Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Ciresarii ( Constantin Chirita )

#1
Am citit si eu Ciresarii acum cativa ani.
Nu mai stiu sa zic clar. Stiu ca prin scoala primara incercasem insa mi se parusera grele. Am incercat apoi prin clasa a 7-8 (cred) si nu le-am mai putut lasa din mana. "Castelul fetei in alb" a fost preferata mea - am citit-o intr-o singura zi 10
La un moment dat insa nu am mai gast cartea 5-a ("Drum bun,Ciresarii) si am regasit-o abia pe la sfarsitul liceului (cls 11-a) uitata la bunici ascunsa printre alte carti :p . Am fost atata de bucuroasa ca am regasit-o incat am citit-o si pe asta tot in 1-2 zile.
Chiar mi-as dori sa le recitesc, insa deocamdata am destule carti incepute 10

#2
WOW! A fost promul roman pe care l'am citit :X Am fost atat de indragostita incat o saptamana doar asta am facut...am citit toate cele 5 volume 10 nu ma puteam opri 21
Mi'a placut la nebunie...le'am citit prin clasa a 6'a ...acum nu stiu dak m'ar incanta la fel de mult Smile si nu m'ar mai tine in tensiune 10 dar cred k o sa le mai citesc odata de dragul copilarie 4

#3
hhmm..tocmai i-am terminat de citi akum 2 zile...mi se par geniale cartile..mai ales " Roata norocului" cu misterul tanagralelor furate si ultimul "Drum bun ciresari" cu descoperirea mormantului lui Ovidiu pe fundul marii Negre, la Gorgan. Recomand cu caldura creatiile lui Constatin Chirita...chiar iti pot inveseli ziua! Iar la sfarsitul ultimului volum..la despartire chiar am plans...traisem atatea zile alaturi de ciresari..

#4
Am citit doar primul volum "Cavalerii florii de cires" saptamana trecuta ,dasi este o carte veche si pe care nu am avut nici o intentie sa o citesc , am observat ca este foarte cautata, si chiar ma atras,cel mai mult mi-a placut de Tic, care nu sa lasat pana nu a aflat adevarul legat de expeditie. Saptamana asta am inceput al doilea volum,astept sa vad ce se va intampla.

#5
Doamne, ce amintiri mi-ai adus, ce vreumuri frumoase, cand citeam Ciresarii, cele mai bune carti cu, despre si pentru adolescenti din Romania!
Copii daca nu ati citit Ciresarii sa puneti mana sa cititi! Ce aventuri, ce povesti, ce amintiri... Smile
Houses here!

#6
OMG! Ce mi-au vazut ochii 8.Ciresarii reprezinta una din pasiunile mele.Chiar ma apucasem intr-o vreme sa scriu pe un caiet citate din cele 5 volume.Cel mai reusit mi s-a parut 4.Poate pt ca a fost iarna.Sau poate pt ca a fost mai diferit.Desi 5-ul a incununat ciclul.Cel mai mult din aceste volume mi-au placut cuplul Ursu-Lucia.Mereu asteptam sa vad ce se mai intampla intre ei.
[center][Imagine: siggi1wf5.png][/center]

#7
am citit acu vreo 3 veri : cavalerii floarei de cires, castelul fetei in alb si aripi de zapada..roata norocului si drum bun ciresarii nu mi-au placut niciodata
Imi place foarte mult modul in care sunt scrie cartile din seria Ciresarii de Constantin Chirita..mia ales in aripi de zapada mi-aduc aminte ca Ciresarii erau celebri iar tot felu' de copii veniti la schi ii abordau iar ei intr-un fel nu prea "gustau" faima
[Imagine: john5.jpg]
< Yeah, ador Nirvana >
Brian ( MM) za witch
[Imagine: omega3.jpg]
[Imagine: MMwitch.jpg]
"Contra todo Hoy BRUJERIZMO pa tí satanismo!
BRUJERIZMO! Cura joto " ( Brujeria- Brujerizmo)





#8
Ciresari :X Unul dintre romanele mele preferate :X
Ciresarii este una ditre cele mai bune creatii (chiar cea mai buna) a lui Constantin Chirita. Toate cele 5 volume m-au impresionat. Dar mi-a placut enigma din volumul 3 "Roata Norocului" ... saracul Tic... chiar a fost dezamagit, cand la final in ultimele randuri Victor ia dezvaluit cine a furat tanagralele....
Si ultimul volum m-a impresionat prufund, fiind preferatu meu, nu doar prin faptul ca enigma pe care vroiau s-o descifreze era foarte impresionant, ci prin faptul ca a fost "momentul" despartirii lor.... dupa atatea peripetii si aventuri impreuna...
Toate personajele mi-au placut in felur lor...Victor, prin inteleginta si spiritul lui de conducator... Lucia... o fata absolut impresionanta 21 Maria...cu visele ei...Tic un prichindel (mezinul ciresarilor) foarte simpatic, Dan cel "amuzant" 21 Ursu, un baiat puternic cu un suflet mare... si toti ceilalti :X

Chiar recomand acest roman de Constantin Chirita, este un roman deosebit, pentru toate varstele :X
[Imagine: 6idws8.png]
Pour l'éternité ...


[Imagine: 6yds1e.png]

Merci măh Lynnuşor hug

#9
Exact , asta citesc eu acum 21 Deorece i-am cerut profei mele de romana sa ne dea carti sa cititm 4 Citesc Vol I dar e enervant ca trebuie sa fac rezumat si nu e pct-ul meu forte ^^".

In rest imi place cartea si e interesanta si nu am de gand sa ma opresc doar la primul Vol 15 Am de gand sa le citesc pe toate ca's simpatice si imi plac :X . EU il recomand tuturor sa il citeasca cand nu au ce face ...pentru ca sigur nu se vor plictisit
.I dont need anyone in my life who does not want to be there.
.Sometimes i cant , sometimes i dont want to , and sometimes i dont even try.
.I am nostalgic , cinical and lonely , so i may hurt you.

#10
(05-03-2008, 12:49 AM)DiDi A scris: WOW! A fost promul roman pe care l'am citit :X Am fost atat de indragostita incat o saptamana doar asta am facut...am citit toate cele 5 volume 10 nu ma puteam opri 21

La fel si pentru mine ... Ce vremuri , eram clasa a 7-a cand le-am citit , ajunsesem asa de maniac incat citeam si pe sub banca la scoala. Oricum la sfarsit mai aveam un pic si plangeam ca le-am terminat... Oricum sunt genul de carti care merita citite la o anumita varsta , cred ca acum numai m-ar impresiona atat de tare insa atunci au fost exact ceea ce imi placea.




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)