Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

[Claymore] Claymore

#1
Claymore este un anime superb! Actiune si horror dar am deschis aici topicul pt k am gasit si Blood+ care se aseamana foarte mult 10
Sper sa nu mai existe acest topic... eu l'am cautat si nu l'am gasit.

So...actiunea are loc in evul mediu. In aceasta lume oamenii coexista cu niste creaturi numite Yoma, monstrii ce se hranesc cu organe umane. Yoma este capabil sa i'a forma umana si sa traiasca deghizat printre oameni. Prin consumarea creierului uman, Yoma le poate absorbi amintirile, permitandu'le astfel sa se deghizeze in oamenii respectivi si sa traiasca impreuna cu familiile lor fara ca acestia sa isi dea seama.

O organizatie secreta fara nume a creat razboinici superhuman pt a'i proteja pe oameni de Yoma. Acesti razboinici sunt cunoscuti sub numele de Claymores datorita imenselor cleymors (un fel de sabii) cu care lupta. Sate atacate de Yoma angajeaza Claymores pt a omori monstrul.
Aceste Claymore sunt jumatate om jumatate Yoma. Ele isi controleaza cu mintea umana corpul de Yoma insa dupa un timp Yoma preia conducerea iar Claymore se transforma complet in monstru. Inainte sa piarda controlul Claymore isi trimite cardul negru (identitatea ei sau asa ceva) unei alte Claymore care trebuie sa o omoare cat este inca in forma ei umana.

Povestea Claymore urmareste aventurile lui Claire, o Claymore ce lupta si incearca din raputeri sa isi pastreze partea ei umana. Mai departe vedeti singuri. Ma opresc aici pt ca am tendinte de spoiler 10
Astept pareri 4

Aici puteti vedea intreg anime'ul 4 http://www.onlineanime.tv/Online-Anime/Claymore

#2
O sa postez ceva in engleza care nu am avut ocazia sa postez pe un forum englez din motive administrative, pt ca nu am chef sa traduc shi de obicei sa fiu sincer lucrurile tind sa capete o rezonantza amplificata in acesta limba, exact cum imi place mie Smile
Nota introductiva: ultimele 3 ep din Claymore pe care l-am vazut tot intr-o zi, apoi a 2-a oara in aceeashi saptamana, inutil fiind sa zic ca mi-a placut enorm...ashadar ultimele 3 ep nu au fost scrise de acest Yagi care din cate am intzeles a scris f mult Claymore manga, fiind o detashare de la viziunea sa. Postul meu se refera la acestea 3 precum shi la opinia unor membrii de pe acel forum cum ca Raki ar fi prea plangharetz{mooshie-wooshie} shi nu se potriveshte seriei.
Nu cred ca e spoiler, deoarece cred ca nimeni nu poate intzelege ce am scris eu aici, decat cu mica shansa daca a vazut cele 26 de ep shi a shi retzinut mai ales cu sufletul, o mare parte 10

Hmm...I read most of the later posts in this section and I see a mutual agreement: U didn't enjoy excedingly the end, last 3 episodes I recogn. I don't know who this Yagi is and I'm barley interested, all my life I was intrested in ideeas, worlds, sentiments and fearcesome principles and whoever is capable of finding new, appealing ones, it's just fine by me! Now... more on target, I liked this anime through all it's chapters especialy because of the high quality on human and non-human interactions, both fizicly and speachfully. I saw it all in less than a day, and twice in less than a weak with a friend. What I enjoy this much it isn't a hobby, but a ever-hungry need of further understandment. Well...I can grasp the feeling one can have after an ending such as this anime has, but in my humble opinion it is not in the spirit of stereotype one must linger, but into those fearcesome warriors that showed the limit of their icey minds and the extent of their reluctant human feelings which I most thirstfully enjoied. Again the Raki wooshie-mushie sort of judgement I don't comply, the only judgement I've got over Raki is made with my soul and...may I be so bolled to ask myself and everyone, what a boy who lost his familly much like youre average Claymore but had no posibilityes of gaining fighting abilities to avange them, must lore inside!? He entrusted Clare with all of that and much more vulnerable than Clare was on her own young monstruos fare share of life, before meeting Teresa{of the Faint Smile--good name ^^, evan better, espectacular estetic-defence atributes O_O-Sorry I can't help my offtopic self 4} I think it was great how Clare saw and could distinguish her emotios for every soul she encountered in a uinique way, especially Teresa, Raki and Jeane. That is always enspiring, the conflict between what u are and what u can do. I felt it especially in the end when the flesh-cuttin' noble, developed through the ages spirt, that Jane posseses reveled her human weakness and in the same time titanic strenght: to appreciate someone's act at such an extent that makes her overpay it, with her own life, so she can feel finnaly relieved. How can u not appreciate smth like that!?...somethimes the princeple of the thing is more espectacular eye-cuttin' that any blade acrobacy could muster, and binding those two togeter is what I think these series, episodes 1st through 26th has managed to emphasize.

