Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Chestionar: Credeti ca Light face ceea ce e bine?
Cred ca ceea ce face Light e gresit si nu sunt de acord cu el.
20.83%
15 20.83%
Eu sunt sigur/a ca ceea ce face Light e foarte corect.
34.72%
25 34.72%
Light curata lumea, da nu e bina sa ucizi oameni. Nu stiu sigur daca e bine sau nu.
44.44%
32 44.44%
Total 72 vot(uri) 100%
* Opțiunea ta. [Arată Rezultatele]

Credeti ca ceea ce face Light este bine?

#31
Pai..Nu sunt de acord cu ceea ce face Light, deoarece cine se crede tocmai el ca sa judece lumea dupa faptele ei. Este doar un criminal cu dorinta nesfarsita de sange si putere (cum a spus Near la sfarsitul animeului )Zuppy09.Isi foloseste puterea si inteligenta intr-un mod total nepotrivit si ar fi mai bine daca, ar putea, sa se intalneasca cu toti presedintii si regii lumii intr-o adunare pt stabilirea unor lucruri privind carneetul si puterea lui.

So, Light :grr: you are a demonic man!

#32
Mie-mi place de Light, ca personaj. E chiar foarte bine gandit, ca sa spun asa.
Desi visul lui Light e sa curete lumea de criminal a devenit si el unul. Cu toate ca incerca nu va putea curata niciodata lumea de toti criminalii, indiferent ce ar face. Sincer, am senzatia ca el stia ca ce face nu e bine, dar ce pot zice...
Light facea bine intr-un fel si rau intr-un altul. 106 Nu m-am putut hotari ce sa pun deci -am pus pe ultimul la chestionar.

#33
La inceput eram de acord cu actiunile lui, pana cand a inceput sa sfideze politia, inclusiv pe tatal sau, omorand din ce in ce mai multe persoane. A exagerat dupa parerea mea, chiar daca vroia ca lumea sa fie un loc mai bun, fara infractori, ceea ce nu e posibil, oricat ar fi incercat nu ar fi reusit. A inceput sa ma enerveze cand vedeam cate nume apareau in acel caiet. Si vroia sa devina stapanul lumii, ar fi fost un total esec daca ar fi ajuns. Nu-l suport pe Light, este unul dintre personajele pe care le detest.
[center][Imagine: 2isxfr.jpg][/center]
Mulţumesc, Abbeh. Ly <3.

[center][Imagine: lh4lc.gif][/center]

#34
Poi unii ar spune ca nimeni n-are dreptul sa ia viata altcuiva. Dar infractorii aia pe care Light ii omora deja au facut-o deci "regula" asta cade.
Oricum, ideea lui Light a fost, nobila sa zic 21 pana la un moment dat, dar dupa a dat-o in paranoia si a inceput sa omoare in stanga si in dreapta daca cineva il supara 24. Si de aici eu am inceput sa-l detest, poate "detest" e prea mult spus. 39
[Imagine: baru.png]
We touch I feel a rush, we clutch it isn't much
But it's enough to make me wonder whats in store for us
It's lust, it's torturous, you must be a sorceress
'Cause you just, did the impossible, gained my trust
Don't play games it'll be dangerous if you fu*k me over
'Cause if I get burnt imma show you what it's like to hurt
'Cause I been treated like dirt before you
And love is "evol", spell it backwards I'll show you

Nobody knows me I'm cold walk down this road all alone
It's no one's fault but my own, it's the path I've chosen to go


Don't click! Dangerous!

#35
Cred ca e bine ce facea Light, pana intr-un anume punct cand a devenit obsedat sa-l invinga pe L.
Eu nu m-as fi lasat asa prins in capcana ca el, mai ales caera totusi destul de ager la minte...
A innebunitpe final, cu faza cand doar experimenta"
Dar era frumoasa viziunea lui,pana la urma nu poti avea o omleta fara sa spargi cateva oua!
L si el aveadreptate sa-l opreasca, dar in definitiv L era de parteasistemului vechi incapabil sa se ocupe deacei criminali... mai bine il lasau pe Light sa-si faca treaba ucigandu-i pe aceea. sincer nu e moral sa ucizi, dar nici sa lasi pe altii sa ucida si mai multi nevinovati nu e moral. Orice viata e nepretuita.
Dar ia compara o viata cu 10! Un ucigas ucide 10 oameni, e maicorect asa?
Desi ideeade a tinesub contorl omenirea sub teama a mai mers in trecut, desi pana la urma firea umana a aratat ca devine imuna la orice aproape, va deveni imuna si la acest tip de teroare.
Artreubi convinsi oamenii ca nu e bine sa ucizi pentru ca asa e normal, nu pentru ca " Da big bad Kira will get yea".
I've been wrong, I've been down
Into the bottom of every bottle
These five words in my head
Scream *are we having fun yet?*

#36
(23-11-2010, 12:11 AM)cattalin44 A scris: ...ar fi mai bine daca, ar putea, sa se intalneasca cu toti presedintii si regii lumii intr-o adunare pt stabilirea unor lucruri privind carneetul si puterea lui...

