Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Ce carte citesti acum?

#31
Ieri m`am apucat de Mandrie si Prejudecata a lui Jane Austen. Am citit sase capitole si pot spune ca imi place, cel putin pe moment. Desi actiunea este grabita, nu ma deranjeaza chiar atat de tare. Nu pot trece cu vederea comportamentul superficial al personajelor, pentru care nu conteaza decat sa se casatoreasca cu cel mai frumos si mai bogat burlac - dupa cum spune cartea, orice burlac, in acea perioada, era bogat. Probabil nu ar trebui sa ii acuz, caci in acea perioada, toata lumea era asa. Singurii mai rationali sunt Domnul Bennet si fiica lui preferata, Elizabeth ( Lizzy ). Desi Lizzy mi s`a parut, pana acum, cea mai ok dintre toate fetele, mi se pare prea . . . lingusitoare, dar fara sa vrea ceva. Adica adreseaza complimente de complezenta. Pot spune ca si Jane este un personaj cel putin interesant, mi se pare un personaj cu picioarele pe pamant, desi prea crede in tot ce i se zice, iar parerile ei referitoare la ceilalti sunt prea bune. Domnul Darcy sunt sigura ca va avea un rol important in carte, deoarece mi s`a parut a fi prezentat mai evident de catre autoare, decat Domnul Bingley - ce ar fi trebuit sa fie bagat la inaintare, din moment ce la inceput numai despre el se vorbea.

Cartea m`am apucat sa o citesc, deoarece acum vreo cinci sau sase ani vazusem filmul - pe care nu mi`l mai amintesc. Momentan nu am ce sa mai spun, mai trebuie sa citesc din ea. :] Anyway, chiar imi place, iar perioada actiunii este una . . . nu chiar impresionanta, dar destul de interesanta.
Intunecand intunericul,
iata
portile luminii.

#32
Momentan citesc 2001: Odiseea Spatiala de Arthur Clarke. Am ajuns pe la jumatate si imi place foarte mult. Imi place modul cum descrie Clarke, foarte tehnic, lipsit de figuri de stil, iar povestea chiar a reusit sa ma captiveze. Am citit A doua odisee acum ceva timp si mi-am dat seama ca a fost o greseala si ca e o idee foarte buna sa ma apuc sa citesc primul volum si sa il recitesc pe al doilea in viitorul apropiat.
Tenderest touch leaves the darkest of marks,
And the kindest of kisses break the hardest of hearts
~Florence + The Machine


#33
Enigma Otiliei de Goerge Calinescu...Ma chinui de ceva timp cu ea ca n-am timp s-o citesc fiindca nu am timp...Nu m-am asteptat sa fie ceva atat de...Nu stiu xD...Cand am vazut "enigma" m-am gandit ca e vorba de Otilia care rezolva mistere...Daa,e vorba de Otilia care vrea sa fie libera...Ba nu,stati asa,e vorba de Felix 21...Mai ales ca-s obligata sa citesc in 3 zile Maitreyi de Mircea Eliade...O carte pe car eo cautam de-un car de ani is obligata s-o citesc acuma in 3 zile.In fine...Sper numai s-o termin pe asta 21
[Imagine: Karate.png]

#34
De la un timp nu stiu ce am cu romanele politiste :]] Nu mai de astea citesc. Probabil si din cauza ca la zarul gazeta dau cartea cu 14 lei O___O Si in magazine o gasesti cu 40-50 de lei.
Ultima carte citita a fost Printesa gheturilor, scrisa de autoarea suedeza Camilla Lackberg. Mi s-a parut un roman genial din toate punctele de vedere. Camilla are un stil unic de a scrie, povestea m-a impresionat foarte mult, a fost foarte captivanta. Nici in ultimul moment nu mi-am dat seama cine fusese cu adevarat raspunzator pentru moartea Alexandrei. Personajele cartii sunt atat de bine conturate, m-am regasit in multe din ele in special in Erica, o scriitoare de biografii si in acelasi timp protagonista romanului. Mi-a placut extrem de mult, ma face chiar sa o recitesc, desi stiu ca nu ar mai fi la fel acum ca stiu deznodamantul.
Momentan citesc Eroare judiciara, roman scris de Anne Holt, daca nu ma insel o autoare norvegiana. Cartea este destul de interesanta, te tine cu sufletul la gura in orice capitol. Btw, are 90 si ceva de capitole >.< Sunt foarte scurte. Este vorba de un psihopat, sa-i spun asa, care rapeste diferiti copii, ii omoara intr-o mod ce nu poate fi delectat de politie, iar apoi trimite cadavrele pe adresa mamelor, insotite mereu de acelasi bilet: Ai primit ceea ce ai meritat. Politia nu poate sa dea de urma criminalului si cauta incontinuu o legatura intre copiii disparuti si asasinati. O carte destul de captivanta, zic eu, plina de suspans si mister. Abia astept sa o termin, sa vad care va fi deznodamantul.
[Imagine: tumblr_lw7j04DPq01r5ikx8o1_400_large.gif]
My mama always says that I'm cute. I don't believe her. I'm more than that !

