Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Concursul de Proza Fantastica - Inscriere

#1
Voi deschide concursul de pe acum si cand ajung acasa voi pune exact toate detaliile.


Tema concursului este Fantasy

Pentru mai multe informatii despre tema aici.

Lucrarile trebuie sa fie cuprinse in tema si sa aiba o lungime minima de 1500 de cuvinte si o margine superioara de 2500 de cuvinte, plus/minus o limita de cateva zeci. Lucrarile pot fi atat scrise in romana cat si engleza, la jurizare daca va fi vreo problema pot face proofreading.


Juriul este format din: Narnia (Aly), Smultronstallet (Shuu), Paradox si Cersei (Autumn) iar sistemul de punctare va fi conform listei:

Criteriile de jurizare:

a. Originalitate: subiectul abordat si tehnica de dezvoltare;
b. Calitatea dialogului: adaptarea replicilor la situatie; in cazul monologului, se puncteaza coerenta;
c. Constructia textului: alineate, structurare, lipsa diacriticelor;
d. Gramatica: greselile de gramatica, folosirea incorecta a semnelor de punctuatie;
e. Impresia personala asupra textului: cat mai detaliata si cu argumente solide

Perioada de desfasurare este de cinci saptamani pentru scriere, plus trei saptamani aditionale dedicate votului, timp in juriul isi va putea exprima parerea in topicul destinat acestui lucru. Ca sa fiu putin mai exacta, termenul este 20 Iulie

Sistemul de vot va fi sumplementat de comentariile userilor care se vor baza pe aceleasi criterii, insa vor valora mai putin in punctaj, nefiind necesara rigurozitatea si obiectivitatea de care trebuie juriul sa dea dovada.

Cat despre sistemul de alegere a premiului, ar functiona in felul urmator, cel mai simplu zic eu:

Pentru premiul I:
1. Intrati pe www.bookdepository.co.uk
2. Alegeti una, doua sau trei carti in valoare totala de pana in 20 euro.
3. Trimiteti-mi PM cu alegerile si datele personale: nume, adresa si numarul de telefon, sau pe mail/ messenger (adresa mea e: lia.mittwoch@yahoo.com). Eu voi cumpara cartile cu cardul si le voi trimite pe adresa voastra.

Premiul II:

Va consta in o carte aleasa de mine in functie de genul final si una de la Cyber, care doreste el.

Premiul III:

O carte aleasa de mine tot in functie de gen.

Fiecare din cei 3 castigatori vor primi de asemenea o medalie speciala doar pentru ei pentru fiecare loc obtinut. La fel vor primi si cei din juriu, dar una la fel pentru fiecare.

Prelungire pana pe 28 Iulie
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#2
*bumps the thread*

GUYS, PREMII REALE, adica REALE NU MEDALII???

Chiar nu se inscrie nimeni? T.T

#3
Momentan asta nu e forma finala a concursului, sper sa am o jumatate de ora sa-l cizelez putin, dar fiindca am tras de timp atat de mult nu vroiam sa spuneti ca iar s-a renuntat. Am promis si voi respecta ceea ce am zis.

Intrati pentru distractie, nu va fie frica, nu va mananca nimeni.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#4
La fel ca si Ryuu, nu ma pot pronunta inca, pentru ca nu cunosc perioada. As incerca ceva, dunno.. Poate or sa-mi vina idei pe parcurs. Vreau sa stiu doar perioada si, in cazul in care nu ne mai putem ocupa daca ne putem retrage. Stiu ca nu suna promitator din partea mea, dar Fantasy nu e tocmai genul meu favorit. xDD
[Imagine: dh4h3a.png]

~.~
„Nu poti cunoaste cu adevarat decat ceea ce renunti a stapani.”

#5
Am cateva idei, deci ma bag. Totusi, vreau sa stiu care e perioada. Nu am mai participat de mult la un concurs. Va fi distractiv.

"Omul este cel mai putin el insusi,atunci cand vorbeste in propria persoana.Da-i o masca si el va spune adevarul."Oscar Wilde
[Imagine: chibi_5001.gif]
, chibi-ul lui

#6
M-as baga si eu. Nu as avea chiar nimic de pierdut. Atat doar sa aflu in ce perioada va fi si cat timp vom avea la dispozitie sa trimitem lucrarile. Si bineinteles sa-mi vine idei.
Sper sa pot participa, suna chiar foarte interesant, iar premiile mi se par interesante.
[Imagine: air_gear_by_zzfoxzz-d31fttj.png]


#7
Perioada va fi in jur la 5 saptamani pentru scriere si 2-3 pentru vot. Sa ma asez si eu comfortabil si o sa ma ocup de asta cu Aly pe Skype.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#8
Intru si eu. Sunt mai noua pe zup si poate nu asa de activa, dar imi place mult literatura fantastica si am o idee destul de buna, cred. Oricum, e o experienta noua si merita sa incerc macar.

#9
In sfarsit.
Eu mi-am anuntat de la bun inceput participarea asa ca nici nu ma gandesc sa dau inapoi acum.
Eu voi pune la bataie ori asta:

[Imagine: oshpcl.jpg]

ori

[Imagine: philip-k-dick_ubik.jpg]

Alegerea e la latitudinea castigatorului. Pentru Bucuresti pot sa o predau personal (daca sunt aici)...in afara orasului cu Posta Romana.
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.

#10
Un inceput destul de promitator spun eu, va puteti retrage desigur, desi am vrea sa nu se ajunga la asta ca e pacat. E prima incercare de un concurs mai serios si mi-ar placea sa vad ceva mai mult entuziasm.

Premiile sunt reale, exista juriu, perioada de scriere este destul de indelungata, avem si medalii pentru toti cei implicati si ma gandesc sa oferim ceva si pentru cei care au participat, indiferent pe ce loc s-au clasat.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Concurs - Proza - Original - Discutii generale Lia 49 29.782 30-11-2012, 03:35 PM
Ultimul răspuns: Lia
  Concurs de Proza Fantastica - Rezultate Lia 5 4.623 03-10-2012, 07:52 PM
Ultimul răspuns: Rain
  Concurs de Proza Fantastica- Zuppy Awards - Vot Lia 15 11.344 01-10-2012, 05:25 PM
Ultimul răspuns: Rain
  Concurs - Proza - Original - Tema Lia 25 13.585 04-06-2012, 11:43 AM
Ultimul răspuns: Lia
  Proza scurta Storymaker 24 11.775 09-03-2012, 06:37 PM
Ultimul răspuns: Storymaker
  Concursul national de proza Mihail Sadoveanu Jasmine 0 2.244 29-09-2010, 07:35 PM
Ultimul răspuns: Jasmine
  Inscriere pentru echipa de useri a sectiunii de fan fiction Flaw 12 8.088 06-08-2008, 09:16 PM
Ultimul răspuns: Sol


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)