Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Cainii vagabonzi

#11
Sincer, niciodată, dar absolut niciodată nu m-a fugărit sau muşcat vreun câine vagabond. Nu pricep de ce mie nu mi se întâmplă, poate simt ei ceva pentru că eu chiar ador animalele, în special câinii şi am avut întotdeauna câte unul în casă. Momentan, am patru *doi dintre ei sunt prea mari şi stau afară*. De când eram mică mă trimitea mama la magazin după pâine *şi nu era un drum aşa scurt* şi nu mi s-a îmtâmplat nimic. Asta în condiţiile în care am stat mereu prin cartiere pline de câini. Nu mi-au făcut nimic, m-am împrietenit cu toţi. Singurul câine care m-a muşcat a fost al meu. 21 Eram mică şi am tras-o de coadă.
Aşadar, o să dau dovadă de mult subiectivism. Sunt total împotriva eutanasierii. Pe mine oricum nu m-ar deranja dacă ar rămâne lucrurile aşa cum sunt. 106 Mie îmi e indiferent. După părerea mea, un câine nu are de ce să muşte dacă nu e turbat şi mergând pe deviza asta m-am plimbat perfect în siguranţă pe străzi de la 3 ani când mă trimitea mama la magazin până acum, aproape de 15 ani.
Sterilizarea mi se pare o metodă bună. Lucrurile nu se rezolvă prin moarte, nu e nici creştinesc, nici etic, e absurd şi atât.
Sigur că nu o să se facă nimic în privinţa asta. Ar fi frumos dacă am avea şi noi adăposturi (adăposturi în care câinele să aibă ce mânca şi ar fi drăguţ să nici nu moară de sete, să nu fie nici bătut, eventual să vadă şi lumina soarelui), dar ştim că asta nu o să se întâmple...

#12
As vrea sa punctez ceva: prin "animalele nu au drepturi", nu sustin cruzimea fata de acestea; consider insa ca, atat timp cat nu au indatoriri si ratiune - in fine, aici nu toata lumea este de acord, dar imi sustin parerea -, asa-zisele lor drepturi nu sunt ceva independent de om, dimpotriva. Un animal ar trebui sa fie tratat intr-un anume fel din punctul de vedere al unui om cu bun simt. Pot spune ca am drepturi, fara a ma raporta la existenta unui caine sau a oricarui alt animal.[... bine, banuiesc ca acum n-o sa intram in Darwin xD] Si, cred eu, iubitorii de animale... eh, aici gresesc in exprimare, cu totii iubim, mai mult sau mai putin, animalele, insa exista persoane care exagereaza statutul animalului daca vad ca omul este in pericol, insa nu prea le doare decat sa fie cuţu' bine.

I'll edit later for Ichigo.
Apropo, multumesc pentru pareri! Smile
[Imagine: 45745hrd.png] <- Thanks, Arya!
Drawings
Deviant stuff

#13
Parerea mea despre cainii vagabonzi este ca ar trebui sa fie dusi intr-un adapost sau orice altceva dar sa nu fie lasati in legea lor pe strada.Nu imi plac cainii mai deloc,pentru ca in copilarie am avut niste experiente de groaza,asa ca,daca cineva mi-ar spune despre un vagabond: "Aww,ce sweet e!" eu as spune "Mda,sweet ca o lamaie -.-.Tine-l departe de mine.".Chestia e ca hingherii poate incearca sa ii ia,dar daca ar veni la mine in cartier pe langa tomberonul de gunoi,cred ca ar fi ca la o adunare electorala: ziduri vii si babe urland: "Ce maica,nu iubesti animalele?"
O parte din neplacerea asta pentru caini o reprezinta si faptul ca mi-e frica de ei.Consider ca am si de ce,pentru ca nu am chef ca moartea mea sa fie una din cauza ca ei nu au minte nici cat un purice si cred ca orice trece pe langa ei se mananca.Nu zic sa ii ranim sau sa ii omoram,dar ei de ce sa ne omoare pe noi?Si hai sa ii iubim in continuare si sa ii protejam :X.Ei bine,din partea mea li se poate intampla orice avand in vedere ca sunt plini de purici si nu stiu altceva decat sa se usureze la fiecare pas,sa latre si sa raneasca oamenii nevinovati.Imi aduc aminte cand incercam sa dorm inainte de un eveniment important la scoala,ma asezam cu capul pe perna si hai la somn,mda...imediat incepeau sa latre "catelusii" in grupuri,imi puneam perna peste cap si tot auzeam.Oh yeah,I "love them!".
Imi pasa mai mult de siguranta mea si a celor la care tin decat la siguranta acestor "sufletele" care oricum nu apreciaza nimic si tot inevoluate raman,cel putin pentru mine.
Asta este numai si numai parerea mea.
Pentru iubire nu se multumeste, in consecinta, n-o sa-ti multumesc nici eu. Doar te iubesc sublim si nebuneste, atat de pur, total, nepamantesc.

