Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Cat valoreaza 'imi pare rau' ?

#11
Interesant subiect.
Pot spune ca,pentru mine,cuvintele 'imi pare rau' inseamana ceva.Inseamna mai ales cand sunt spuse din inima;cand persoana regreta cu adevarat ce a facut.Si depinde:daca sunt spuse de o persoana la care tin,in care am incredere si care a gresit o data fata de mine,bineinteles ca le iau in considerare;dar daca sunt spuse de cineva mai putin simpatic mie,sau asa,de umplutura,ca sa fie,care a gresit rau fata de mine nu prea mai valoreaza nimic.Pentru ca totusi stiti vorba aceea:omori omu' si apoi vii la cimitir si spui 'imi pare rau'.
Dar,inca respect persoanele care au vointa de a spune 'imi pare rau' din suflet,cu dorinta ca sa fie si iertati.'Imi pare rau' sunt niste cuvinte magice care pot rezolva unele situatii tensionate.
[Imagine: chibik.jpg]

#12
Cat valoreaza ''Imi pare rau'' ? Destul de mult uneori...
Eu una il folosesc pe ''scuze'' in loc de ''imi pare rau'' , dar nu pot lasa un amarat de cuvant sau o amarata de expresie sa stearga tot in locul meu, daca eu am facut greseala. Simt nevoia ca pe langa un scuze sa adaug ceva, un gest care difera in functie de cui si din ce cauza vreau sa-mi cer scuze.
Cu prietenii, in general, am avut niste certuri foarte urate de care nu prea vreau sa-mi aduc aminte. Dar stiu ca atunci cand m-am certat cu ei, mai intai ne contraziceam foarte rau si ne cam imbarligam in niste amarate de cuvinte, dupa urmeaza niste gesturi, uneori facute in acelasi timp XD si apoi un ''scuze'' sincer...
Cu cea mai buna prietena nu m-am certat si nu cred ca o voi face, noi doar ne contrazicem si ne certam ca oarbele, ca mai apoi sa radem si sa ne rostogolim pe jos... XD
Cand vine vorba de colegi, un ''scuze'', ''imi cer scuze'' sau orice altceva nu e de ajuns, mai ales ca colegii care mi-au gresit nu sunt ingerii mei pazitori XD... In rest daca le gresesc eu lor, intotdeauna am ajuns la impacare ^^
Cu parintii...pai imi ador parintii XD dar am avut certuri urate cu ei, foarte rare. Dar cand se iveste ca eu sa calc pisica pe coada XD, nu raman certata cu parintii mei o zi, niciodata nu cred ca s-a intamplat... Ceea ce este cel mai frumos, este ca uneori parintii mei mai recunosc ca nu am fost singura care a intins coarda XD desi apoi precizez eu ca eu sunt cea cu greseala mai mare, iar parintii imi dau absoluta dreptate ^^''
Si ca o incheiere a romanului pe care l-am scris XD... un ''imi pare rau'' nu este deajuns sa vindece o cearta nici macar jumatate, dar mai linisteste atmosfera ^^

#13
"Imi pare rau" depinde din gura cui ies aceste cuvinte si pentru ce...

chestiile pentru care un "imi pare rau" m-ar lasa rece ar fi cam urmatoarele

un baiat: "imi pare rau" ca s-a sarutat cu alta sau ceva ce implica o tipa (pai scuza-ma...ai faptuit-o deja...atunci nu ti-a parut rau? si daca iti pare rau...se mai poate schimba ceva?)

prietena cea mai buna: "imi pare rau" ca a spus cceva ce eu i-am spus ca e prea penibil sa o spuna sau ca i-am zis un mic mare secret (pai iti pare rau? aaa te consideri prietena..ce-ar fi sa ma duc si eu sa zic cuiva secretele tale dupa sa imi cer scuze...ti-ar conveni? nu credd)

etc etc...imi pare rau asta e cam cu dus si intors...daca persoana care zice imi pare rau a facut ceva ce te poate afecta pe perioada destul de lunga...atunci acele "imi pare rau" sunt cuvinte in vant...degeaba

