Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Cu ce desenam

#61
Mi se pare o ipocrizie să spui că dacă ai de la firma cutare e mai bun. Da contează calitatea, dar contează şi cum lucrezi cu obicetele respective.
Eu din nefericire, nu am postat încă desene făcute de mine, dar cât de curând am să postez. Ce folosesc când desenez ?
- am un caiet cu foi groase, în număr de 120 A4, pe care desenez, vreau să-mi strâng desenele şi de aceea m-am hotărât să îmi cumpăr un caiet pt desene.
- creioane - cel de bază este mecanic ( cu care dau schiţa ) şi este de 0.7 o firmă oarecarea ( cred că şi chinezească dar merge foarte bine, mie îmi place ). Pentru a da umbre, sau a intensifica folosesc creioane de la 4H până la 8B. Desenatorii ştiu desigur fiecare creion cum este. Dar pentru umbre folosesc cel mai mult 4B şi 5B, rareori 8.
- guma, nelipsita gumă. Toată lumea greşeşte ( dar cel mai bine este să nu apeşi creionul pe foaie când dai schiţa - eu fac asta >.< - )
- culori. Nu colorez desenele mele, nu îmi stă în fire, am sentimentul că am stricat desenul.
- şi multă multă voinţă şi dorinţă de a desena, şi vrea să devin din ce în ce mai profesionistă.

Cam astea ar fi lucrurile care mă ajută să desenez, dar şi muzica. Chiar şi la şcoală îmi pun o cască în ureche şi desenez.
[Imagine: tumblrmdccrvfsbc1r0b3k3.jpg]

Is death

#62
Cum de nu am vazut acest thread. Rusine sa imi fie. *laughs*
Uneltele->
- Foi A4 si A3 / foaia din programul SAI
- Guma de sters obisnuita, si guma de paine (speciala pentru carbune, e ca plastilina...)
- Creioane mecanice: 0.5 , 1.0, 0.7
- Creioane simple: HB, B si mai stiu eu de care
- Creioane colorate - BIG, MAPED si de la Herlitz + Faber-Color (insa pentru vopsit)
- Carioci - Koh-I-Noor (sau ceva de genul)
- Pensule, temera si acuarele + paleta. (da mai si pictez)
* Special pentru cand lucrez: servetele, un ceva unde pun apa, foi impachetate si altele
- Pix negru (dar si albastru sau rosu) - asta cand fac lineartul.
- Blocuri de desen
- Chestii plate si fine unde imi pun foile.
* Iar digital: tableta si penul digital, SAI si PS.


Atat, cred... : ))

#63
Eu folosesc:
-O ascutitoare de metal
-O guma de sters *nu totul imi iese din prima*
-Markere negre
-Creioane HB,2B
-Creioane cu mina de 0,7
-Creioane cerate
-Creioane colorate bune
-Carioci uneori
Si..muzica 21

#64
sunt total de acord cu .Ema, chiar nu conteaza firma, daca ai rabdare si iti place ce faci

Am o gramada de chestii 71

Canvasul :
Desenez schitele pe coli A4 sau A3 normale de copiator. Daca lucrez in creioane colorate prefer foi cu gramaj mai mare, nu conteaza firma. De obicei intreb de hartie semiciocan de 50x70 pe care o tai sau nu, depinde de intentie.

Instrumentele de desenat :
- Creioane mecanice, nu conteaza de care, dar alternez folosirea minei HB, B ,2B
- Creioane de liber, la fel cu variatii ale minei 2H->7B
- Creioane colorate, de obicei imi cumpar doar culorile care imi trebuiesc, pentru ca cele din supermarket-uri sunt degeaba, iar la creioanele colorate chiar conteaza calitatea si tipul.
- Penita. O folosesc la detaliat.
- Tus alb si negru.
- Pensule de cat mai multe marimi... am moooolte
- Acuarele <3
- Tempera - nu prea le folosesc pt ca nu-mi plac
- Rapidografe de la 0.1 la 0.8 15

Chestii ramdom :
- Ascutitoare
- Guma de sters si guma plastica
- Smirghel
- Vata / betigase de urechi / discuri demachiante / servetele
- Recipiente pentru apa / paleta de mixat culorile
- Uscator de par pt chestiile pictate
- Scotch de hartie sau normal
- Planseta
- Rigle si tot tacamul
- Foarfeca si cutter

cred ca am mai uitat ceva....




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)