Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

[Claymore] Claymore

#11
Doamne ce super a putut fi aces anime, imi aduc si acum aminte cand n aveam ce face si am zis sa viznez u nou anime, am cautat eu pe acolo si ma atras numele Claymore, si m-am pus pe vizionat, pfoaii m-am indragostit de el, are o povewte super frumoasa, numai cu demoni, adofazele aleaa cu sange si cu decapitari si cu etc 21 nu anime minunat, o poveste sper frumoasa.
Mi-a parut rau de Teresa atunci, dar sa mor cand a inceput asa deodata cu amintirile ma tot gandeam a cui sunt, ca nu am recunoscut-o pe pustoaica care se tinea dupa Teresa si cand am vazut dupa ce ea a muri ca sa dus la mosu ala si l-a rugat sa o ''transforme'' pe ea in teresa, pfoaiii mi-a cazut fata 21
Sau acey yomani pe care ii vana, si ii omora, o idee super, Deci un anime prea tare Smile

#12
ooo da!
Claymore este o lovitura buna.
Grafica buna sau cel putin potrivita cu stilul, chiar daca personajele sunt umpic banale cu caractere folosite. Organizatia,vanatoarele pot sa zic ok, cand lucrurile se complica devine ok, consiratia aia era previzibila (chiar foarte) deci nu a avut cine stie ce impact. Aia(personaja principala) si-a dus dus scopul la final eh,eh,eh. Nu le am cu parerile dar oricum Claymore a fost un anime bun.
Totusi am fost dezamagit oarecum,fiind cu manga la zi cand am vazut anime-ul am fost ceva de genul,doar atat? o.O
Astai tot.
Elda Taluta
Sarks Sark
Ark Alks

#13
M-am apucat si eu ca tot omu' de vazut Claymore. Primele nouspe episoade absolut ok, actiune, un pic de suspans si plot nu exceptional, dar bun. Personajele se dezvolta frumusel as putea zice. Din episodul douazeci insa incepe Claire sa faca power-up dupa power-up, mai rau ca Goku in DB-GT. Ma asteptam sa zica dupa fiecare power-up "And this isn't even my final form!"
Imi pare destul de rau ca tot ce pot sa fac la la sfarsitul unui anime care pe parcurs a reusit sa ma captiveze e sa rad. Pacat, putea intra in categoria animeurilor bune, cu ceva mai mult efort si atentie.
[Imagine: tumblr_m0b1jsILTh1qg582mo1_r1_500.gif]

#14
Grozav anime, mi-a amintit mult de atmosfera din Bersek. Cand am vazut anime-ul mi s-a parut bun, dupa ce s-a terminat, am continuat in manga unde povesta a devenit brusc mult mai complexa Mmilk
Trei motive pentru care Claymore e bun:
1. Personaje atipice, nu o sa gasiti un protagonist clar definit.
2. Claymore stie ce vrea sa fie, ai cam toate elementele unei aventuri medievale executate cum trebuie.
3. Merita vazut anime-ul numai pentru a deschide apetitul catre manga unde exista cateva plot twists care nici pana acum nu le-am mai intalnit in alte povesti
Raspunsurile sunt usor de gasit.
Trebuie doar sa pui intrebarea potrivita.
[Imagine: Paroh_Phantasy_by_motionwind.png]
Fetele vor converatie placuta. Baietii vor *ahem**cough**cough*
Ne mai miram ca nu ne intelegem unii pe altii?

#15
Am spus-o de multe ori (si pe la alte topicuri, sunt convinsa ca am mai postat undeva si ca nu am aberat despre asta doar oamenilor cu care vorbesc) si o repet si acum: Claymore e un anime bun; ar fi putut fi un anime exceptional daca s-ar fi respectat manga si daca nu si-ar fi batut joc de ultimele episoade. E o serie care indica inca de la primele episoade ca ar trebui sa fie ceva mai lunga, in special daca se citea manga in prealabil, pentru ca actiunea putea evolua in enspe mii de feluri, se puteau intrevede destule intorsaturi de situatie si se puteau introduce mult mai multe persoaje. Alegand sa faca un anime de doar 26 de episoade au reusit sa transforme o productie cu potential intr-o cacealma emotionala; sper sa nu o ia si manga pe aratura acum ca se apropie de final.
[Imagine: sdfbnm.png]

Despite your best efforts, people are going to be hurt when it's time for them to be hurt.
~ Haruki Murakami~

#16
Claymore e unul dintre cele mai ciudate anime-uri pe care le-am urmarit vreodata. Asta nu pentru ca seria in sine e ciudata ci pentru ca m-a facut sa ma simt ciudat. Am avut impresia ca vizionez o serie veche de cand lumea si noua in acelasi timp. Povestea a fost greu de digerat, oricum, ceva legat de poveste. M-a socat, ingrozit si fascinat in acelasi timp. Nici o alta serie nu m-a facut sa ma simt atat de ciudat. Anyway.
E un anime pe care il recomand din toata inima. Claire e atat de calma tot timpul dar m-a luat prin surprindere de nenumarate ori. A reusit sa se ridice datorita personalitatii sale intelegatoare si pentru ca si-a aratat puterile la momentul potrivit, atunci...pe munte. Sfarsitul a fost...nesafisfacator pentru mine, mi-as fi dorit sa se termine altfel, exact invers. Shame, altfel am de spus doar lucruri bune.
[Imagine: ak8THBQ.png]


#17
Mi se pare ca Claymore e o dubla dezamagire.
M-am uitat la anime si mi-a placut mult, suficient de mult incat sa imi doresc sa citesc manga, sa vad cum se dezvolta de fapt povestea si sa aflu mai multe despre universul respectiv. Cred ca toata lumea stie ca la baza e o manga, iar finalul ala din anime... tras de par, fortat ca sa iasa personajul principal invingator si binele sa triumfe, intr-un context in care era evident ca Clare nu avea nicio sansa sa invinga.
In manga intr-adevar se contureaza mult mai bine personajele, se explica unele intamplari, dar se ajunge in aceeasi situatie ca in anime. Dezamagitor pentru mine. Nu stiu care au fost motivele pentru care autorul a fortat un astfel de final si in manga. Pe langa asta, manga ar fi avut potential sa continue. Deja incepusem sa primim detalii despre Yoma, despre ce era de fapt organizatia Claymore, ca ei erau izolati pe un continent, ca nu toata lumea traia asa, doar au fost fortati sa ramana singuri cu monstrii respectivi si sa rezolve problemele in timp ce restul lumii traia fara griji si fara sa isi asume o greseala facuta in trecut. Mie mi-ar fi placut sa aflu mai mult despre aceste lucruri decat sa vad o victorie fortata a lui Clare.




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)