Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Calea Destinului*Beginner

#1
Hmph, yea, m'am gandit sa imi postez si eu fan fic'ul aici. Nu stiu cat de reusit este insa sper sa va placa.
________

Capitolul I
�Liz�
~ De ce sa nu ne intindem aripile si sa zburam? ~


Statea intinsa pe pat cu mana la frunte. Respira adanc si inima ii batea cu putere. Trebuia sa adorma, doar ii era somn cu cateva minute inainte sa se aseze in pat. Avea un sentiment ciudat. Nu se mai simtise asa pana atunci. Inchise ochii. Stranse putin ochii si cazu intr�un somn profund.
Ce vis ciudat. Se facea ca era intr�o scoala necunoscuta cu colegii total necunoscuti. Doar o figura parea familiara. Avea parul negru si ochii adanci. Nu stia ce o facuse sa reactioneze asa insa apuca acea persoana de mana si trase afara din clasa. Alerga cu el de mana pana iesira amandoi in curte. Soarele stralucea cu putere aproape orbindui pe amandoi. Zarii un copac si se aseza sub el. Privii mai atant persoana de langa ea. Se uita putin in ochii lui negrii, trase aer in piept si il imbratisa. Se simtea asa bine. Spre uimirea ei baiatul ii raspunse la imbratisare, tinand�o acum foarte strans. Un sentiment placut o cuprinse. Tot corpul ii era cald si nu vroia sa ii dea drumul.
Isi doare ca acea scena sa tina la infinit insa cineva avea alte planuri. Noapte trecu la fel de repde cum venise. Cat de mult se chinui sa inchida ochii si sa pice iar in visul efemer, atat de placut insa nu reusii. Se trezii in aceaisi postura in care se culca. Cu mana la frunte, cu inima batand rapid. Isi ridica usor capul si privi peste marginea patului. Acum era sigura ce o trezise. Sora ei statea ca de obicei, sculata cu noaptea in cap doar pentru a se juca la calculator. Zgomotul acela inabusit scos de calculatorul acela blestemat. Incerca sa blesteme insa singurlul sunet pe care reusii s ail scoata era un tusit scurt. Se ridica, isi zburli putin parul si se indrepta spre baie.
De�a lungul coridorului toate usile erau inchise. Deschise usa baii si puse mana pe periuta aceea albastra. Dupa ce avea sa termine cu obiceiurile zilnice putea in sfarsit sa mearga in sufragerie, sa deschida televizorul, sa dea drumul la muzica si sa termine si ultimul capitol din romanul acela.
Era avacanta de vara asa ca nu trebuia sa isi faca grija ca intarzie la scoala sau chestii de genul asta. Tot ce vroia sa faca era sa citeasca cat mai mult. Multi din colegii ei o considerau o ciudata. Adevarul e ca printre ei era cam singura care pusese intradevar mana pe o carte. O data ce incepea sa citeasca nu se oprea pana nu termina doua sau trei capitole. Nu stia daca vrea sa isi termine cartea. Intr�un fel se temea ca o va termina si ca va ramane fara sursa ei zilnica de evadare insa isi dorea sa ajunga la final pentru ca stia ca in final cei doi copii o sa aleaga sa stea impreuna.
Ce se putea spune despre Liz e ca ii placea sa citeasca atat carti obisnuite cat si manga�uri. Desigur si ea facea parte din grupul acelor copiii asa numiti �ciudati� de catre colegi ce nu impartaseau acelasi pasiuni ca si ei, era o animista convinsa. Nu stia sigur daca si prietenii ei erau condierati ciudati insa stia foarte bine ce poate mintea unor copii precum colegii ei.
Deabea trecuse clasa a 8 a. Era fericita dar asta nu pentru ca era cea mai mare din scoala ci pentru ca mai avea un an si scapa din generala. Abea astepta sa plece de acolo. Stia ca la liceu o sa gaseasta copii cu acelasi pasiuni ca ale ei si cu care se va putea intelege.
Inchise cartea brusc. Pacat! O terminase. Finalul era exact asa cum banuise: dragonul a zburat iar in lume de dincolo de Oceanul Pamantesc iar Hero si�a declarat dragosea fata de Tana, toata lumea este fericita. Daca viata ar fi asa simpla. Lasa cu girja cartea pe masuta de langa fotoliu si se indrepta spre camera ei. Traversa iar coridorul pana cand dadu de usa maronie cu multe postere pe ea.
-Sus! Tipa aceasta la sora ei care se intoarse brusc speriata de sunetul scos de usa cand Liz o trantii.
-Dar deaba m�am asezat. Protesta aceasta.
Fara sa scoata un sunet, Liz puse man ape mouse, apsa pe cateva iconite si o fereastra aparu. O puse pe sora sa sa citeasca�
-Trei ore, patruzeci si cinci de minute. Spuse aceasta cu o vocea joasa. Pleca incet capul si se ridica de pe scaun. Iesi din camera si inchise rapid usa dupa ea.
In sfarsit. Intra pe messenger si inainte sa poata verifica cine era online un mesaj mare ii aparu in fata. Copila examina putin pagina si incepu sa citeasca:
�Iti plac anime�urile. Stim! Si mai stim ca tot timpul ti�ai dorit sa faci parte dintr�unul, nu? Asta e sansa ta. Nu o rata. Nu e o gluma. Vino la adresa urmatoare si convinge�te.�
�Mai mult ca sigur.� Isi spuse pentru ea si inchise pagina. Desi vroia sa para ca nu ii pasa chiar isi dorea sa faca parte dintr�unul. Si daca era adevarat? Oricum adresa nu era departe. Putea sa incerce, nu?

