Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Citate memorabile

#11
Elevul Dima dintr-a saptea de Mihail Drumes;

„Pentru un mort, cea dintai noapte in cimintir e ceva groaznic, inspaimantator. Dupa asta se obisnuieste incetul cu incetul."

„E o crima ingrozitoare sa sugrumi atat de brutal cei dintai fiori ai dragostei ce rasar in sufletul unui adolescent."

„Nasterea mea n-a adus nici cel mai mic castig universului. Moartea mea nu-i va micsora nici imensitatea, nici splendoarea. Nimeni n-a putut vreodata sa-mi explice de ce am venit, de ce voi pleca."

„N-avem dusmani mai inversunati ca propriile noastre slabiciuni."

„E asa de greu sa pui simtirea in vorbe..."

„Omul a ramas o fiinta necunoscuta oamenilor."

La Medeleni de Ionel Teodoreanu;

„E om cel care, succesiv, plange, ricaneaza, e cinic, e duios, e sceptic, e credul, e prost, e destept."

Accidentul de Mihail Sebastian;

„Iata! E inutil sa fugi de singurul gand care te urmareste; e inutil sa cauti uitarea in mici jocuri imbecile. Pana la urma va trebui sa-l privesti in fata, sa-l accepti."
[Imagine: 2rmmhe8.gif]
[Imagine: 2my0v0p.gif]
I miss you, pretty boy♥

#12
22 stories ( uncollected stories ) by J.D. Salinger


The hang of it
"What's your name, Bud? " asked the sarge.
"Bobby. Bobby Pettit."
"Well, Bobby Pettit," said the sarge, "I'll just call ya Bobby. I always call them by their first names. And they all call me Mother. Just like they was at home



The heart of a broken story

I think love is a touch and yet not a touch.

I suppose it's important to a woman that other people think of her as the wife of a man who is either rich, handsome, witty or popular. I'm not even popular. I'm not even hated. I'm just--I'm just"”Justin Horgenschlag.


In a boy-meets-girl story, the boy should always meet the girl.



Both parties concerned

"Wake me when it thunders, Ruthie. Please. It's okay. I mean, wake me when it thunders." That made her cry harder. Funny kid. But she wakes me now, that's what I mean. It's okay with me. I mean it's okay with me. I mean I don't care if it thunders every night.

Last day of the last furlough
When I just see the handwriting on the envelope of Frances' letters - the silly, affected handwriting - I'm the happiest guy in the world.

Elaine
"I'm going to high school next week. George Washington High."
"That's co-ed, isn't it? " Monny said.
"No. Boys and girls," Elaine informed her.


A girl I knew
Probably for every man there is at least one city that sooner or later turns into a girl. How well or how badly the man actually knew the girl doesn't necessarily affect the transformation. She was there, and she was the whole city, and that"™s that.

A man can't go along indefinitely carrying around in his pocket a key that doesn't fit anything.

#13
Pacientul englez, Michael Ondaatje

- O vrei sau nu?
- Hai s-o bem noi acum. Lasa-l pe el in pace.
- Aha, un progres.
- Niciun progres. Am mare nevoie de o bautura serioasa.
- Douazeci de ani. Pe vremea cand aveam douazeci de ani...
- Da, bun, de ce nu sparlesti un gramofon intr-o zi. Apropo, cred ca asta se cheama jaf.
- Tara mea m-a invatat tot ce stiu. Asta am facut pentru ea cat a durat razboiul.



Madox se ingrijora, gandindu-seca devenise predispus la accidente. Ea surase sarcastic, in tacere, la slabiciunea explicatiei lui. Poate e varsta, poate are nevoie de o chelari, spuse sotul ei, dandu-i un cot lui Madox. Poate-i vreo femeie pe care a cunoscut-o, spuse ea. Uite, semnul ala nu seamana cu zgarietura sau muscatura unei femei?
Un scorpion, spuse el, Androctonus australis.



Jumatate din vreme nu pot sa traiesc fara sa te ating. In restul timpului simt ca nu conteaza daca te mai vad sau nu vreodata. Nu este vorba de moralitaate ci despre cat poti duce.



Ea sta pe pat, imbratisandu-i goliciunea. El isi trece palma deschisa peste sudoarea umarului ei. Este umarul meu, gandeste, nu al sotului ei, acesta este umarul meu.



