Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Cat valoreaza 'imi pare rau' ?

#31
Sincer, pentru mine, cuvintele astea nu mai valoreaza nimic. Poti sa fii tradat la nesfarsit sau cineva sa iti tot faca rau si pentru ca isi cere iertare, sa il tot ierti. Intr-un timp, valorau foarte mult si cred ca inca ar trebui, dar de la un punct, te saturi de atatea scuze, cateodata pentru ca tu sau o alta persoana face aceeasi greseala de n ori. Apoi isi cere scuze si totul trebuie sa fie cum a fost la inceput. E o prostie, eu nu mai accept scuzele atat de usor cum obisnuiam. E nevoie de mai mult decat trei cuvinte pentru ca totul sa revina la normal, sa fie ca si inainte.
[Imagine: ak8THBQ.png]


#32
'Imi pare rau' ce amintiri imi aduc cuvintele astea . Foloseam 'imi pare rau' la inceput cu prietenii , sau cand faceam vreo prostie (sau geez , un simplu scuze) . Dar si eu la randul meu am primit la 'imi pare rau' de mi sa acrit. Si asa am realizat ca acel 'imi pare rau' de multe ori era aruncat asa in vant de prieteni. In ziua de azi pe 'imi pare rau' nu mai dai nici 1 ban . Cum spun si ceilalti acum , in situatii grele faptele vorbesc pentru tine .

#33
" Imi pare rau " , acest lucru nu il spun prea des , mai des folosesc : " scuze " , e mai convenabil :d.
Dar in caz ca am facut ceva foarte , foarte grav spun si imi pare rau. Valoreaza destul de mult aceste cuvinte pentru unii , care pretuiesc cu adevarat , o prietenie sau altceva si depinde si din partea cui vin. Mai sunt si unii care spun " imi pare rau " asa de usor [ asta pentru ca sunt falsi si vor sa se dea bine pe langa tine ;; ) ]. Cam atat am avut de spus 9.
[center][Imagine: 2isxfr.jpg][/center]
Mulţumesc, Abbeh. Ly <3.

[center][Imagine: lh4lc.gif][/center]

#34
Uneori,are valoare.Atunci cand e spus din suflet.Atunci cand e urmat de fapte care sa demonstreze ca intr-adevar,persoanei care a gresit ii pare rau.''Imi pare rau'' a ajuns o expresie in care nu prea se poate avea incredere in zilele noastre,deoarece toti putem sa spunem ''Imi pare rau'',cand de fapt nu suntem sinceri.Faptele vorbesc mai mult decat cuvintele,si niciodata n-am iertat cu adevarat un prieten decat in momentul in care si-a demonstrat prin fapte acea parere de rau.
[/font]Always keep the faith <3

#35
Hmmm....cand iti ceri scuze de la cineva din toate inima ta,atunci da,are valoare "imi pare rau"..sa nu mai repeti acele fapte pe care le-ai facut,iar daca spui "imi pare rau" doar ca aceea persoana sa te ierte sau sa scapi de gura ei,nu valoreaza nimic altceva.....doar spui niste cuvinte aiurea"Asta s-ar intelege",si in plus trebuie sa ii si aratam ca n-e pare rausecret>>aceasta este parerea mea
[Imagine: chocolatepassion-1.jpg]

#36
Oh!Wow!Ce topic interesant...Pai...Sa zic sincer in viata de zi cu zi nu ma prea intalnesc cu 'imi pare rau' ci doar cu 'derivate' gen 'sorry','scuze' care nu prea au valoare pentru mine.Cand cineva imi zice 'imi pare rau' atunci stiu ca regreta cu adevarat dar cand imi zice scuze...Um...Nu stiu..."? Pare ca zice doar ca sa fie zis...Stiti voi.Sincer eu nu prea zic 'imi pare rau':pfiu: pt ca ma jeneaza chestia dar atunci cand chiar stiu ca am gresit pot sa zic asta din suflet(oricat de jenant ar fi~Eu nu prea sunt genul care sa.mi cer scuze dar chiar imi pare rau cand gresesc fata de cineva si nici nu's genu sa plang 'in public').