Edit: F bun topicul Bubbles, ashteptam sa deschida cineva ca sa pot posta shi eu 10, o chestie ramane de specificat pt a da coeziune maxima descrierii tale shi anume, Claymore sunt toate fete, de aceea le-ai numit shi "ele" normal, iar motivul in spatele acestui fapt nu are nimic de a face cu shansa sau intamplarea...ghndindu-ma la asta, rememorez scena din primul episod, ce se poate citi toata pe fatza lui Raki cand descopera ca temutzii Claymore sunt chiar..."Nu shtiai, Claymore sunt toate fete!?" :ohmy: {Sorry pt spoiler}
[Imagine: UchihaItachi.jpg]
Through pain and misery, a new life is born,
Hathread and resentment from all who once thorn,
This young soul apart from its rightfull master;
A whisper of death, a scent of despair, a brink of disaster
Befalls within the place he once called home;
Now that he finally falls to his tomb
There's still nobody who would even bother;
To give a schit on this outcast, diseased and forsaken,
From whom this world has very much taken
His lifespan, his pride, his every right to humanly behave
Leaving him empty as he descends to his grave,
Pure darkness remains, with nothing to uncover,
Only the memory, tormented with anger
Of what's left behind: the love of a brother.

#3
Claymore 105

Un anime care merita intr-adevar privit T.T
tot ce regret e ca nu a fost mai lung.
Claire e un personaj ambitios,puternic si emotiv,care leaga repede relatii cu cei din jur,spre deosebire de alte Claymore

Grafica e foarte buna,personajele sunt conturate frumos,sunt caracterizate pe parcurs,lasand loc de interpretari,facand sentimentele si relatia privitor-anime sa fie una mai mult sentimentala decat vizuala.

o serie care merita cu adevarat ^^"

#4
Claymore este intr-adevar o poveste foarte buna.Manga este exceptionala insa la anime s-au cam grabit :=),adica finalul a fost aiurea rau,pripit.Revenind la actiunea propriu-zisa este una foarte buna,iar atmosfera medievala este una unica.Desi Clare este personajul principal eu cred ca Teresa atrage mai mult atentia.Evolutia ei de la o fiinta rece,fara inima la una care ajunge sa cunoasca dragoste si instincte materne este induiosatoare,ca sa nu mai punem la socoteala moartea ei absolut stupida:yada: Asta sa ne fie invatare de minte ce face binele din om.....
Anyway,toate personajele sunt bine conturate,fiecare este intruchiparea unei valori sau a unui defect moral si desigur luptele cu mult sange fac deliciul amatorilor de genul acesta:chuu:
[Imagine: 77.gif]