-Cred ca ai devenit inuman, mi-a spus.
- Nu sunt singurul tradator.
- Nu cred ca iti pasa ca un asemenea lucru s-a petrecut printre noi. Aluneci peste toate cu ura si teama ta de a poseda, de a fi posedat, de a purta un nume. Tu crezi ca asta e o virtute. Eu cred ca esti inuman. Daca eu te parasesc, la cine ai sa te duci? Ai sa-ti gasesti o alta amanta?
N-am spus nimic.
- Spune ca nu, fir-ar sa fii!

De acum inainte, ori ne gasim sufletele, ori ni le pierdem.

- Cine povestea, mai inainte?
- Moartea inseamna sa treci la persoana a treia.


Mi-a placut cartea, I suppose, desi nu in mod exceptional, like a masterpiece. It was a nice book, I really enjoyed it . And those are some really nice quotes.

#14
Am citit si eu in sfarsit Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi de Camil Petrescu. Si mi-a placut. xD

"Ma cuprindea o nesfarsita tristete vazand ca nici femeia asta, pe care o credeam aproape sulfet din sufletul meu, nu intelegea ca poti sa lupti cu indarjire si fara crutare pentru triumful unei idei, dar in acelasi timp sa-ti fie sila sa te framanti pentru o suma, fie ea oricat de mare, sa lovesti aprig cu coatele."

"Se pot desparti asa usor doi amanti? Un bandaj aplicat prea multe zile pe o rana si se lipeste pe ea de nu-l poti desface decat cu suferinte de neindurat... dar doua suflete care s-au impletit... au crescut apoi laolata? "

"Femeia inseala numai pe cel pe care-l iubeste, pe ceilalti ii paraseste pur si simplu."

"Iubesti mai intai din mila, din indatorire, din duiosie, iubesti pentru ca stii ca asta o face fericita."

"Daca vrei sa cunosti linistit frumusetea unei femei, trebuie neaparat sa o faci sa sufere; numai suferinta o infrumuseteaza, asa cum numai cand simt umbra mortii canta sublim lebedele."

"O iubire care nu este eterna, nu este nimic."

"Cei inteligenti si sensibili au intotdeauna momente de indoiala."

Xoxo, Ang.
Angilicious|dA
[Imagine: pikachu___batman_by_mnrart-d58f68d.gif]
Nothing I shoot gets back up again.
Drawings.| Photos.

#15
Din Invitatie la vals de Mihail Drumes, mi-am ales cateva citate, zic eu, deosebite:

"In orice caz numai dragostea si creatia fac viata vrednica de a fi traita si, totodata, de a fi parasita fara regret."

"Nu lasa pasiunea sa se urce la creier si sa-ti ia mintile. Reteaz-o inca de la inima. Cine rationeaza in iubire e stapanul celuilalt. Cel mai sanatos lucru e sa te consideri satisfacut cu prima faza a legaturii, care de altfel e primavara dragostei. Acolo salasluieste fericirea. Dupa ce ai gustat din mierea ei, ce mai astepti? Paradisul n-are numai un sarpe, ci mai multi. Vrei sa te muste sarpele geloziei, al infidelitatii sau al abandonarii? Veninul lor e rau, cateodata chiar mortal. Du-te si cauta alta femeie, ia-o mereu de la inceput. Nu sorbi prea insetat din fericire, caci fericirea e insatiabila ca apa sarata a naufragiatului: cu cat bei, cu atat iti creste setea. O fericire egala e plictisitoare sau mai bine zis nu e fericire."

"Inima unei femei nu se topeste chiar daca ai arunca-o la cuptoarele soarelui, o lacrima insa o inmoaie."

Si din Interviu cu un vampir de Anne. Rice:

"Stai linistit. Acum o sa te secatuiesc pana te voi aduce in pragul mortii si vreau sa fie liniste, atata liniste, incat sa-ti auzi sangele patrunzand in venele mele. Constiinta, vointa ta, trebuie sa te tina in viata. Am incercat sa ma zbat, dar degetele lui apasau atat de tare, incat tot trupul mi se afla sub puterea lui; de cum am incetat sa mai incerc sa ma razvratesc, si-a infipt coltii in gatul meu."

Finaly, Contele de Monte-Cristo de Alexandre Dumas tatal:

"Poarta-ti in suflet durerea asa cum norul poarta in el ruina si moartea, ca pe o taina pe care n-o intelegi decat in clipa cand izbucneste furtuna..."

