Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Coboară-mă în Rai ~ Alerim's poems.

#11
Bună ^^.
Aici nu crezi că era mai bine: ,, În îmbrăţişare caldă se pierd uşor " - > ,, În îmbrăţişarea .. "
În rest nu am văzut greşeli de exprimare/tastare. După cum spuneam ador că foloseşti diacritice şi ador felul tău de a scrie/compune/descrie. Ai folosit inversiuni, este preferata ta dintre figurile de stil ? Mie îmi place mai mult metafora, deşi nu ştiu să o folosesc xD.
Să mai scrii da ;; ) ?
Şi scuză-mă. Ştiu că nu am comentat cealaltă poezie, îmi place mult şi aceea.
Succes :*.
[center][Imagine: 2isxfr.jpg][/center]
Mulţumesc, Abbeh. Ly <3.

[center][Imagine: lh4lc.gif][/center]

#12
Hello, hello my dear. Deci, o poezie noua? Bun, hai sa vedem.
In primul rand in aceasta poezie ai folosit foarte multe figuri de stil wow. Nu suna rau, insa poezia pare foarte incarcata. Incearca sa folosesti si cuvinte simple, le poti combina.
Asa, mi se pare ca te chinui la unele versuri sa faci unele cuvinte sa rimeze. Asta nu trebuie sa se intaple, nu are rost in primul rand sa faci asta pentru ca o sa pierzi esentialul.
Daca inteleg eu bine, ori ai vorbit despre iubire ca si prietenie, ori ai vorbit de iubirea observata de un al treilea personaj. Spune-mi daca gresesc.
Sooo, cam asta e parerea mea. Astept urmatoarea poezie. Ja ne !!!
[Imagine: ak8THBQ.png]


#13
Pai e clar ca ai un talent in domeniul poeziilor.;)
Mi-a placut mult de tot,mai ales ultima strofa,ador sa descifrez mesaje ale poeziilor,iar opera ta nu face exceptie.:-? Cand te-ai referit la ''ei'',la ce ma exact?Am observat ca u scrii despre cineva anume,poate indragostitii?Cei ce au cazut in metaforele tale...totul este fascinant:X
Astept sa ma lamuresti,ca intotdeauna,esti plina de mister:)) Bye my dear:-h

#14
Buna! ^_^

"Iubire" e o poezie draguta, desi in unele versuri pare trasa de par rima, cred ca te-ai chinuit sa o gasesti, si suna destul de ciudat. In rest ideea imi place, imi place ca folosesti si multe figuri de stil.

Si "Divinitate" e o poezie foarte nice, ultima strofa fiind ca o concluzie, imi place chestia asta. La fel, multe figuri de stil, si rima parca nu e la fel de trasa de par. ;))

Bravo!


#15
Citat:Stele sparte în asfalt,
Reci ÅŸi triste cioburi calc.
Mai lucreaza la capitolul originalitate, sunt sigura ca stii la ce ma refer ;).


Te pierzi in detalii, in cuvinte pompoase -ce uneori chiar nu isi au locul/sensul in context- si figuri de stil nu tocmai reusite ca sa maschezi/compensezi lipsa temei/esentei.
Nu conteaza atat de mult ce cuvinte folosesti, sau ce metafore/inversiuni. Ci daca poezia ta are vreo noima, vreun sens, vreun feeling.

Whatsoever... nu sunt rele, go check Bacovia and come back :P
Do not speak unless you can improve the silence.

#16
Snowy., DeDal Notorius, Ady-chanBS2, ~ Kumiko ~ şi Ubermeusch, mulţumesc foarte mult pentru comentarii >:D<
Cum spuneam şi în primul post, eu niciodată nu am crezut că voi scrie poezii, pur şi simplu mi-a venit într-o zi şi am încercat. Iar acum vreau să exersez cât mai mult.
Hm, ok, dacă sunt prea multe figuri de stil... Mie îmi plac :-J
So, am încercat să scriu ceva mai simplu. Sper să fie ok.

4. Cuvinte gri

Scris albastru de cernală
Peste foaia ruginită
Stă şi plânge-ntr-o petală
Stropi de viaţă agonisită.

Stilou rece ÅŸi supus
Al unui ÅŸi mai rece om
Care-n taină a apus
Pereţii-nchişi ai unui dom.

Cuvintele cu gri sunt singure,
Iar el simte dulce încordare
Åži-i trist ÅŸi rece, obosit,
Şi multă cerneală a irosit.