#5
Dupa ce am vazut animeul , primul lucru care m-am intrebat a fost ' Why???[Imagine: o04-1.gif] '. Ideea povestii e buna : o lumea bantuita de demoni(youma) care se hranesc cu oameni ca mai apoi sa se deghizeze in acestia pentru a nu fi descoperiti si pentru as contiunua vanatoarea. Pentru exterminarea lor s-a creat o organizatie speciala formata din claymores : femei half-youma,half-humans ce aveau ca unic scop distrugerea acelor demoni. Fiecare luptatoare in functie de zona pe care o pazeste in Rabona , i se atribuie un numar ce indica nivelul lor de putere in cadrul organizatiei.
Personajul principal Clare [ ce are ca numar 47, fiind ultima clasata ] are un trecut special[ motivul pentru care ea devenise luptatoare], iar pe parcurs isi va castiga respectul si reputatia printre restul luptatoarelor.
Pacat ca nu a urmarit mangaul decat pana la ultimele episoade[ ca la sfarsit pentru al incheia sa tranteasca 1 sau 2 episoade care nu au nici o legatura cu mangaul ] pentru ca ar fi iesit o poveste mult mai complexa si surprinzatoare * anyway acum nu e vorba de manga ci de anime*.
Ca si grafica , Claymore e un serial ce se desfasoara in aer liber , iar fiecare detaliu este bine pus la punct .Ceea ce m-a impresionat au fost efectele ochilor care sunt bine reliefati . Culoarea predominanta este rosul [sangele care nu lipseste din nici un episod precum si picioare , maini si alte parti ale corpului taiate *barbar*xD . Bine ca ele au "functii de super glue" si se lipsec repede la loc].
La sunet imi place foarte mult modul in care se aud armurile si sabiile * de-a dreptul genial*...
Cam atat! ^_^
[center][Imagine: 444444.gif][/center]

[center]I know that i'm not a part of your dreams
But time makes me see that it's easy for me
To pray for the truth and hope to achieve
The love that i hope to find
In you...[/center]

[center][Imagine: elflove.jpg][/center]

#6
si au am vrut sa deschid un topic cu acest anime, dar m-am uitat atent sa vad daca nu e deschis unul si am dat peste topicul acesta.
pentru cei care nu gasesc un site de vizionat claymore am eu unul, ma uit foarte des pe el: http://www.animeseason.com/claymore/
acolo se gasesc si alte anime-uri in caz ca doriti sa vizionati si altceva.
manga e putin mai diferita, cel putin ca sa nu gresesc de pe la episodul 23 se schimba in manga....iar mai apoi are loc dupa cativa anii.

m-a impresionat foarte tare anime-ul.
mi-a fost recomandat de un baiat de ceva timp, dar cum am fost foarte ocupata cu bacul nu am dispus de prea mult timp liber sa-l vizionez, dar intr-un weekend mi-am facut si am urmarit toata seria.
deobicei cand incep un anime nu prea obisnuiesc sa-l lasa doar dupa ce-l termin de tot.

desi Clare este personajul principal sa spunem asa si mie mi-a placut mai mult Teresa.
prezenta ei scurta a avut un impact foarte mare asupra intregului anime.
fiind numarul unul in organizatie este ciudat cum a incalcat regulile pentru aceea fata care intr-un timp atat de scurt a ajuns sa-i fie atat de apropiata.
se pare ca a impresionat-o cum Clare i-a citit tristetea si a plans pentru ea.
dintr-o data a avut un motiv bun pentru a trai si a luptat cu toate fetele ce au fost puse pe urma ei.
mi-a parut rau cand a murit si mai ales in aceea modalitate, dar tot raul spre bine...

am vazut si de fapt si in anime se spune ca erau doar fete cele din organizatie, dar au fost numite Claymore de oamenii nu s-au numit ele asa.
este insa putin cam cotradictoriu sa se zica ca sunt doar fete din moment ce exista si barbati, doar ca aceia sunt deja awakened.
cum era la un moment dat in anime cand toate cele 4 au fost trimise sa-l omoare pe acel awakened in munte si s-a aflat ca mai demult au existat si barbati care erau mult mai puternici decat femeile, dar nu se puteau abtine si se 'trezeau' mai repede ca femeile, acesta fiind motivul si pentru care s-a renuntat la ei.
cele 4 deja au trecut peste acel moment si sunt deja trezite , dorindu-le moartea, sa scape de o problema in plus, nici nu se asteapta ce supriza vor avea mai incolo

desi pot sa zic ca si pe mine ma enerveaza Raki uneori, el a ajutat-o pe Clare in acel moment cand vroia sa se omoare , oprind transformarea ei intr-un yoma.
deci trebuie sa-i oferim putin de credit pentru ca o ajuta asa cum poate si seama putin cu Clare cand a fost mica si o tot urmarea pe Teresa.
pana la urma sunt si ele oameni , avand nevoie de cineva sa le fie aproape.

