Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Courage the cowardly dog

#11
Daca mai citesc o data Curaj cainele fricos, o sa plesnec pe cineva.

Courage, the cowardly dog a fost un desen animat canonic pentru zilele mele de copil dubios avid de CN, in zilele in care nu ma speria dar ma facea sa rad si sa am sentimentul ala de fantezie copilareasca. Genul ala de sentiment care ne face sa ne uitam de la bun inceput la serial.

Intr-un fel toti am avut frica de ceva, dar pentru persoanele la care tinem am trecut peste acea fobie. Parca si Courage e la fel cu Muriel.

Eustace era putin agasant si genul de personaj anti-orice care il gasesti ca stereotip pentru batranii morocanosi care si-au pierdut scopul cu viata undeva intr-o valiza. Parca fara el peisajul nu era complet.

Care era numele Dr-ului? Le Quack? Nu, ala era personaj malefic. Stiu doar ca doctorul zicea mereu: "There is nothing I can do, nothing at all..." cu un accent tipic indian.

Imi aduc aminte episodul cu Muriel cand este intinerita la extrem si Courage incearca sa-i gateasca:

Muriel: Less cheese! (Courage cooks another batch with less cheese)
Muriel: More macaroni! (Courage cooks another batch with more macaroni)
Muriel: Less macaroni! (Courage cooks another batch with less macaroni)
Muriel: More cheese! (Courage cooks another batch with more cheese)
Muriel: More cheese and macaroni! (Courage cooks another batch with lots of cheese and macaroni)
Muriel: TOO MUCH MACARONI!(Courage cooks another batch with macaroni and cheese mixed together)
Muriel: Oh, perfect. (throws the macaroni cheese on Courage) I hate macaroni and cheese.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#12
Un desen de pe vremea cand Cartoon Network nu era tradus. Unul dintre favoritele mele si dintre putinele la care toleram sa ma uit la acelasi episod la nesfarsit. Nu am fost tocmai un fan al stilului artistic, dar povestile erau amuzante. Momentul in care i-au schimbat numele in Curaj este momentul in care am renuntat cu totul al televizor. Schimbarea spre romana a CN-ului a fost lucrul care m-a facut sa aleg anime pe calculator fata de desene pe televizor. Courage ai fost un erou pentru copii, iar cei din ziua de azi nu te vor cunoaste niciodata cu adevarat
[Imagine: FinalFantasyIXBahamutvsAlexandregh.jpg]

#13
Desenul meu favorit. Cred ca si azi a ramas favoritul meu. Ah, Courage, the cowardly dog. Ce ironic e numele. Tin minte cam toate episoadele, in mare parte. Ah, imi place si calculatorul ala pe care il folosea mereu Courage. Era un desen adevarat cu de toate. Imi placeau episoadele care aevau legatura cu zombii~ Si cred ca ultimul episod a fost The Mask, nu? Adica dura cel mai mult daca nu ma insel si a fost dat foarte rar in comparatie cu celelalte episoade. Sau cel in care isi amintea de trecutul sau. Era frumos si episodul cu mumia, arata destul de tare. Oricum, nimic nu va intrece desenul asta.

Psycho xD

#14
Ma bucur ca am avut ocazia sa vad acest desen in engleza inainte ca cei de la Cartoon Network sa decida sa dubleze tot. Da, grafica era chiar ciudata, Courage avea maini si picioare de forma unor bete cu trei degete, dar asta nu il facea mai putin simpatic. Era extrem de fricos, dar ar fi putut sa se bage in orice fel de belele ca sa o salveze pe Muriel, iar ea il iubea la fel de mult. Eustache ala era asa un ciudat, cu vesnica lui replica "Stupid dog, you make me look bad!", era amuzant cand primea ceea ce merita. 19 Sa fiu sincera, nu imi mai amintesc prea bine episoadele si personajele negative din serial, dar cred ca anumite imagini din acest desen nu mi se vor sterge niciodata din minte.
[Imagine: sig_reinoir.png]

#15
Unul din desenele animate care acum imi lipseste. Cand dau de el la TV, intotdeauna ma uit. Pana si jocurile cu el ma infricosau putin acum cativa ani de zile.
Fred e un personaj ciudat, mult mai egocentrist si bine creat decat multe personaje din filmele horror ce nu pot nici macar sa iti ridice un fir de par de pe mana. Producatorii filmelor horror (nu toti) ar trebui sa ia cateva lectii de la John R. Dilworth.
Eustace e un personaj care joaca un rol important pe parcursul seriei, iar faptul ca e mereu tafnos ii da un plus. Imi aduc aminte atunci cand el a fost blestemat si trebuia sa faca o fapta buna, si atunci Curaj (Courage) i-a pus o oglinda in fata si... urmatoarele secvente au fost frumoase. Ne-a aratat putin mai mult despre cealalta latura a lui Eustace.
Ideile/personajele secundare sunt si ele bune.
"Forgive you? Why? It's not like I'm mad or anything. You were the one who got angry; just like you said, I was being too nosy. I've always been like that, not knowing my boundaries. I'm the type who'll water a plant til it drowns."
- Yokozawa Takafumi no Baai, vol. 2

#16
Cartoon-ul meu preferat of all time fara niciun dubiu. Doamne, cat am adorat aceasta serie, desi intr-adevar erau unele episoade destul de scary de vizionat pentru o anumita varsta, o parte din acestea erau pur si simplu demential de amuzante incat ma faceau sa rad pana la lacrimi, like this one for example


21 Chiar si acum rad de nu mai pot de fiecare data cand urmaresc aceasta secventa. Personajul meu preferat este desigur Courage, insa cum s-a enuntat si mai sus, Eustace face acest desen complet, fara el cu siguranta nu ar mai fi fost capodopera de acum Smile. Muriel a fost cam de umplutura, dar si ea a avut cateva momente memorabile. Dintre personajele negative, Katz a fost favoritul meu "A little sport before dying, dear boy?" este un citat al acestuia pe care nu l-am uitat niciodata10.

Ma inclin in fata geniului lui John Dilworth pentru acest desen care mi-a marcat placut copilaria Smile
[Imagine: tumblr_static_tumblr_static_dilvsoojho0sgwoc0s4s.png]

"What's wrong isn't me, what's wrong is the world!"

#17
Courage the cowardly dog a fost unul din desenele copilariei mele,chiar daca nu le-am prins pe toate pentru ca am fost prea mica,dar acest desen mi-a marcat intr-un fel copilaria.Aproape fiecare episod mi-l amintesc si in fiecare seara cand este difuzat nu ratez sa-l urmaresc.A fost unul din primele desene vazute de mine,chiar daca prima data am vazut doua sau trei episoade in engleza,apoi toate desenele de pe Cartoon Network au fost dublate.Episodul meu favorit a fost acela cu Freaky Fred,nepotul lui Miuriel.Imi placea foarte mult cum el isi spunea gandurile si cum le arata,zambetul lui nu cred ca-l voi uita si cum l-a lasat pe saracul Courage.Desenele copilariei cred ca vor ramane mereu aceleasi si nu cred ca le va inlocui cineva,mai ales pe acesta.
[Imagine: 9pwads.gif]




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)