Data viitoare mă voi strădui mai mult (sper...)
Până atunci accept orice critică, părere, comentariu.
Xoxo, AlerimxD.
[Imagine: 73m8sj.png]


#17
Am ajuns.Whew, lung e drumul prin Zup, tre sa iti faci drum cu coatele. Anywho, sa revenim.
Poezia nu suna rau si inca mai ai de exersat *ca si mine, de fapt*.
Din nou, figuri de stil dar de data asta poezia e mai libera. In legatura cu ce ai spus, ca iti plac figurile de stil :)) nu cred ca exista persoana care sa nu o faca. Dar conteaza in ce context le folosesti si nu intotdeauna sunt 'bine-venite' sa zic asa.
Titlul imi place cel mai mult. Culoare gri reprezinta la tine in poezie daca nu ma insel...ceva sters, fara rost, ceva deranjant, asta am inteles eu.
OK, astept sa iti vad urmatoarea creatie, mah dear. Gambatene and Buh Bye !!!
[Imagine: ak8THBQ.png]


#18
Hey draga!;) Mie imi place ce folosesti figuri de stil,asa si trebuie iar eu nu sunt contra.''Cuvinte Gri''....hmm...:-? chiar reusit titlul,dar si continutul.:D
De obicei,aceasta culoare reprezinta teama si trecerea timpului,nu stiu cum,dar u te-ai incadrat perfect atat in cuvinte specifice scrierii tale,cat si in masura versurilor.Din nou o poezie reusite:P
Bravo,felicitarile mele;)) Imi place sa citesc,iar operele tale ma incanta,sunt sigura ca asa va fi si pe parcurs.;) Ei bn,te pup si iti urez bafta la scris,inspiratie,imaginatie etc.:))

#19
Oh, Imi place mult aceasta poezie. Cuvintele suna asa de bine. Totul se imbina asa armonios. Imi plac mult versurile, mi-au dat posibilitatea sa inteleg semnificatia culorii''gri''. Cel mai mult din toata poezia aceasta mi-a placut:
Cuvintele cu gri sunt singure,
Iar el simte dulce încordare
Åži-i trist ÅŸi rece, obosit,
Şi multă cerneală a irosit.


Aceasta strofa, mi-a dat senzatia de ceva banal, care nu merita irosit, ceva fara importanta, obisnuit. Imi place mult stilul tau de a scrie, se vede ca ai evoluat de la primele poezii. Bafta in continuare si sa aduci alta noua. Huggie >:d<
[Imagine: j5atg3.png]


#20
DeDal Notorius, ADemon, Ubermeusch şi Kayla, mulţumesc pentru comentarii.
Ştiu că mai am de exersat şi îmi doresc foarte mult să o fac.
Deci orice sfaturi, critici sunt binevenite.
Asta e o poezie scrisă din cauză că trebuie să învăţ la latină pentru mâine şi aş face orice altceva.

5. RoÅŸu stins

Albastrul tău se stinge,
Cu fulgi mărunţi afară ninge.
O grea tăcere te cuprinde
Åži foc puternic se aprinde.

În ochi dorinţa-ţi ia amploare
Şi-n zâmbet caldă încordare.
Degete fine strâng visarea
Şi mintea vede închisoarea.

E roşu stins, cenuşă gri
Sub scurt surâs ascunzi apusuri.
Tu de pe jos scântei aduni
Şi ne numeşti pe toţi nebuni.


Întrebare : Cum sună mai bine, cu rimă încrucişată sau împerecheată ?
Orice comentariu, critică, sfat este binevenit.
Xoxo, AlerimxD.
[Imagine: 73m8sj.png]




Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  My poems MeePew 1 2.213 08-01-2012, 03:38 AM
Ultimul răspuns: MeePew
  My poems + a friend Akane Hime 11 4.854 14-12-2011, 06:27 PM
Ultimul răspuns: crazy little red
  Poems Invictus 16 8.575 24-11-2011, 10:30 PM
Ultimul răspuns: Invictus
  My poems Mariah . 6 3.561 17-07-2011, 06:21 PM
Ultimul răspuns: Mizantropul
  my poems >.< don't die gothic_yumi 3 2.526 17-07-2011, 05:03 PM
Ultimul răspuns: Mizantropul
  ~Poems~ Miss Serenity 7 4.567 17-07-2011, 04:53 PM
Ultimul răspuns: Mizantropul
  ~ my boring poems ~ ~Pufarina~Puff~ 1 2.260 17-07-2011, 03:42 PM
Ultimul răspuns: Mizantropul
  My poems, my first pasion. Kayla. 11 6.857 29-05-2011, 06:32 PM
Ultimul răspuns: Kayla.
  My world, my poems DeDal N. 35 15.453 03-04-2011, 09:11 AM
Ultimul răspuns: Kayla.
  Poems Juneko 2 2.429 27-03-2011, 12:42 AM
Ultimul răspuns: Reveuse


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)