Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Ce parere aveti despre cosplay?

#11
Anul acesta la cosplay-ul de la Nijikon :3 am ramas placut impresionata :X geniale costume.
Mi se pare super tare sa devii personajul tau preferat :X ...dar infricosator sa fii pe o scena in fata a zeci de mii de oameni .
Si in primul rand te distrezi.
Daca o pasarica ti-a soptit ceva, inseamna ca ai innebunit, pentru ca pasarelele nu vorbesc.

#12
Mie unul mi se pare cam deplasat.
Atat timp cat port o masca interpretand un personaje nu am nimic impotriva.

Daca m-as costuma in robotul acela violet din Evangelion atunci as putea iesi in strada.

In schimb daca interpretez un personaj anime uman, adica imi pun o peruca si imi las fata la vedere, atunci nu m-as simpti tocmai bine.

#13
(16-06-2011, 08:05 AM)Athelfirth A scris: Mie unul mi se pare cam deplasat.
Atat timp cat port o masca interpretand un personaje nu am nimic impotriva.

Daca m-as costuma in robotul acela violet din Evangelion atunci as putea iesi in strada.

In schimb daca interpretez un personaj anime uman, adica imi pun o peruca si imi las fata la vedere, atunci nu m-as simpti tocmai bine.

sa te costumezi intr-un eva e ceva deplasat chiar si in romania ... un personaj uman mai inteleg ddar un mecha nu prea iese bine
parerea mea despre cosplay e ca odata ce vrei sa fii un personaj fi acel personaj in timpul unui spectacol sau intalnire ,nu tota ziua ca halloween e o singura noapte pe an
Fast as the wind, the invasion has begun shaking the ground with the force of thousand guns first in the line of fire, first into hostile land
[Imagine: Untitled-1-2.png]

#14
Păi, e drăguţ, dar nu poţi intra cu adevărat în pielea personajului ales de tine, şi necesită un buget mare, în cazul în care le comanzi, dar şi în cazul în care le faci tu acasă. Şi îţi mai trebuie şi experienţă în cusut, răbdare şi talent, parerea mea :]].
Şi dacă eşti neîndemânatic/ă o să iasă ceva super grozav de prost :]].
Crazy-monkey-emoticon-192
[Imagine: musical_anime_girl_render_by_originalbos...d0bf7b.jpg]
[Imagine: Korn_Jonathan_Davis_Signature_by_TempaGF...3041e6.jpg]

#15
Personal... respect cosplay-ul si persoanele ce-l practica.
Si parerea mea e ca trebuie sa-ti gasesti un caracter ce seamana putin cu tine. Nu doar personalitatea sau povestea caracterului ci si putin fizionomia.
Iar daca esti pasionat si totusi nu ai cine stie ce resurse financiare sa zicem asa, sa-ti cumperi un costum sofisticat.. poti mereu alege alt caracter, un caracter mai simplist si e imposibil sa nu iti traiesti pasiunea 4. Zic asta fiindca vad unele comentarii despre buget, sincer nu bugetul conteaza ci sa fii pasionat de asa ceva.

PLUS aveti google si youtube, in care puteti scrie how to make a... how to die a... si daca oferiti timp automat gasiti rezultate si va vin idei ^_^
cheers
O tipa cu ochelari intr-o lume oarba.

#16
Mi se pare un hobby interesant, insa in care trebuie sa depui ceva efort atat pe plan financiar, cat si creativ pentru a putea avea succes si a culege ceva satisfactie de pe urma acestuia, asta daca nu doresti sa dai o gramada de bani pe costume gata facute cumparate de pe diverse magazine online. Desigur, poti sa nu iti bati capul atat de mult si sa pui doar un forehead protector si sa zici ca esti un ninja din Konoha, dar unde ar mai fi distractia sau satisfactia personala, daca ai alege sa faci un cosplay mediocru pe care cei implicati in fenomen il vor ignora si trece cu vederea, iar cei care habar nu au ce este acela un cosplay il vor lua in deradere ?

Eu sunt de parere ca daca chiar vrei sa intri in lumea aceasta trebuie sa iti dai toata silinta sa iti iasa imitatia cat mai bine, altfel vei risca nu numai sa atragi prejudecatile celor din afara, ceea ce oricum o vei face indiferent de calitatea cosplay-ului, ci sa si devii penibil si nu cred ca cineva ar dori sa faca asta cu hobby-ul lor. Din pacate aceasta arta este menita sa fie una vizuala si in care trebuie sa faci contact cu parerile oamenilor, deoarece altfel nu as putea intelege de ce cineva s-ar costuma numai sa se vada singur in oglinda, poate doar daca este extrem de timid sau e narcisist, dar deja nu s-ar mai numi hobby, ci mai mult un fetis personal.