#14
Interesant acest topic. 3

Pai pentru mine "Imi pare rau" in ziua de astazi nu prea exista aceste cuvinte.Oricine poate sa'ti spuna asa,acum oricine poate rosti aceasta fraza.Iar ZoOzIx,are dreptate,uneori conteaza si din gura cui iese aceste cuvinte.Pentru ca daca iti spune un prieten bun ca'i pare rau,il cunosti de'o viata,hai ca pe ala il mai crezi,crezi in cuvintele lui si il crezi ca'i pare cu adevart rau.
Dar daca vine din gura unei persoane prefacute sau care nu are absolut nici o tangenta cu tine si vine lingusitor cu aceasta fraza trebuie sa te gandesti logic si sa nu pici in plasa lui,trebuie sa te gandesti "Bai asta de ce imi zice tocmai acum 'imi pare rau',desi niciodata nu mi'a spus,trebuie el sa aiba vreun scop de imi spune asa ceva".Trebuie sa te gandesti si la persoana care iti spune un acest "Imi pare rau".Asa ca nu picati in plasa acestor cuvinte. 71
[center][Imagine: 517p75.jpg]
When I Get Home.[/center]

#15
Well , contează de ce spune aceste cuvinte şi cine le spune . Urăsc persoanele ce-şi cer scuze după ce te-au rănit şi spun 'îmi pare rău' doar pentru că dacă e amic cu tine e mai popular sau chestii de genul . Deasemenea , dacă cineva îl omoară pe unul şi apoi îşi cere scuze, ce mai contează ? A făcut acel lucru şi l-a omorît . Nu mai are cum să-l readucă la viaţă . Acum , dacă cel mai bun prieten şi-ar cere scuze , normal că l-aş ierta . Adică , îl cunosc atât de bine încât pot să-mi dau seama imediat dacă-i pare rău cu adevărat sau dacă doar se preface . Alţi oameni spun că le pare rău numai pentru că vor ceva de la tine şi dacă sunteţi certaţi n-are cum să obţină acel lucru .
Şi totuşi , dacă te cerţi de mii de ori pe lună cu aceeaşi persoană , devine din ce în ce mai greu să-i accepţi scuzele . Adică , te scoate din sărite şi te superi pe respectivul şi apoi , după câteva secunde , îşi cere scuze . E oarecum deranjant şi , într-un final , n-ai cum să-i mai accepţi scuzele şi prietenia se destramă.
În concluzie , cred că 'îmi pare rău' valorează mult , dar contează de la cine vine şi contează şi ce s-a întâmplat de şi-a cerut scuze .
Metal was here.

[Imagine: metalsig.png]


I\'ll start to worry when I\'m dead.



#16
Sunt de acord cu Metal, la faza cu "îţi ceri scuze pentru că de prea multe ori a fost un idiot şi prietenia se destramă". E ceva în genul unei frânghii care are mult prea multe noduri. În ochii mei scuzele sunt zero. Indiferent de la cine vin. De la tata, fratemiu, prieteni şi aşa mai departe. Trebuia să nu faci lucrul respectiv, dacă tot îţi pare atât de rău. Rare ori am fost pusă în ipostaza în care să îmi regret deciziile. Dacă hotărăsc ceva, hotărăsc cu tot creierul, nu cu jumate.
Nu sunt genul care îşi cere scuze. Niciodată. Am făcut aia, atunci eu am făcut-o. Îmi asum responsabilitatea pentru acel lucru şi gata. Odată l-am făcut pe bunicu prost. Şi tata, nu i-a cerut scuze în numele meu. I-a spus că dacă eu i-am zis prost, înseamnă că am dreptate. Acum vrea să se sinucidă. Aveam dreptate.

Însă, nu cred că sunt de acord cu Metal pe deplin. Nu contează cine îşi cere scuze, şi ce s-a întâmplat. O graşeală e o greşeală, iar când spui " îmi pare rău " faci doar să te ascunzi, nu să îţi asumi responsabilitatea pentru ce ai făcut. Mi se pare normal să spui " Da, frate ! Asta am făcut. ", bineînţeles, dacă eşti destul de matur încât să reuşeşti să iei deciziile corecte, care să nu te ducă la o asemenea greşeală.
You know it is going to be a bad day , when you jump out of bed and miss the floor.