#14
Am citit numai câteva posturi, dar ultimul ( cel al lui OnionChan ) m`a indignat peste măsură. : | Cum să spui că un câine nu are minte nici cât un purice ? Câinii sunt niște animale mult mai inteligente decât mulți oameni. Câinii nu sar la persoane decât dacă simt ceva în neregulă. : p Și nu le lua apărarea hingherilor, încearcă un minut apoi se plictisesc și pleacă. Știu problema de la bunici, din Ploiești, la ei pe stradă sunt vreo zece câini, s`a sunat la hingheri de cel puțin șapte ori și mereu același răspuns ' venim, venim '. Și au venit din părți. Și experiențele alea, poate sunt din cauză că zgândăreai tu câinii prea mult. xD O știu din proprie experiență.

Acum să îmi dau cu părerea. Câinii, mamă, trebuie castrați. Dacă nu avem locuri unde să îi ducem, măcar castrați și vaccinați să fie. Știu, sunt bani mulți, dar avem fonduri europene. Chestia cu eutanasierea mi se pare un shit. Este super aiurea să omori niște câini. ._. Ăia turbați ok, omoară`i, sunt un pericol pentru societate ( dar ce, unii oameni nu sunt periculoși și nu îi omoară nimeni ? ). Anyway, în principiu sunt contra eutanasierii și pro castrării. -.-
Intunecand intunericul,
iata
portile luminii.

#15
Ah, problemea asta e de când timpul şi nu se face nimic. Nici hingheri, nici autoritaţile nu vor să mişte un deget. De ce-ar vrea, pănă la urmă ? Ce le pasă lor de imaginea [deja] proastă a României, ce le pasă lor de oamenii care mor de pe azi - pe mâine ? Logic, dacă lor le e bine, e ok. N-au treabă. Daaar, avem câini peste tot. Prin fiecare oraş trebuie să fie măcar o haită de câini, că de, e un 'must' al societăţii.
Nu urăsc câinii, n-am nimic cu ei, ba chiar îmi plac, ţinând cont că am şi eu unul, care se înţelege cu motanul meu :]. Urăsc persoanele care îşi cumpără un câine, că aşa e la modă, apoi văd că nu le trebuie şi îl aruncă pe stradă. Exact ca hainele sau mai ştiu eu ce chestie ! Mi se pare stupid, imoral să facă asemenea lucru. Ei, şi în modul ăsta se umple o stradă cu n câini.
Nu ştiu, nu sunt de acord cu omorârea lor, îmi pare rău de ei, totuşi, dar să-i castreze. Nu costă mult, sincer. Sau pot măcar să le facă adăposturi de care să se ţină, să le cumpere mâncare [ că de atât au nevoie] şi să le dea puţină apă, iar totul o să fie bine. Dar nu, domne' , aşa ceva nici gând !
La mine în cartier sau mai chemat hingherii şi n-au venit. Sau dacă aveau timp [ of, cât muncesc 'bieţi' oameni ] veneau şi se uitau aşa în treacăt. Vedeau că sunt câini, dar nu făceau nimic. Mă rog.
Părerea mea e că ar trebui castraţi, sau autorităţile ar putea face mai multe adăposturi, dar sunt contra uciderii lor.
The stolen kisses are always the sweetest

[Imagine: 15heo49.png]
Thx, MimiÅŸor <3

True love is like ghosts, wich everybody talks and few have seen.







#16
(12-04-2011, 05:39 PM)Nya. A scris: Am citit numai câteva posturi, dar ultimul ( cel al lui OnionChan ) m`a indignat peste măsură. : | Cum să spui că un câine nu are minte nici cât un purice ? Câinii sunt niște animale mult mai inteligente decât mulți oameni. Câinii nu sar la persoane decât dacă simt ceva în neregulă. : p Și nu le lua apărarea hingherilor, încearcă un minut apoi se plictisesc și pleacă. Știu problema de la bunici, din Ploiești, la ei pe stradă sunt vreo zece câini, s`a sunat la hingheri de cel puțin șapte ori și mereu același răspuns ' venim, venim '. Și au venit din părți. Și experiențele alea, poate sunt din cauză că zgândăreai tu câinii prea mult. xD O știu din proprie experiență.

