Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Ce manga citesti?

#31
7Seeds - probably better than I expected, however still surprised by the fact that horror and josei are put in the same pot. 7Seeds spune povestea unei lumi post-apocaliptice; defapt 7Seeds nu este decat un proiect realizat de guverne care implica adolescenti, lasati sa supravietuiasca intr-o lume lovita de un meteor. This manga has a lot of shipping.
De aceeasi mangaka, Bradherley no Basha; care e groteasca si cere un stomac puternic.
Fullmetal Alchemist cu 55 de capitole citite din 109. Probably the best manga read by me so far. Ar mai fi celebrul GE: Good Ending, un shounen dragut dar care mie nu imi spune inca nimic dupa 51 de capitole. Are You Alice? ar fi un alt manga pshihologic interesant, cu un art style simpatic, care relateaza Alice in Wonderland intr-un mod twisted, iar Wonderland se transforma in Murderland. Mai am pe lista si My Boyfriend is a Vampire, un manhwa cu o grafica simpatica dar cu o poveste destul de cliseica - incep sa cred ca GB e un gen destul de comun la manhwa-uri.
" I see humans but no humanity "

#32
Damn this forum. Am inceput sa recitesc manga. Nu imi mai amintesc decat vag ideea principala si prea putine detalii din ce am citit pana "m-am lasat", asa ca recitirea este una placuta, ca atunci cand ai citit rezumatul pe diagonala, iar acum te apuci de intrat in poveste. Saptamana trecuta am citit Wolf's Rain, avand doar doua volume, a fost usor.

Acum m-am (re)apucat de Hellsing. Are 10 volume, acasa am 8 si abia am terminat primele 2. Uitasem cat de fain e facuta povestea, chiar daca usor exagerata. Nu cred ca are rost sa vorbesc despre subiect, majoritatea cam stie cu ce se mananca manga-ul asta. O sa fie mai greu cand termin ultimul pe care-l am, trebuie sa trag de mine sa citesc online, cu atatea lucruri deschise in paralel, ugh, tentatie. Oricum, merita.
[Imagine: tumblr_mc1u38yB7f1rtr21qo1_500.gif]

#33
Strabatand in lung si-n lat Manga Zone, am dat de un manga recomand de Lynn pe nume Dear Friends.
Am zis "De ce nu?" si am inceput sa il citesc, din primul capitol povestea pare interesanta si cum are doar 6 (sau 7, parca) capitole cred ca pana maine seara o sa il termin.

Lucruri despre manga care imi plac:
- grafica e simpla si lizibila (daca o grafica se poate numi asa);
- personajul principal nu e vreun inger coborat din ceruri (nu inca de la inceput, totusi), ceea ce mi se pare o alegere foarte buna;
- de-abea astept sa vad ce se va intampla cu fetita care sufera de leucemie (I am already in love with her, poor sweetheart).

/edit Are doar doua capitole, se pare, doar ca unul avea 100 si ceva de pagini si era "impartit". Il terminasem aseara fara sa stiu. Vi-l recomand.
"Forgive you? Why? It's not like I'm mad or anything. You were the one who got angry; just like you said, I was being too nosy. I've always been like that, not knowing my boundaries. I'm the type who'll water a plant til it drowns."
- Yokozawa Takafumi no Baai, vol. 2

#34
I hate working; it takes all my spare time =.= anyway, I managed to clean my currently reading list and also decided to give up on ongoings so... that shows me that I have only 4 manga unfinished *cries of happiness*

Fullmetal Alchemist 63/108 - Al T___T
GE: Good Ending 51/159 boring boring boring boring.
Hana Yori Dango 55/244 - am decis sa nu mai citesc din ea pana nu termin k-drama; dar lipsa timpului liber nu imi permit sa fac niciun lucru din cele doua.
Mirai Nikki 30/59 - this is fucking great!!!1 I should probably watch the anime too.
" I see humans but no humanity "

#35
Atm citesc (desi e ongoing si ma enerveaza) un manhwa (manga din Coreea de Sud) numit Tower of God.
Synopsis scurt/2: Se iau multe referinte cult din toate domeniile ( Pokemon games , nume de personalitati marcante , jocuri Moba gen Dota/Lol si mai ales , stresantul mod deathrun din jocul CS) si se asezoneaza cu personaje extrem de complexe dpdv psihologic cu o poveste plina de turnuri de situatie si tradari si batalii si chestii aproape hitchcok like. Rezultatul este un strip care cerseste sa fie animat care chiar reuseste sa te tina lipit de ecranul preferat. Bine , asta e parerea mea , care sunt "hooked". Va las pe voi sa decideti , daca veti avea chef sa il vizio-cititi!
[Imagine: nhkmisatosatousighh3.jpg]

#36
Citesc "Deadman Wonderland". Am inceput manga si m-am straduit sa trec de primele capitole (nu ca am ajuns departe) doar fiindca reincepusem sa ma uit la anime. M-am tot gandit ca ar trebui sa incep si manga, ca sa pot afla detalii si sa savurez mai mult masacru in stil deadman.
Revin cu detalii/informatii mai incolo.
/edit after a week or two
Am renuntat, din nou, la "Deadman Wonderland", insa am gasit o gramada de one-shot-uri minunate care mi-au facut placere sa le citesc.
"Forgive you? Why? It's not like I'm mad or anything. You were the one who got angry; just like you said, I was being too nosy. I've always been like that, not knowing my boundaries. I'm the type who'll water a plant til it drowns."
- Yokozawa Takafumi no Baai, vol. 2

#37
Dupa ce am gasit o mare placere in mangaurile horror, m-am apucat de Btooom!, care e on-going si a avut si o varianta anime, cam prea cenzurata si nepopulara, poate si pentru ca lipseste fan-service-ul si scenele mai fierbinti se refera in mare parte la violuri si brutalitate.
Protagonistul este destul de bine construit pana acum, manga e la fel de psihologic pe cat e de horror si imi pare rau ca probabil animeul nu o sa aiba un al doilea sezon, datorita ratingului.
[Imagine: tumblr_m0b1jsILTh1qg582mo1_r1_500.gif]

#38
7 Seeds - m am apucat de aceasta manga, care relateaza un proiect pentru supravietuirea a cinci grupuri de oameni dupa apocalipsa. In mare parte este vorba despre orice, de la ura pana la dragoste, de la cuplu la gay.
Din cauza ca manga este interesanta abia am ajuns la volulumul 8 si mai sant inca 20 de volume. Deci taicaaaa !

#39
Vassalord - m-am apucat de manga pentru ca OVA-ul nu mi-a fost de ajuns. Personajele sunt genial facute, povestea este una cu vampiri, cred ca una din putinele care le-am citit. Din cate stiu eon-going, pana acum are sapte volume in treizeci de capitole.
Pe langa Vassalord, m-am pus sa recitesc Koisuru Boukun, a cincea oara.
[Imagine: tumblr_mpuhec1aWc1s1nfrco1_250.gif][Imagine: tumblr_mpuhec1aWc1s1nfrco3_250.gif]
I keep falling in love, falling in love
When I see you, my heart oh oh oh oh
Falling in love falling in love
I just want you, what should I do boy

#40
The Ice-Cold Demon's Tale este un yaoi care combina rautatea si sangele rece ai demonilor cu un pusti destul de aiurit care se crede zombi
Orice ar fi oriunde, oricand
Sunt cum vreau nu intru in rand




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)