#17
"Imi pare rau."Cam in fiecare zi aud asemenea vorbe care,sincer,pentru mine nu mai au niciun sens.De ce sa spui asta cand nici macar nu iti pasa?E aiurea cum toti folosesc aceste cuvinte doar cu scopul de a scapa.In ziua de azi cuvintele nu ajung.Faptele conteaza, nu un amarat de "Imi pare rau" si atat.Trebuie sa arati ca iti pare rau cu adevarat.Greseala nu are remediu.Bine...depinde si de gravitatea problemei,dar totusi."Iert dar nu uit".Pe asta ma bazez de fiecare data in astfel de situatii.Accept scuzele dar nu voi uita greseala pe care a comis-o cel implicat,si voi tine cont in viitor.
Pentru semnificatia reala a acestor cuvinte :"Imi pare rau",ar trebuii sa ai curaj pentru a le rosti.Deoarece "Imi pare rau" constituie un sentiment puternic pe care cu timpul si l-a pierdut.Aceste vorbe trebuie spuse intr-un anumit moment nu la intamplare,asa cum obisnuieste intreaga populatie sau cel putin majoritatea dintre ei,sa o faca.Iar de multe ori suntem nevoiti sa acceptam acest "Imi pare rau" deoarece ne temem sa nu pierdem persoana respectiva sau asa ceva...
[Imagine: 15s6jdk.jpg]
~However long the night, the dawn will break.~

#18
Este foarte adevarat cuvintele : ''imi pare rau'' sunt egale cu zero in ziua de azi.Cum s-a mai spus cuvintele nu au valoare ci faptele.Degeaba spui, ca iti pare rau cand tu nu simti asta.
Pentru mine cuvintele nu au valoare.Doar faptele.
Cuvintele nu ma cuceresc,de iertat nu iert foarte usor,poti sa-ti ceri iertare plangand, ca ma doare-n 14
cam asa cred eu despre asta si deh,nu-mi schimb parerea.
Nu cer iertare si nu accept scuzele de la nimeni.daca sunt calcata pe coada rup orice legatura cu persoana respectiva,chiar o si distrug19fara mila65

#19
Poate că odată în viaţă , cuvintele astea chiar valorează ceva . Dar da , sunt total de acord cu voi , au importanţă zero pentru cel ce le rosteşte în ziua de azi . Pentru mine , să spun îmi pare rău e ceva ce o fac când chiar îmi pare rău şi vreau să mă schimb şi să nu mai rănesc persoana căreia mă adresez . Dar de obicei , un " scuze " nu înseamnă multe . Avem obiceiul se ne cerem scuze la greşeli minore şi nu consider ceva rău , dar când e vorba de ceva serios , eu nu mai cred în scuze . Mi s'a întâmplat de multe ori ca persoane la care ţin să mă dezamăgească şi la final să vină cu multe scuze şi cu un " îmi pare rău " aruncat acolo . Dacă până la urmă nu îţi mai pare rău , atunci de ce îţi mai ceri scuze ? Poate că am reacţionat şi eu uneori aşa , dar eu am făcut asta de frică , şi ştiu când şi cum am greşit cerându'mi scuze prosteşte .
Când vine vorba de iertat , iert foarte uşor , pentru că am ajuns la concluzia că nu am de ce să mă chinui cu gândul că " x " îşi va cere toată viaţa scuze mie sau mai rău , să îmi repete la nesfârşit că doar aşa îi voi lua o piatră de pe inimă . Dacă el crede că l'am iertat şi continuă să îmi fie prieten sau amic , treaba lui , eu decid . Dar de iertat eu iert uşor .
En fin , " îmi pare rău " sună cam superficial de obicei .

#20
Nu inteleg de ce in aproape toate postarile or so s-a spus "In zilele noastre cuvintele astea nu mai inseamna nimic si bla bla bla". Adica ce? Pe vremea lui Eminescu - random example - aveau mai multa importanta? Erau oamenii mai putin superficiali? Va rog...

Citat:Deasemenea , dacă cineva îl omoară pe unul şi apoi îşi cere scuze, ce mai contează ? A făcut acel lucru şi l-a omorît .

Lol, dude, in momente de genul ala nu vine criminalul cu ochi de catelus la X - presupunand ca X este ruda/judecator/fantoma mortului - ca sa ii spuna ca ii pare rau si ca nu, nu, el nu mai face asta niciodata in viata lui. Tocmai despre asta e vorba. "Imi pare rau" se spune in momente care nu au o importanta vitala - na, sa iau exemplul tau.

Pentru mine, de exemplu, cuvintele astea au un impact enorm, pentru ca eu sunt o fire foarte orgolioasa si nu le-as spune cu una, cu doua; si stiu ca nici persoanele care merita nu le-ar spune, asa, ca sa se afle in treaba. Normal... Dezamagirile mari nu se indreapta cu trei cuvinte si, asa cum s-a mai spus, e nevoie de actiune ("...frate"), de fapte, care sa vina in completarea asa-ziselor regrete.

Si, da, dezamagirea e de n ori mai rea decat supararea.
[Imagine: trexwalkn.gif]




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)