Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Chestii scrise in momente de curata nebunie

#31

#32
Aripi de zapada

Mici cristale, independente, apar pe suprafata clara a sticlei ce formeaza ochelarii mei. La ??????ceput par a nu avea nici un sens, nici un ritm, nimic care sa le ofere frumusetea unui lucru care a fost g?????dit, organizat si apoi creat, ci doar o discordanta iritanta care ??????i raneste mintea mea analitica. Dar apoi vad un tipar apar?????d ?????? acel haos ??????ghetat si rasuflarea mi se opreste ?????? g?????, la viziunea de-a dreptul perfecta, formata din micile cristale asimetrice.
????ncetul cu ??????cetul, sticla ochelarilor mei este acoperita de maiestria sarutului ??????ghetat al iernii si stiu ca nu mai este mult p?????a c?????d o sa simt fulgii delicati de zapada caz?????d din cerul acoperit de un alt tip de materie alba si pufoasa.
????mi dau cu atentie ochelarii jos, nedorind sa stric cumva tabloul creat de z?????a iernii si ma uit ?????? jurul meu la ceea ce ma ??????conjoara.
Alb, alb-albastrui, mai mult alb si apoi verdele continuu si intens al brazilor, intensific?????d si mai mult albul din jurul meu.
Daca nu ar fi fost pentru acei st?????pi vesnic treji, nu as fi putut sa ??????i dau seama unde se termina pam?????tul si unde ??????cepe vazduhul. Nu ca as fi fost prea ??????grijorata daca m-as fi trezit ??????tr-o lume plina de zapada pufoasa si curata, pura.
Ceva se misca la periferia ochilor mei si ??????i ??????torc instantaneu privirea pentru a vedea ce sau cine mai exact are tupeu sa sparga acest moment ??????ghetat ?????? eternitate. Ochii mei se fixeaza asupra unui mic fulg care coboara usor si lin ??????spre pam?????tul ??????velit. Asa cum am prezis, zapada ??????cepe sa cada din ce ?????? ce mai multa si rapida din cer. ????n c?????eva minute, totul este ??????valuit de fulgi de toate marimile, caz?????d si cre?????d, de acesta data, un tablou ?????? miscare. Acum, nimic nu mai pare ??????ghetat ?????? eternitate ci plin de viata, plin de o dorinta ascunsa de a-si vedea de drum, de a ??????plini un ciclu nemuritor.
????mi ??????tind m?????a si prind c?????iva fulgi ?????? ea, urmarind cum acestia se topesc lent, din cauza caldurii trupului meu, parca protest?????d la prezenta mea aici printre ei, taindu-le firul vietii. Pentru o clipa, ma simt ca cineva care nu are ce cauta, dar doar pentru o minuscula clipa.
Chiar nu stiu c????? timp stau ?????? acest loc, urmarind iarna desfasur?????du-se, urmarind craiasa zapezii fac?????du-si datoria. Timpul este irelevant pentru mine, asa cum numai ?????? acest loc pot atinge aceasta stare de statica. Aici ma simt ca av?????d cu adevarat niste aripi facute din fulgi pufosi de zapada si cristale unice de gheata. Aici sufletul si mintea mea sunt ?????? armonie si linistite, scapate de vesnica mea tulburare obsesiv-compulsiva (sau OCD cum i se mai spune). Aici totul este asa cum trebuie sa fie, nimic nu trebuie aranjat, nimic nu trebuie pus la locul lui. At?????a timp c????? stau ?????? locul unde m-am asezat si nu ma misc, sunt linistita.
Din pacate linistea aceasta a mea, echilibrul acesta care ??????i lipeste cu desav?????sire Acolo, nu poate continua la nesf?????sit. Este doar ceva efemer furat de mine cu egoism si lacomie. Si la fel ca apa ce se strecoara printre degete, fugind de cei care vor sa o ??????chida, si acest paradis este distrus.
- Nieve, aud pe cineva strig?????d ?????? departare.
Nu raspund deoarece mai vreau sa fur c?????eva minute din acest paradis ??????ainte sa fie cu rautate ??????departat de m?????nile mele lacome.
- Nieve, haide, ai stat destul ?????? acest frig, vino sa te ??????calzesti l?????ga foc, spune aceeasi voce, atinsa de o usoare ??????grijorare pentru mine.
Ma ridic cu grija si cu aceeasi atentie ??????i iau ochelarii ce fusesera ??????gropati sub patura moale si rece si ma ??????torc cu fata spre sora mea care apare dupa un brad destul de masiv.
- O, slava domnului! Am crezut ca nu te voi mai gasi ?????? aceasta furtuna! Zice, plina de usurare, dar eu nu pot dec????? sa ma concentrez pe parul ei care nu este bagat cu totul sub caciula. Haide, sa ne ??????toarcem acasa, spune lu?????du-ma de m?????a si fort?????du-ma sa o urmez.
Ma uit la parul ei simtind nevoia imensa, aproape coplesitoare, de a o opri doar pentru a i-l aranja si poate sa fac si ceva cu micul buton care ?????? at?????na de la gulerul gecii. Cu greu, reusesc sa ??????i smulg concentrare de la acele mici detalii iritante si mai arunc o privire plina de dor la lumea simpla si perfecta care se ??????departeaza constant.




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)