Shake, shake that booty for Beckha !


#35
Momentan citesc The Mysterious Affair at Styles ( Poirot's first case ) de Agatha Christie. Citesc cartea in engleza :p. in orice caz, am citit decat vreo 20 de pagini azi, ca am avut treaba and lol, asa ca nu pot spune inca cat de mult imi place sau cat de reusita este cartea. In principal, e ok, I suppose. Oricum nu am mai citit ceva de Agatha Christie de... saptamana trecuta? * laughs* so, yeah.

Inainte de asta am citit Vechiul oras imperial de Yasunari Kawabata. Cartea nu este chiar cine stie ce, ar spune unii, dar eu am notat-o cu toate stelele pe un site de carti, for instance, pentru ca mi-a placut. Nu am considerat-o cea mai buna carte pe care am citit-o vreodata, or anything similar to that, dar mi-a placut - ideea a fost interesanta si am cautat in profunzimea acesteia, plus ca m-au fascinat - de fapt - toate detaliile despre Japonia, asa ca se poate sa fie o parere pur subiectiva asupra cartii, lasand la o parte parerea obiectiva. Dat fiind ca sunt pasionata de aceasta tara si in cartea respectiva sunt date multe detalii despre aceasta, poate de aceea am apreciat-o atat. Insa si stilul este unul simpaticut, si sunt sigura ca ar fi fost mult mai frumos daca as fi citit cartea in japoneza - presupunand ca eu cunosteam limba. De exemplu, cand foloseau sintagme de genul: frate, uite... in romana chiar nu aveau acelasi sens / sau aceeasi... "intonatie", daca se intelege ce vreau sa spun. In schimb, in limba japoneza ar fi fost obisnuit, deloc iesit din comun sau exprimare fortata, and all that. In orice caz, mi-a placut si nu as vrea sa adaug prea multe detalii, dat fiind ca poate doreste si altcineva sa citeasca cartea si sa nu bag prea multe spoilere, cum fac de obicei. Are un stil matematic, as putea spune, destul de ok si cartea, desi chiar nu este cine stie ce, mi-a placut si chiar am cautat in profunzimea acesteia; and yeap I just love Japan and all that.

Si inainte de asta am citit Soareci si oameni de John Steinbeck. Da, stiu, este ciudat ca nu am citit cartea pana acum, but things like that just happen. A fost foarte frumoasa cartulia ( regret ca nu am citit-o in engleza, totusi, poate o voi gasi si in engleza pe undeva, sa o citesc si astfel ). In orice caz, stiam - desigur! - ce se intampla in carte si nu a fost chiar o surpriza, insa mi-a placut foarte mult si pot spune ca este cea mai trista poveste pe care am citit-o. E plina de invataturi, povestirea, si chiar este placuta. Mi-a fost o mila teribila de Lennie si chiar am avut o apasare in suflet in timp ce am citit si descopeream mai multe despre caracterul personajului si evenimentele in sine, visele lor, George, toate personajele de langa... relatia lui George cu Lennie, toate acestea m-au impresionat profund si m-au intristat enorm, de asemenea. Este a must read, intr-adevar - nu voi mai adauga si altceva pentru ca sunt obosita, anyway, si nu am chef sa intru in detalii in clipa de fata, insa desi nu am plans la aceasta carte, m-a strabatut tot timpul un sentiment de tristete profunda.

