Tria sunt mai fericite din punctul asta de vedere-24 de markere la vreo 2 mil. Dar din experienta iti zic ca ai nevoie de minim 60 markere pentru a putea desena decent. Hell, desi am 2 seturi si destule luate independent, tot nu-mi ajung nuantele de roz, gri, portocaliu si galben. De-aia le amestec cu creioane colorate xD

#46
Blaaaargh, too many numbers and zeroes x_x.

Thanks for the info. ^^
[CENTER]My DeviantART | My Twitter | My LastFM

[Imagine: beavis_and_butthead_headbanging.gif]

[Imagine: megasign.gif] [/CENTER]

#47
Vesti noi marcare Copic gasiti la Art & Hobby Center magazin in Bucuresti pe grivita...Se dau la bucata..: Copic original (patratos) 21 lei Copic Ciao: 14,6 lei Copic Wide 31lei
au si sticle cu tus copic reincarcabil. liner si multe di gama Copic...de la hartie la mapa in care sa pui marcarele...Recent am vorbit cu patronul si a spus ca aduce si Copic Sketch marcarele facute special pentru manga doar daca intreaba mai multa lume de ele... situl lor se numeste Profiart ... Magazinul este specializat in materiale pentru arta..fie ca faci vederi, cercei, pictezi, sau desenezi...merita sa incercati plus ca puteti lua copic mult mai ieftin .Zuppy02

#48
You forgot chocolate. :3

Folosesc:
- foi pentru imprimanta sau Canson A4(nu prea ma omor dupa A3);
- creion mecanic Rotring, mina 2B - in ultima vreme nu l-am mai folosit, optand pentru un creion HB. Iti face o multime de nervi, insa se sterge mai usor;
- guma Factis - foarte moale, dar si ieftina;
- acuarele de la Fondul Plastic;
- foarte rar tempera - nu te poti juca cu ele asa cum o faci cu acuarelele;
- mai nou, am trecut la tus... pana acum nu am utilizat decat la un desen, insa cred ca il voi mai folosi;
- vechea si credincioasa mea cutie cu creioane colorate de la Helitz... pe care n-am mai folosit-o de ceva... mai... foarte multa vreme. xD
La inceputul anului scolar am ajuns pe la Hanul cu Tei si mi-am luat Koh-I-Noor Mondeluz; "din fericire", nu mai aveau in stoc la pachet, asa ca a trebuit sa le iau la bucata. Evident, pretul a fost pe masura. D:

Hmm, I guess that's it.

Spor la desenat! Smile
[Imagine: 45745hrd.png] <- Thanks, Arya!
Drawings
Deviant stuff

#49
- creion cu mina HB <-> 2 1/2 (e destul de util, avand in vedere ca nu prea colorez in creion, il folosesc doar la schita)
- foi de desen A4 groase. Blocul de desen actual e de la Koh-I-Noor.
- tempera de la DP Collection si Koh-I-Noor.
- pensule Pelikan.
- radiera Factis, Pelikan sau depinde cum gasesc. Insa Factis e cea mai buna.
- folosesc si bureti pentru desenele pe foi foarte mari in general. Am avut de facut o harta pentru o expozitie si am inceput cu pensula insa iesea tare aiurea, asa ca m-am mutat la bureti, intradevar culoarea se uniformizeaza usor.

D:
[align=right]
[font=times new roman]You’re under no obligation to be the same person you were five minutes ago.

#50
Sincer,eu nu folodesc prea multe.
Uitati reteta mea:
-2 creioane(unul bine ascutit iar altul mai tocit cati mie imi place sa ingros desenul l-a sfarsit);
-o radiera;
-o ascutitoare de metal caci alta chiar nu-mi place cum ascute;
-2 foi A4;
-o pereche de casti in urechi si muzica care sa ma relaxeze.
Ei,sa-i dam drumul la un desen,acum chiar am chef de unul.
[Imagine: 33zfwb9.jpg]





Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)