#37
Depinde. Pentru mine valoreaza 'imi pare rau' sau 'scuze' atunci cand persoana o zice din inima, nu doar sa nu para nesimitit/a. Daca da, ai gresit si chiar iti pare rau pentru ce ai facut, frate, spune imi pare rau si te voi crede. Dar dupa ce ai mai si gresit, zici un imi pare rau fake, nu meriti nici un ban.
Eu imi cer scuze sau zic imi pare rau doar atunci cand ma simt vinovata de cele intamplate, nu zic doar asa sa par draguta. Daca nu regret ce am facut, nu o sa imi cer scuze.

#38
(31-01-2011, 05:35 PM)*Susuki~Chan* A scris: Oh!Wow!Ce topic interesant...Pai...Sa zic sincer in viata de zi cu zi nu ma prea intalnesc cu 'imi pare rau' ci doar cu 'derivate' gen 'sorry','scuze' care nu prea au valoare pentru mine.Cand cineva imi zice 'imi pare rau' atunci stiu ca regreta cu adevarat dar cand imi zice scuze...Um...Nu stiu..."? Pare ca zice doar ca sa fie zis...Stiti voi. bla bla
Tu chiar crezi că e atât de greu să zici "Îmi pare rău" pentru că eşti obligat sau ca să îi închizi gura respectivului cu care vorbeşti?
Chiar crezi că e în vreun fel diferit "îmi pare rău" de "scuze" ?
Nu e în niciun fel diferit "îmi pare rău " de "scuze" dacă niciuna din ele nu vine "din inimă" cum crezi tu.
[Imagine: p4KKzIN.png]
You could be the best of me when I'm the worst for you.
golden tragedy


#39
Depinde. "Imi pare rau" poate fi interpretat in mai multe sensuri. Una e cand spui "imi pare rau" pentru ca ITI PASA si alta e s-o zici de linguseala, adica sa zici doar ca sa fie zis. Eu una, nu ma las moale la oricare "imi pare rau" ce mi se marturiseste si imi dau repede seama daca e vorba de linguseala. Sincera sa fiu, eu zic "imi pare rau" persoanelor care au patit ceva de care sa-mi pare rau, sau cand ma cert cu Snow` stiu ca eu trebuie sa fiu prima care-si cere scuze ca altfel sunt lasata ultima si de linguseala....doar la parinti "imi pare rau ca.." am facut nu stiu ce 78.
Dar pentru mine inseamna mult aceste cuvinte daca nu sunt zise in scarba sau sa fie zise, doar.
" Ce mi-a placut odata imi place intotdeauna, pentru ca optiunea mea este motivata. Fie ca urasc, fie ca iubesc, stiu clar de ce... "


Suntem diferiti atunci cand avem pe cineva care ne iubeste pentru ca... acestia ne ofera sute de motive de a trai.

#40
Depinde acum si de greseala comisa, depinde cat de grava e. Eu am trecut prin multe lucruri care nu cred ca ar fi trebuit iertate, dar cum se spune trebuie sa iertam, deoarece toata lumea merita o a doua sansa. Bun, inteleg, o a doua sansa, dar asta nu inseamna ca daca am iertat o data trebuie sa continue sa faca aceeasi greseala, gandindu-se ca va fi iertat din nou.
De la un timp nu prea mai cred in cuvintele astea, in special nu mai cred in persoanele care o zic. Nu cred ca e normal ca cineva sa fii comis o greseala atat de mare, incat sa tradeze pe cineva si apoi sa vina cu un simplu "imi pare rau", gandindu-se ca totul va reveni la normal. Acum depinde si de persoana care iarta. Eu una iert, asta e, trebuie sa iertam :]] Dar nu uit niciodata cele intamplate. Oricat de mult as auzi "imi pare rau" nu uit niciodata ce se ascunde in spatele lor. Eu sunt o persoana orgolioasa, sa zic asa :]] Rar zic imi pare rau, foarte rar si cand o zic o fac cu adevarat, adica inseamna ca chiar imi pare rau de cele intamplate >.< Pe langa acest "imi pare rau" consider ca ar trebui sa si aratam acest lucru in sensul ca nu ar mai trebui sa repetam greseala comisa. Daca continuam sa facem acelasi lucru si sa continuam cu acelasi "imi pare rau" eu sunt de parere ca toata treaba e o mare minciuna, fara valoare.
[Imagine: tumblr_lw7j04DPq01r5ikx8o1_400_large.gif]
My mama always says that I'm cute. I don't believe her. I'm more than that !

Shake, shake that booty for Beckha !





Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)