#36
Oh, am ramas in urma cu postarea in timp ce citesc cartile, de atunci am mai trecut prin patru, a cincea aproape o termin si mai am doua incepute. Cum duc lipsa de timp in momentul asta, voi reveni cu detalii maine dupa munca.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#37
Eu momentan citesc Sacrificiul Final de Richelle Mead.Este ultima carte din seria Academia Vampirilor si imi pare atat de rau ca se termina T^T.Ador felul in care sunt descrise personajele, actiunea si sentimentele celor implicati.Felul in care te tine in suspans la sfarsitul fiecarui capitol este fascinant.Momentan sunt la capitolul cinsprezece insa ceva imi spuna ca in acest sfarsit de saptamana o voi termina si voi incepe o noua serie.
Time you enjoy wasting, was not wasted.

#38
Vampirii din Morganville - Aleea intunericului [ volumul trei ]
Cand am dat prima data de carte, mi-a placut coperta si am inceput sa citesc. Mi s-a parut interesanta asa ca am terminat-o in doua zile, daca nu ma insel. Apoi, am citit-o pe a doua, care e mai palpitanta [ mai bine spus actiunea e mai palpitanta ] si acum sunt la a treia. Inainte sa ma apuc de serie, habar nu aveam ca sunt 9 carti T~T''. Am aflat doar dupa ce am terminat primele carti. [ Daca stiam nu cred ca ma mai apucam, dar acum vreau sa le termin ] Povestea mi se pare bine conturata si personajele la fel [ pe Shane il ador si pe Claire, dar Michael si Eve imi sunt total indiferenti ]
[center][Imagine: 2isxfr.jpg][/center]
Mulţumesc, Abbeh. Ly <3.

[center][Imagine: lh4lc.gif][/center]

#39
M-am apucat sa citesc Interviu cu un Vampir de Anne Rice; am luat-o de la Adevarul. Well, cred ca muulta lume cunoaste cartea, multi au vazut filmul [ ce-i drept, eu n-am apucat sa-l vad ._.' ] . Cartea e buna, imi place modul in care e scrisa si felul in care decurge actiunea, chiar daca nu am ajuns foarte departe. Sincera sa fiu, am vrut s-o citesc mai de mult, dar mereu am uitat de ea, si mereu au aparut alte carti care sa ma 'fure' .
Ca personaje pot zice ca-l ador pe Louis si pe Lestat, tinand cont ca prin prima parte pe ei se bazeaza totul [ cred : -? ] . Imi place felul de-a fi a lui Lestat, asa rece, indiferent. Mhm, e adorabil <3 .
So, parerea mea e ca Interviu cu un Vampir e o carte ce merita citita, e chiar buna . ^^
The stolen kisses are always the sweetest

[Imagine: 15heo49.png]
Thx, MimiÅŸor <3

True love is like ghosts, wich everybody talks and few have seen.







#40
Tocmai am terminat "Plansul lui Nietzsche" de Irvin D. Yalom. Cu toate ca am vazut filmul cu acelasi nume acum ceva timp, cartea mi s-a parut geniala. E una din cele mai bune citite pana acum. Autorul contureaza portretul moral si psihologic al marelui Nietzsche intr-un mod fabulos, bazandu-se si pe faptele reale intamplate in viata acestuia. As putea sa vorbesc toata ziua despre cartea asta insa ma opresc aici, cu mentiunea ca intr-o zi am devorat cele aproape 400 de pagini, fara sa respir. 4

Xoxo, Ang.
Angilicious|dA
[Imagine: pikachu___batman_by_mnrart-d58f68d.gif]
Nothing I shoot gets back up again.
Drawings.| Photos.



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Cea mai infricosatoare carte citita Ang. 21 20.278 06-05-2015, 11:01 PM
Ultimul răspuns: TLDR
  Recomanda o carte JavaLeen 52 36.748 02-02-2014, 09:52 AM
Ultimul răspuns: tattva
  Ce carte alegi? Teh 29 17.574 30-08-2013, 12:46 AM
Ultimul răspuns: Teh
  Pentru orice cautatori de carte CyBeR 30 15.378 16-01-2013, 01:49 PM
Ultimul răspuns: Fiction


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)