Eu unul as fi interesat sa fac un cosplay intr-o buna zi, in acest moment Ulquiorra fiind personajul pe care l-as dori sa il intruchipez, insa nu sunt tocmai sigur daca fizicul meu s-ar potrivi cu imaginea acestuia, deoarece asa cum a zis si @dracusor, daca nu semeni si un pic cu personajul, oricat de bine ti-ar iesi costumul sau make-up-ul, tot va iesi out of place. Voi vedea eu pana atunci ce si cum, mai am timp sa ma documentez si sa ma gandesc.
[Imagine: tumblr_static_tumblr_static_dilvsoojho0sgwoc0s4s.png]

"What's wrong isn't me, what's wrong is the world!"

#17
I for once love it. Mi se pare ocazia potrivita sa onorezi un personaj pe care il indragesti si e un hobby pe care il incurajez din toata inima. Desigur, nu le va iesi tuturor extraordinar de bine, poate nici macar bine. Nu le va iesi din prima, desi mai sunt si persoane talentate in cazul carora nu se aplica chestia asta. Totusi, why not try? Again and again and again. Personal, pun mare pret fix pe straduinta aceea in construirea unui costum care sa fie cat mai aproape de personajul ales. Zilele astea insa imi pare ca vad din ce in ce mai mult cosplay shaming si ma intristeaza. Oh, that person is too fat/too skinny. Oh, nu au respectat nu stiu ce detaliu sau peruca nu e nu stiu cum. Oh, nu l-au facut ei ci l-au cumparat de undeva sau au fost ajutati. Oh, too much skin, it's only to catch attention. Oh, too little skin. You know what. Stop. Cosplay is fun. That's what it's suppose to be: FUN. Oamenii o fac ca sa se simta bine, for the dress-up, for the getting into character part. E un hobby si ceva relaxant si placut totodata. Desigur ca cu totii vor o asemanare cat mai buna cu personajul si, credeti-ma, oricine face cosplay isi doreste acelasi lucru. Dar daca eu am cu 10 kg mai si 20 de cm mai mult decat mi-ar trebui, asta nu ma va opri sa incerc un cosplay dupa un personaj care chiar imi place, despite the judgement that's been going on lately.

In ceea ce priveste partea financiara necesara intretinerii unui asemenea hobby... intr-adevar, e un element care nu poate fi trecut cu vederea. Costa materialele, costa tot ceea folosesti pentru costumul propriu-zis si pentru props si costa cu atat mai mult cu cat vrei sa fii mai credincios modelului (take for example, contact lenses. un cosplay e genial si foarte accurate cu ele, dar arata foarte bine si fara, totul depinde de costurile pe care si le poate permite respectivul cosplayer). Si, sincer, costa cu atat mai mult cu cat esti la inceputul drumului si nu stii inca ce si cum se foloseste, de ce vei avea nevoie sau cate materiale vei strica pana sa iti iasa totul asa cum iti doresti. Nu cred ca pot spune daca merita sau nu. In principiu, tine de fiecare persoana in parte asa ca, desigur, pentru cei care sunt pasionati de asta, merita cu varf si indesat.

Eu una am facut cosplay cativa ani la rand, mai mult sau mai putin reusit, mereu in costume facute cu ajutorul unor rude mult mai pricepute ca mine in ale cusutului. And it's fun. And it's great. Si cred ca cea mai mare multumire care poate exista e sa fii oprit de cineva care sa vrea o poza cu tine. E un sentiment absolut genial cand simti ca esti recunoscut si cand vezi entuziasmul cuiva care indrageste acelasi personaj ca si tine. I wonder if that's how Disney face characters feel, hehe. Acum insa sunt in fata unei provocari mai mari pentru ca mi-am propus sa fac complet singura un costum de la zero. Si nu stiu daca imi va reusi sau cat timp si cate resurse imi va manca, dar sper sa imi ajunga economiile si sa imi iasa ceva cat de cat decent. I think I'm equally terrified and excited by the idea of it, cu accent pe excited, cuz I daydream about it with every occasion, making plans, drawing ideas in my mind. Cat despre viitor... sper mult de tot sa imi pot reface costumul de Claymore, pentru ca vreau sa invat sa lucrez cu Worbla, which I've heard is awesome for armor-making.

Asadar, yes yes yes. I love it. Il incurajez din tot sufletul si e o micuta pasiune in crestere pe care sper sa o mai am multa vreme de acum incolo, pentru ca idei sunt din plin.
[Imagine: 1CGzWYg.png?1]
Thank you, Geesushi! ^-^
"these are the days that must happen to you"




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)