Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Cea mai trista/triste melodie/melodii

#11
http://www.youtube.com/watch?v=GIC8ZUp28yI

Este endingul de la Kimi ga nozomu eien, pe care l-am vazut saptamana trecuta. E un anime plin de tristete, asa ca e si normal ca melodia asta sa fie la fel. Totusi imi place pentru ca exprima foarte bine finalul animeului (manly tears were shed).
Daca vreti sa dati in depresie si nu stiti cum, vi-l recomand.
[Imagine: tumblr_m0b1jsILTh1qg582mo1_r1_500.gif]

#12
Nu am sunet pe PC-ul pe care sunt momentan, dar imi aduc aminte de o melodie pe moment, care mi s-a parut destul de trista. Imi place mult renditia japoneza a melodiei "Kiss from a rose" de Angela Aiki, care mi se pare e ED-ul de la Kanon (2006 version). Vocea ei mi s-a parut superba:

http://www.youtube.com/watch?v=ClnBfsu3zAo

Kanon in sine este un anime bittersweet, dar care are un final destul de placut.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#13
[youtube]Nl4zXuMeT6g[/youtube]
Very sad song
Imi place ca s-au inspirat din arta lui Klimt (asta m-a si determinat sa incerc seria)

#14
Cam orice melodie din anime-ul NANA (cum ar fi: A little pain, Starless night s.a.m.d.) dupa care din No.6 (totul e frumos la anime, iar opening-ul, ending-ul si cantecele lui Nezumi sunt induiosatoare).
Ar mai veni ending-ul de la Fuyu no Semi (pe care nu il puteam asculta vara trecuta pana la capat fara sa imi vina sa bocesc).
In Deadman Wonderland iubesc cand Shiro canta The Woodpecker, iar in NANA iubesc cand Nana Osaki canta A little pain in cada.
In Another, ending-ul suna trist, doar ca nu are un asemenea impact asupra mea. Pe cand versurile de la opening sunt destul de triste si minunate, dar nu are acel ceva care sa te faca sa te gandesti "Vai, imi vine sa plang".
Oricum, cea mai trista melodie pe care vreodata am putut sa o aud a fost Satsugai din anime-ul Detroit Metal City (ending-ul a avut acelasi impact asupra mea).
Tema Eternal de la Ai no Kusabi imi starneste sentimente puternice, daca tot suntem la acest capitol.
"Forgive you? Why? It's not like I'm mad or anything. You were the one who got angry; just like you said, I was being too nosy. I've always been like that, not knowing my boundaries. I'm the type who'll water a plant til it drowns."
- Yokozawa Takafumi no Baai, vol. 2

#15

No. 6 Ending ,am vizionat seria asta intr-o seara pana cand a devenit noapte, spre dimineata. Pot spune cu mana pe inima ca nu ma asteptam sa imi placa atat de mult, in special ending-ul. E o melodie atat de frumoasa incat nu ma mai pot satura de ea. Trista, dulce-amara, chiar si daca nu intelegi versurile, iti poti da seama de mesajul ei. Te poate convinge intr-o clipa si iti poate da emotiile de toti peretii, ca sa spun cum ma face pe mine sa ma simt.
Naruto Shippuden Ending 12. Trista dar catre melodie de dragoste. Dar o bag in categoria aceasta pentru ca e nevoie doar de o scanteie de tristete pentru a te face sa plangi, stiu asta din experienta. Acest anime in sine m-a facut sa plang de nenumatare ori asa ca nu e nevoie de prea mult.
Bleach Ending 27 si Opening 13. Nu prea pot sa fac diferenta dintre acestea doua. Nu stiu daca trebuia neaparat sa fie balade, insa nu doar acelea pot fii triste, nu din cate am realizat eu. Bleach are un loc special intre toate seriile pe care le-am vizionat si Abarai Renji ramane personajul meu preferat dintr-un anime. Nu stiu daca numai mie imi e greu sa gasesc o varianta normala din Ranbu no Melody, insa cand dau de una, dispare. Oricum, enjoy.
[Imagine: ak8THBQ.png]


#16

#17
Urma sa fac un thread de genul, ma bucur sa vad ca EXISTA unul. Ma intristeaza (no pun intended) insa ca nu e prea plin! Poate reusim sa-l reinviem un pic.

Las si eu cateva piese:

1.Death Parade - Scared
2.Wolf's Rain - Gravity
3.Wolf's Rain - Shiro Long Tail
4.Ikue Asazaki - Obokuri-Eeumi (Samurai Champloo)
5.Death Note - Misa no Uta (Orchestra Version) - Celebra
6.NieR Gestalt - Grandma
7.Joe Hisaishi - The Sixth Station (Spirited Away) - Una din piesele mele favorite, animewise.
8.Final Fantasy X - Suteki Da Ne (Isn't it Wonderful?)
9.Mio Isayama - Asahi no Nakade Piesa originala nu este din Miki Falls (care nu e nici macar anime, doar manga) dar asa mi-a ramas mie in minte. O piesa foarte speciala mie.
10.Akira Yamaoka - Promise/Reprise
11.Naruto Shippuden Movie The Last - Remember You - Am incercat sa evit a pune ce ati pus si voi insa piesa asta e doar un soi de remix ptr. Grief and Sorrow. Daca ati vazut filmul probabil ca rememorati scena si probabil v-ati si super emotionat un pic cand ati auzit-o.
12.Rusty Hearts - My heart is crying - Not anime but def. a good one imo.
13.Log Horizon - Mune ni Himeta Omni
14.Dark Souls - Lord of Cinder - Another non-anime one.
15.5cm per Second - Ending Theme - Redundant sa zic, dar orice piesa din anime-ul asta se incadreaza aici! Smile

Nu am urmarit asa multe anime-uri cu timpul deci ma opresc aici, daca mai vine ceva revin cu un LE la final. Ar mai fi cateva din Bleach si Naruto care nu au fost spune, Attack on Titan (Vogel im Kafig + others), cateva din Tokyo Ghoul de altfel (Glass Sky, Unravel etc) si alte titluri cunoscute dar am zis sa ma rezum la cateva pe care poate nu le stiati. O zi buna!



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Melodii neobisnuite Queen of Darkness 0 2.471 01-05-2014, 09:48 PM
Ultimul răspuns: Queen of Darkness


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)