____

So, astept critici, sugestii si pareri :) . Enjoy
<center>It’s a feeling like this
It’s centrifugal motion
It’s perpetual bliss

It’s that pivotal moment
It’s impossible
[Imagine: Love-rain0.gif]

~~~

[Imagine: chibi_840.gif]
Ajuta'ma sa nu'mi mai pun extensii, trage'ma de par XP

[Imagine: Hitsugaya_Toushirou.jpg]</center>

#2
hmmm interesanta povestea....draguta ideea...sa faci parte dintr-un anime e interesant
astept continuarea
succes in continuare si gambate:*

#3
Hey onee`chan :love: mereu mi`am dorit sa citesc un fic de`al tau si acum k l`am citit pe acesta:yes: ....wow e soooper!
Si eu mi-as dori sa fac parte dintr-n anime.....:eto: !
Banzai!! Astept nextu` !

#4
Capitolul 2 din fan fic. Sper sa va placa.
___

Capitolul II
"Portalul�

~Daca nu speram sa se intample lucuri neasteptate, nu le vom descoperi.~

Cand era cat pe aci sa iasa din casa o voce se auzi din ultima camera. Liz se intoarse uimita. Stia ca mama ei dormea tot timpul. Isi retrase usor piciorul si se indrepta catre sursa sunetului. Intra in camera si o vazu pe femeia cu parul negru si ciufuluit stand in capul oaselor. Se uita cu ochii ei mari si negrii la fata pregatita parca sa fuga de acasa.
-Unde te duci? In ochi I se putea citii ingrijorarea.
-Ce iti pasa, raspunse sec fata. Cand a fost ultima oara cand te�ai interesat cu adevarat de noi? Pleca capul si se indrepta incet spre usa maronie ce era acum intredeschisa. Se mai uita inca o data in spate si soptii: �La revedere.�
Nu stia ce o facuse sa spuna acele cuvinte. Iesi in camera micuta, inchise usa si alerga spre iesire. Trantii usa si se urca in lift. Ca de obicei se intorase cu fata la oglinda din lift. Isi examina putin trasaturi fetei. Multi o considerau frumusica, insa ea, avea cu totul alta parere. Nu ii placeau ochii ei mari si caprui, nu ii placea parul lung si matasos. Ii era frica sa se compare cu celelate fete de la ea din clasa. Isi ridica usor incheietura parfumata si privi ceasul micut si alb. Doua si jumatate. Avea timp. Isi trecu mana inca o data prin parul saten si iesi din lift. Ii zambii suav portarului si iesi rapid din bloc.
Se trezi dintr�o data in mijlocul strazii uriase. Alerga cat putu de repde si in acelasi timp atenta sa nu isi murdareasca bluza alba deabea achizitionata. Isi mai verifica o data palma. Pentru a nu uita isi scrise adresa acolo, cel mai sigur mod.
Ajunse pe o strada parasita. Nu putea sa vada nici un om pe o raza de 5 metri. In sfarsit dadu de adresa. Nici macar nu era o casa. Era un perete sustinut de doua coloane ce pareau abea sculptate, insa se putea vedea foarte bine vechime zidului, vopseaua d�j� incepuse sa se duca. Se rezema usor de zid.
-Ce pacaleala. Ce lume anime � nu apuca sa isi termine propozitia. Zidul din spatele ei incepu sa se inmoaie. Se ridica in capul oaselor si examina atent zidul. Intinse un deget cu scopul de a atinge iar. Ca si prima oara zidul era moale. O senzatie ciudata o cuprinse. Un implus, un pas, si isi impinse corpul in zid. Spre uimirea ei trecu dincolo. Simitii o caldura neobisnuita in tot corpul si o ameteala o cuprinse purtand�o cu blandete intr�un loc lipsit de durere.

_______

Pareri? XD
<center>It’s a feeling like this
It’s centrifugal motion
It’s perpetual bliss

It’s that pivotal moment
It’s impossible
[Imagine: Love-rain0.gif]