Sweety ^^,this is just my opinion .Nu prea imi plac cainii si iubesc pisicile.
Experientele alea nu au sa fie din cauza ca ii zgandaream,eu nici nu ii ating :].Cand spun ca nu au minte nici cat un purice ma refer la aia turbati si la aia care sar la oameni cand ii vad pe strada sau pe bicicleta -.-.
Nu le iau apararea hingherilor,spun doar ca incearca,nu am zis si cat,daca se plictisesc,problema lor,oricum m-am saturat de romania 24.
Da,stiu,asa se intampla intotdeauna: Venim,venim! Si cand colo astepti mult si bine.La noi au incercat sa ii ia,dar cum am mai spus,ziduri vii.
Pentru iubire nu se multumeste, in consecinta, n-o sa-ti multumesc nici eu. Doar te iubesc sublim si nebuneste, atat de pur, total, nepamantesc.

#17
Mie chiar imi plac animalele. Toate (de asta nici nu m-as putea face medic veterinar, imi e mai mult mila de animale decat de oameni). Dar cainii vagabonzi chiar sunt o problema. Sincera sa fiu mi-ar place sa nu ii mai vad pe strada si sa imi fie teama ca vreo unul ar putea sa ma muste, lucru ce s-a mai intamplat, era sa fiu muscata de aceste micute animale. Imi e mila de ei pentru ca nu au un adapost si pentru ca mor de foame, stau prin frig, unii arunca cu pietre in ei sau cu ce apuca (oamenii care fac asta merita si muscati si impuscati).
Cainii astia ar trebuit castrati sau dusi in adaposturi pentru ca unii din ei sa fie adoptati (dar lucrul asta costa bani si pana la urma de ce sa facem asa ceva cand animalele pot sta in voia lor pe strada? Statul pe strada nu costa nici un leu). Nu mi se pare normal ceea ce se intampla la noi in tara. Eu pe unde am fost nu am vazut asa ceva... Deci, bun venit in Romania. Ne facem de tot rasul.
Autoritatile stau de pomana si iau salarii de pomana. Fac tot felul de magarii: iau cateii de prin orase si ii aduc la sate (stiu asta pentru ca si eu stau la sat si e foarte enervant ceea ce se intampla). Ii lasa pe unde apuca si nu le pasa de ceea s-ar putea intampla. Nu ii castreaza deci se mai si inmultesc, zici ca apar ca ciupercile dupa o ploaie buna.
S-ar putea sa sune foarte urat ce zic insa decat sa stau eu prin spitale muscata de nu stiu ce javra, sau sa ma gandesc ca sora mea ar putea pati ceva in timp ce vine de la scoala, prefer sa scap de caini.
We mortals have many weaknesses; we feel too much, hurt too much or too soon we die, but we do have the chance of love.

#18
Nu e vina animalelor ci a oamenilor ca nu fac nimic pentru societatea in care isi duc veacul 10
Tot ei sunt in pericol, tot ei sunt deranjati tot ei se plang, dar romanii stau intr`o lene periculoasa. So chill, caci animalele alea de pe strazi nu au nici o vina. + legat despre hingheri, cum am mai zis de unde hingheri cand lor le e lene.
-

#19
Nu am citit toate criticile dar nu mi se pare corect cum se comporta ceilalti cu animalele si in special cu cainii adica ce vau facut saracele animale ca la urma urmei daca oamenii nu stiu sa aiba grija de ele le arunca in strada deci sincera sa fiu eu sunt total si mai mult de atat contra eutanasierii pentru ca nu sunt vinovate de nimic saracele animale. Pai eu nu vreau sa imi sara nimeni in cap dar cred ca cei care sun pro acestei ideei sunt nemilosi adica ganditiva cate animale sufera degeaba plus ca in alte tari daca faci rau vreunui animal risti inchisoare pe viata e aia da regula cinstita in favoarea animalelor.
http://farm3.static.flickr.com/2496/4202...a4a1_b.jpg


infrunt furtuna si ma gandesc
oare cat mai trebuie sa supravietuiesc
visele se sting usor
la fel ca un gand de dor
se duc departe si dispar
ca umbra dintr-un suflet amar
si nu raman decat regrete
fara sperante sau chiar secrete

[Imagine: chibi_8329.gif]
lolix kid, chibi-ul lui
lolix


[Imagine: 6141910.png]


[Imagine: 6fd6871.png]

#20
Am spus-o de atata ori: un om e mai important ca un animal.
Da, oamenii sunt de vina ca sunt atat de multi pe strazi. Dar asta nu inseamna ca trebuie sa si ramana acolo! Daca eutanasia s-ar fi practicat de la inceput acum nu eram unde suntem. Cum prindeam un caine pe strada, cum disparea. Si gata.
stiu, nu-ti iese totul mereu, dar azi intra




Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)