ce pot sa mai zic...probabil tot as continua pe tema acestul anime din moment ce mi-a placut asa mult
grafica a fost pe gustul meu, personajele la fel...si ideea acelasi lucru pot sa zic...este unica si nu se repeta la infinit precum alte anime-uri
eu ii dau nota 10 pentru originalitate, pentru tot. 8

#7
Am vazut acum ceva timp Claymore...eu una idolatrizand-o pe Clare, ea fiind ce-a mai arpopriata de personalitatea mea de acolo. Ea si intr-un fel si cea care papa mere...na ca am uitat numele ei. Ce nu mi-a plaut a fost ca are doar 26 de episoade cand mangaul este mooolt mai mare!
Chiar merita vazut, povestea este interesanta, constumele superbe si desi sunt o gramada de Claymore..ele sunt diferite nu gasesti una la fel. Luptele sunt spectaculoase nu de lunga durata dar atat cat sa iti dea palpitatii I love it!
Am vaut ca a aparut si sezonul 2 dar...nu l-am putu viziona20
[Imagine: 2mpix03.jpg]
[Imagine: 23w8db5.jpg]
[Imagine: 2e5s776.jpg]
Din focul iubirii adunam taciuni
Ce se nasc din incandescenta ploii de soare...
Unde-a ramas visul tainic de pe maini
Schitat de priviri cu-a lor patima-arzatoare?

[Imagine: k4fa84.jpg]
Noi suntem iluzii a ceea ce este muritor, iar scena este o iluzie a vieţii.
"El nu credea in nimic, cu exceptia viciului insasi si a unui zeu viu care exista pentru singurul scop de a face posibila satisfactia fata de rau."


[Imagine: chibi_2442.gif]
Emyleene, chibi-ul lui fake_fate

#8
Claymore, one of my fav. ones, that is.
Nu-mi amintesc sa fi vazut toate episoadele, ca la un moment dat am lasat-o balta si m-am apucat de manga [wider, hehehe]
Anyway, devenimes like $_$ cand aparea Teresa in scena, si cand a murit mi-a fost o ciuda ca am zis ca ma las de anime 21 I also like flash sword Irene si Galatea <3 Miria, de asemenea, a devenit foarte buna, un spirit de conducator bine dezvoltat, si lui Clare chiar nu i-ar sta bin ein locul ala. Also, Helen si Deneve are a good team, I really like them. Clare, the main char. , este bine realizata ca baza psihologica, fiind ultima ca rank al organizatiei, tipul de personaj care, from the bottom, considerata foarte slaba, lupta, supravietuieste, si calitatile de viitoare luptatoare in rank mai mare ii sunt apreciate de cele care deja se afla in elita, cu toate ca acestea initial o dau la o parte. De cand s-a format acea echipa de 7 (parca), acestora li s-au evidentiat mai bine calitatile unice la fiecare in parte, pronuntandu-se pe parcurs si spiritul de munca in echipa. Anime-ul este foarte bun din punctul meu de vedere si merita vizionat (actually, try the manga, too few episodes :[ )

#9
Ah am vazut animeul. E cel mai tare, cel mai bun. L-am vazut pe anime freak si e tare calumea. Pacat ca e asa scurt, desi manga am auzit ca e mai lunga. Nu m-am apucat de manga, dar vreau sa o fac. Din cate stiu manga e mai lunga, so nu o voi rata. Mai ales ca mananc manga pe paine : )). Totusi sunt obijnuita cu mangaurile shoujo, dar nu strica un horror intre. Anuimeul este absolut impecabil si are un mister marfa rau. Te tine in suspans pana la maduva oaselor. In episodul 4 a fost calumea cand i-a inspectat pe preotii aia / calugari whateva. Desi decorul a fost cam darkie i mean nu prea am deosebit atunci cand Raki a fost atacat de Yoma ala din cauza faptului ca tot asa era mai dark si nu aveam cum sa deosebesc, ori era din cauza claritatii.
Nu stiu, dar mie tot mi-a placut. In primul episod m-am speriat de Yoma. Era asa mare si insangerat si dezgustator : )) er asa ciudat si bleach nu mi-a placut ca m-am si speriat atunci, dar a fost calumea ca si mancam si am scapat dumicatul din gura = )).