~~~

[Imagine: chibi_840.gif]
Ajuta'ma sa nu'mi mai pun extensii, trage'ma de par XP

[Imagine: Hitsugaya_Toushirou.jpg]</center>

#5
mwhahaha... a venit pacostea :D
dat fiind faptul ca ai doar doua capitole pana acum,le voi comenta pe amandoua:D

orbindui - orbindu-i
Inchise ochii. Stranse putin ochii si cazu intr’un somn profund. - ai repetat "ochii" :P
atant - atent
tinand’o - pune "-" nu " ' " in ficuri cratima nu trebuie sa fie inlocuita
Noapte trecu -noaptea
blestemat. Incerca sa blesteme - "a blestema" se repeta>.<
singurlul -singurul
reusii s ail - sa il
usile erau inchise. Deschise usa - "usa,usile" >.>
avacanta - vacanta
intradevar - intr-adevar
la final pentru ca stia ca in final - la final, in final.. repetitie
Abea astepta - abia
Isi examina putin trasaturi fetei. - trasaturile ...
zidului, vopseaua déjà incepuse sa se duca. Se rezema usor de zid. - zidului,zid >.<
Zidul din spatele ei incepu sa se inmoaie. Se ridica in capul oaselor si examina atent zidul. - zidul , zidul >.<
zidul era moale. O senzatie ciudata o cuprinse. Un implus, un pas, si isi impinse corpul in zid - zidul , zid >.< e repetat de 6 ori "zid" in cateva randuri..>.> nu arata prea bine o.o'''

ehh, cam astea ar fi greselile gramaticale,de tastare si exprimare :D
cat despre partea a doua, adica literatura,exprimare artistica[etc]
in primul rand imi place ideea... nu sunt multe fan-ficuri SF sau fantasy pentru ca nu prea prind la public o.o'' deci ai un + aici :D
exprimarea in sine e simpluta,ar fi mers ceva mai amplu,cateva cuvinte care sa faca diferenta :)
propozitiile sunt cam scurte,le poti uni si realiza fraze,care vor "da" mai bine.Fara atatea propozitii de 4-5 cuvinte,sirul povestii va fi mai putin intrerupt si va atrage atentia asupra continuarii.

apoi..am vazut o gramada de "i"-uri inutile
zarii-zari
privii - privi
negrii- negri
etc

cam atat pana acum o.o''
sa vedem si o contiuare, te rog :D
sper ca nu te-am speriat cu postul asta...dar cred cu tarie ca te ajuta mai mult cateva critici decat "super,fantastic,vreau continuarea" >.<

[edit mely] Nu lasa atatea spatii.



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  [Naruto] Pe caile destinului Isoldie 9 4.729 16-04-2013, 12:49 AM
Ultimul răspuns: Isoldie
  [+18] Calea elfilor - Arcasi de gheata Nywa 12 7.713 07-01-2013, 11:38 PM
Ultimul răspuns: FuNnY bUnNy
  Masca Destinului Thomas 1 2.504 13-07-2012, 12:29 PM
Ultimul răspuns: hiimera
  Trandafirul destinului *Black~~Heart* 7 5.783 01-07-2011, 08:13 AM
Ultimul răspuns: Maria
  Incercarile destinului Claribel 26 21.824 21-07-2009, 03:55 PM
Ultimul răspuns: starnight
  Calea spre dragoste (Sasu-Saku) Elina 42 25.594 27-05-2009, 04:42 PM
Ultimul răspuns: Elina
  Pe urmele destinului (+16) WinterSoul 34 15.561 02-05-2009, 02:41 AM
Ultimul răspuns: cookie


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)