"Ce este moartea? O treapta mai mult in liniste si poate doua trepte in tacere..."



Cand o sa termin Strainul din oglinda de Sidney Sheldon o sa insir cateva si de aici. ^^

Have a nice day and take care ^^
we all have our horrors and our demons to fight, but how can i win when i'm paralyzed?

#16
Franny&Zooey - J.D. Salinger

I'm just interested in finding our what the hell goes. I mean, do you have to be a goddam bohemian type or dead, for Chrissake, to be a real poet? What do you want - some bastard with wavy hair?

You know, I'm the only one in this family who has no problem, Zooey said. And do you know why? Because any time I'm feeling blue, or puzzled, what I do, I just invite a few people to come visit me in the bathroom, and - well, we iron things out together, that's all.

I like to rite the trains too much. You never get to sit next tot eh window anymore when you're married.

You listening to this? You fat old Druid? he inquired. Or are you just staring at my gorgeous face?

'Why's it so sunny?' she repeated.
Zooey observed her rather narrowly 'I bring the sun wherever I go, buddy.'

Yes, I'm finished! My gosh, what a family. You take your life in your hands if you just blow your nose.

He said that a man should be able to lie at the bottom of a hill with his throat cut, slowly bleeding to death, and if a pretty girl or an old woman should pass by with a beautiful jug balanced perfectly on the top of her head, he should be able to raise himself up on one arm and see the jug safely on the top of the hill.

He says the only people he ever really wants to meet for a drinking somewhere are all either dead or unavailable.

#17
Jerome K. Jerome - Arta de a nu scrie un roman

Studierea omenirii depaseste fortele omului. Numai nebunii o incearca.

Mi-ai cerut sfatul si eu ti l-am dat. Care dintre noi a fost idiotul cel mai mare n-are rost sa discutam.

Natura nu a fost facuta pentru a fi schimbata.

Numai oamenii care nu au cunoscut suferinta pot sa citeasca despre ea.

Cand un barbat iubeste o femeie, iar aceasta nu se poate hotari daca il iubeste sau nu, numim aceasta complicatie comedie. Acolo unde femeia este prinsa serios, rezultatul este in general tragedie.

Traia odata un barbat, iar o femeie il iubea.

Nenorocirea unui om este sansa altuia.

Femeile vicioase au putine vicii.

Egoismul este pur si simplu un alt nume dat vointei.

Copiii unici devin barbati si femei rele.

Xoxo, Ang.
Angilicious|dA
[Imagine: pikachu___batman_by_mnrart-d58f68d.gif]
Nothing I shoot gets back up again.
Drawings.| Photos.

#18
Emil Cioran - Amurgul Gandurilor

„Soarele nu numai ca nu invinge intunericul, dar mareste pana la suferinta aspiratia nocturna a sufletului. De ne"‘ar servi azurul de pat si soarele de perna, sfarseala voluptuoasa ar chema noaptea spre a"‘si indestula nevoia de oboseala vasta."

„Omul e un animal care se vede traind."

„In biserici ma gandesc adesea ce lucru mare ar fi religia daca n-ar fi credinciosii, ci numai nelinistea religioasa a lui Dumnezeu, de care ne vorbeste orga."

„Adevarul este o eroare exilata in eternitate."

„Boala este modul in care moartea iubeste viata, iar individul teatrul acestei slabiciuni."

„Ce mi-as scrie in dreptul inimii? Se prea poate ca: nefericire."
[Imagine: 887m.jpg]

Use your smile to change the world . Don't let the world change your smile

#19
Cel mai iubit dintre pamanteni
"Se poate oare muri cu gandul ca viata ta a fost un lung sir de esecuri?"
Jar
Gelozia e sentimentul care te face ridicol si te injoseste. Gelozia este umbra iubirii.

"Iubirea adevarata infrunta lumea, e generoasa si mandra. Nicio placere in iubire nu se poate compara cu afisarea ei in fata oamenilor. Numai iubirea vinovata se ascunde."

"Iubirea nu este un targ: te iubesc pentru ca ma iubesti. Iubirea este o certitudine: te iubesc pentru ca te iubesc."

"Imbratisarea e un preludiu care trezeste simturile. In public, imbratisarea isi pierde vraja si devine un act conventional ca si strangerea mainii."