De Clare imi place la nebunie. E asa de tare si mereu apare la tanc cand trebuie si se vede ca tine la Raki. Imi place de ea. Are o personalitate puternica fiindca a putut trece prin multe chestii chiar a putut . . . a avut puterea psihica / emotionala sa o ucida pe Elena cand se transforma in Yoma. Pacat i mean ele erau prietene chiar daca trecuse o perioada de cand nu mai intrase in contact, dar ele se stiau si erau prietene. Nu merita sa moara asa i mean chiar trebuia sa ramana in viata pacat ca nu a existat o solutie ceva sa traiasca. Pacat de ea pentru ca mi se parea o tipa chiar nais si nu merita sa sfarseasca asa. Mi-a dat senzatia ca se chinuia si nu ma indoiesc de asta, altfel nu ar fi lasat-o pe Clare sa o ucida. Si se vedea ca in timp ce forma de Yoma punea stapanire pe ea [ sa zic asa ] se chinuia parca cu ea insasi sa lupte impotriva acelui ''sindrom''.

Clare e o foarte buna luptatoare si chiar tine la Raki altfel nu l-ar fi salvat de atatea ori. De asemenea Raki e super tipu. Copilu ala chiar a reusit sa o salveze, chiar daca e cam plangacios. Mereu plange. dar il inteleg i mean a trecut prin multe si i-a murit parintii, iar de Clare s-a atasat fiindca a tinut la el si il proteja mereu, iar el a salvat - o de la moarte cand se transforma si vroia sa se sinucida sa nu raneasca pe cineva. In mintea ei ma gandesc ca s-a gandit la Raki el fiind primul afectat daca ea s-ar fi transformat in Yoma. L-ar fi facut sa sufere, totodata ar fi facut toti oamenii sa se simta la fel.

Animeul e foarte bun si ma voi apuca si de manga. Imi place parul lu ' Clare si mai ales imi plac personajele asa in mare. Raki e un tip calumea, iar animeul e super marfa. Il recomand celor care nu l-au vazut.
-

#10
Claymore...cu siguranta este inclus printre animeurile sau mangaurile favorite ale multor iubitori de aceste genuri, printre care ma aflu si eu.

Prima data cand am auzit de acest anime m-am gandit ca e un alt anime care tot ce urmareste este sa atraga lumea prin violenta cu lupte si alte chestii preferate mai mult de baieti. una dintre prietenele mele din craiova era foarte entuziasmata de acest anime si nu stiam de ce era asa impresionata, pana intr-o zi. Am ramas fara vreo lista de animeuri pe care as vrea sa le vizionez... si totusi vroiam sa vad ceva. Asa ca m-am uitat la primul episod din Claymore . Mi-am spus ca daca nu-mi va placa il voi lasa balta. Dar povestea m-a captivat, iar grafica personajelor m-a fermecat .. asa ca nu am mai avut scapare ... Am urmarit toate episoadele intr-un timp foarte scurt.
Ce m-a mirat la acest anime este ca cei care au nascocit aceasta poveste au pus in evidenta puterea si inteligenta femeilor prin faptul ca acestea au fost cele care nu se transformau in yoma dupa acel ritual de a deveni luptatoare spre deosebire de barbati.

M-as fi asteptat sa fie si ceva romantism intre Clare si Raki , insa la urma urmei nu acesta era scpul povestii. Am fost destul de satisfacuta , fara sa mai am timp sa ma gandesc la chestii romantice ... ceea ce putine animeuri de alt gen au putut sa ma faca sa simt.

Claymore un anime care cu siguranta trebuie urmarit! Vizionare placuta! 3

S is for the simplety
E is for the extazy
X is just a mark to spot
'Cause that's the one you really want!



That's what i'm talking about! : :X:X:X

[Imagine: 190109.jpg]

To be passionate about yaoi is not a crime !





Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)