Gandeste si tu putin ce sar fi intamplat daca ar fi facut asa:
Suna Light la presedinti spunand "Oameni buni, eu pot sa ucid oamenii doar scriindu-le numele intr-un caiet. Ce credeti ca ar trebui sa fac? Va astept intr-o conferinta pe tema asta in data * la ora* in tara* la adresa*." Vine Light acolo, vin si presedintii(eventual ceva sosii ale presedintilor), il pun sa ucida pe cnv ca demonstratie, Light ca prostu accepta. Iese armata deundeva, il omoara pe Light, eventual mi-e si groaza sa ma gandesc ce s-ar intampla cu carnetul. Asta unde ar duce? Exact, nicaieri, apoi ma vezi pe mine pe acolo plangandu-l pe Light (Kira) :s: ......

Acum sa bag si io un comm...
Sunt de acord cu Kira. De ce? Pentru ca daca vrem sa scapam lumea de criminali, asta e singura cale de reusita. Poate daca judeca putin mai bland hotii sau criminalii care au ucis doar din pura aparare... ma rog, nu imi dau cu parerea, nu sunt kira, deci...Cumva faptul ca Kira voia sa faca ceea ce facea mi se pare un spirit de sacrificiu demn de admirat. Ca sa lamuresc pe toata lumea ce zic.... Riuk i-a spus lui Raito care sunt costurile de a folosi DN. Nu ma refer la consecintele psihice, ci la faptul ca Raito si-a dat viata de apoi pentru a folosi carnetul si a salva omenirea. Ceva in genu "Daca eu mor, macar sa trag dupa mine cati mai multi criminali posibil, chiar daca trebuie sa platesc pentru asta". Chestia asta mi se pare ca il aduce pe Light la rangul de zeu. Ati vazut in anime ca atunci cand Riuk a venit dupa Light acesta deja se astepta sa plateasca ceva in schimbul carnetului, nu? Ca a innebunit mai inclo imi pare rau pentru el, dar chiar si nebun, nu trebuia sa moara...

Ca o concluzie, Kira you are the best man I saw in my life, and that's why I love you sooooo much! :chuu:
Ajutati-ma sa-mi indeplinesc visul: sa-i vad pe micutii astia adulti! Tot ce trebuie sa faceti e sa dati click!
[Imagine: r6KlR.png] [Imagine: IZpPm.gif] [Imagine: MRb1Z.gif] [Imagine: Z8Pjv.gif]

#37
Eu sunt de parere ca ideea lui Light nu a fost atat de deplasata pe cat ar parea. Desi a avut intentii bune si un plan bun, interventia politiei si coruptia ce vine odata cu puterea au scimbat radical situatia. Astfel, Light a uitat scopul initial si a ajuns sa isi doreasca mai mult o lume a carei zeu sa fie el, in loc unei lumi normale fara criminali. Dupa parerea mea nu trebuia sa incerce sa "curete" lumea, deoarece din cauza imperfectiunii umane acest fapt e imposibil.
[Imagine: tumblr_mq6sbubRgR1stc76eo1_1280.jpg]
Are you surely not lying, little Biersack?

#38
In primul rand Light~Kira~ nu este personajul meu preferat,este unul din personajele pe care le-am detestat,desi la inceput ce facea era ok,a devenit obsedat de puterea carnetului si nu ia mai pasat de nimic,nici de familia sa macar. Deci,nu nu e bine ce a facut .A innebunit rau de tot.Orcum isi merita finalul,il detest pentru ca la ucis pe Ryuzaki~ L~care este de mii de ori mai bun decat el3[Kira].

#39
Avea un scop nobil, adevarat. Vroia sa creeze o lume noua, pura, nepasandu-i de propriul suflet. La inceput, sincer, nu eram impotriva. (voi reveni cu inca un ''edit'' mai tarziu)



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Light vs L dark_anime 27 25.591 15-09-2015, 11:47 PM
Ultimul răspuns: Florence Iris Winter
  Light VS Kira Coyote Stark 22 16.250 05-08-2014, 12:45 PM
Ultimul răspuns: scarllette
  Light-viu?! Zyklon 3 4.245 25-04-2014, 10:41 PM
Ultimul răspuns: DeDal N.
  Light/Kira/Raito(Death Note) Flaw 14 14.134 01-11-2012, 08:53 AM
Ultimul răspuns: angelxp
  If You Met Light In Person o0o-ayame-o0o 5 4.340 23-01-2011, 06:58 PM
Ultimul răspuns: SnowFlake.


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)