"Nimic nu este mai putin logic ca viata."

Mizerabilii

"Diamantele se gasesc decat in vagaunele intunecate ale pamantului, iar adevarurile nu se gasesc decat in adancurile cugetarii".
I've been wrong, I've been down
Into the bottom of every bottle
These five words in my head
Scream *are we having fun yet?*

#20
Idiotul, F.M. Dostoievki
( citate care nici nu stiu de ce m-au amuzat pe moment, dar iata-le, inca ma amuza )

- Si cum, ii duce la spanzuratoare?
- Nu, in Franta li se reteaza capul.


Omul acesta cred ca are cu totul alta privire cand e singu si probabil nici nu rade vreodata.
( cred ca era vorba de Ganea )


Ma rog, aristocrat, milionar, idiot - toate calitatile la un loc! Un astfel de barbat, nu gasesti chiar de ai cauta cu lumanarea, si nici dupa comanda nu ti-l confectioneaza nimeni!

( De Miskin era vorba, ofc )

Cum sa uiti o femeie, Dan Lungu

- Freaca banii pe toate panaramele, in loc sa-si faca un rost in viata. Cred ca are creierul tapetat cu folfoloance, ca numai la asta se gandeste.

O furnica plostita de ploaie ajunse in mod misterios pe glaful interior al ferestrei. Incearca sa o culeaga si, din neatentie, o strivi. O simti paraind intre degete. Nu voise decat sa vada cum arata o furnica uda. Cumva, ii parea rau. Scapase de ploaie, saraca si daduse peste un nesimtit ca el. Chiar ii parea rau. O baga intr-un buzunar, fara un scop precis.

Acolo, sub teasta, in loc de ghemur ganditor, avusesem candva un climax chelios si dolofan.
Iar Marga aruncase un pumn de sare.

Din strada, parcul isi recapata farmecul si pacea. Ii trecu prin minte ca, probabil, si iadul pare de departe rai.

Cred ca la sfarsit am avut nesimtirea sa-i spun ca nici nu stie ce pierde.

Ea, femeia artificiala, venise sa le smulga un secret pamantenilor. Fiinda trebuie sa poarte un nume, i s-a spus Marga.

( aici era un intreg paragraf care mi-a placut, dar mi-a fost lene sa il extrag, era imens, totusi... oricum era o intreaga idee despre Marga-extraterestra... care mi-a placut si m-a facut sa rad la extrem, eu imi amintesc de intreaga faza cu citatul asta )

Coborara in parcarea din spatele blocului, unde masina lui Set, o Dacia 1300, de pe vremea primului zbor pe Luna, ruginea calma.

- Alo, ce faceti voi acolo? interveni prezbitierul.
- Ne jucam de-a Biblia, nenea Set, raspunse promt cel cu sabia intreaga.
Pe Andi il pufni rasul.
- Jucati-va de-a ce vreti, numai nu va omorati unul pe altul, ca nu-i frumos.

( aici era iar o intreaga etapa prin care doi pusti voiau sa se joace de Cain si Abel si prezbitierul era "usor socat" facand aluzie tocmai la faptul ca un pusti zicea "Eu sunt Cain si te omor pe tine" sau ceva asemanator. a fost tare funny )

In opinia lui, cat timp omul nu-L descopera pe Dumnezeu, traieste intr-o lume a lui eu, foarte saraca in pronume. Traieste singur si trufas. Tu, el, noi, voi, el aproape nu exista, sunt niste spectre fara personalitate, insignificanti servitori ai lui eu. Asa se face ca un astfel de om nu se poate vedea ca pe el si nu poate interactiona cu tu. E stapan pe o insula pustie. Abia cand il descopera pe El cu E mare celelalte pronume devin posibile, insula se populeaza, incepe sa creasca iarba si sa cante pasarile.

Brusc, pe strazi au inceput sa apara si femeile. In fuste, rochii sau jeansi, serioase sau razand in hohote. Sleampete sau aranjate. Fragede sau vestejite, timide sau provocatoare. Oare unde fusesera pana atunci?

(...) glumeste tot timpul, dar niciodata nu stii cand glumeste cu adevarat.

Daca as stii sa fac mamaliga, ar fi cu totul altceva. As aplica metoda lui Brancusi, care sucea capetele muierilor cu mamaliga si sampanie. Dar eu nu stiu sa fac decat cartofi prajiti.




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)