Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Grim Tales from down below

#1
Buna! Mi-am amintit de un comics pe care l-am citit si mi-a placut foarte mult. M-am gandit sa il impartasesc cu voi(din moment ce l-am cautat la search si nu l-am gasit) si sper ca postez in locul care trebuie, daca nu, rog moderatori sa ma ierte si sa inchide/mute topicul dupa caz.

Grim Tales from down below este un comics(webcomics cred ca e termenul cel mai potrivit) facut de un artist cunoscut doar ca Bleedman si este gazda pe un site(pe care este de altfel si comics-ul).

Comics-ul contine mai multe personaje, unele cunoscute iar altele care sunt creatii proprii. Povestea are la baza The Grim Adventures of Billy and Mandy (pot sa spun din start ca Negrele aventuri arle lui Billy si Mandy nu mi-au placut niciodata si nici nu cred ca imi vor placea vreodata, dar modul in care artisul sa folosit de aceastea in poveste este uimitor), The Nightmare Before Christmas si Spawn. Firul povestirii se concentreaza asupra familiei Grim si a celor doi copii, explicand modul cum au ajuns ei pana in prezent, sa spunem asa. Deasemenea este corelata cu trecutul povestii in curs. Grim Tales este deasemenea mult mai intunecata sau mai sinistra chiar si decat povestile pe care le are la baza. Din cate am inteles eu v-a mai fi si o a doua serie numita Grim Tales from up above.

Despre poveste ce pot sa va spun. Am vazut pentru inceput pe YouTube un filmulet in care erau imagini din comics, iar modul in care erau realizate m-au atras(in limbaj de messenger eram =p~), si am cautat pe internet, ca altfel nu se mai putea. Dupa ce am aflat numele, totul a fost usor am gasit site-ul imediat. Pot sa spun ca m-a cucerit definitiv de la primele pagini si nu m-am mai putut opri(celor care le-am recomandat acest comics au avut aceleasi „simptome”) Firul povestii este captivant si interesant, trebuie doar sa-i dai o sansa si sa te uiti. Deci daca ai chef de citit cred ca e mai bine sa nu mai ai nimic de facut mai tarziu pentru ca s-ar putea sa nu te mai poti opri(cel putin asa am patit eu). Mister, suspans, aventura, si chiar putin sumbru(un deliciu pentru admiratori genului), nu vreau sa spun mai multe ca sa nu stric placerea de a o citi chiar voi. Este scrisa in engleza si are patru capitole din cate imi aduc aminte.

Vreau sa stiu parerile celor care au citit-o sau au auzit de ea. Ce credeti despre ea? Din caz ca nu ati citit-o o puteti gasi pe site http://grim.snafu-comics.com/?comic_id=0 chiar prima pagina, ca sa cititi mai departe apasati next, dar cred ca va descurcati(nu vreau sa creada cineva ca incerc sa fac reclama, doar ca mi se pare mai complicat ca sa spun sa mi se dea pm doar pentru ca sa le dau adresa... e acelasi lucru).

See ya
Beware!!! IceCat it's always coming back!!!
Povestea mea>> Nu-mi poti lua si ultima suflare
[Imagine: button.png]

#2
Eu am citit-o si mi-a placut foarte mult mai ales cum decurgeau lucrurile intre Grim si Mandy . Mandy a avut mai mare putere decat Grim din toate punctele de vedere .Armata Nazista a lui Mady mi-a placut foarte mult.
Billy a murit [ din cate am inteles] si a fost izgonit si din Rai si din Iad ..pentru ca era prea idiot si nu prea constata ca e mort.
Minie Mandy si Grim jr ...pauza ..am inteles a pana la distrugerea lui Minie mandy, ei nu s-au inteles bine dar dupa nu stiu ce s-a intamplat ca boof! erau cei mai buni prieteni .

Mai,imaginatia autorului e foarte tare si mi-a placut enorm, dar singurul lucru ce nu am inteles ce e cu sfarsitul ca benzile desenate se opresc la capitolul intitulat " Siblings" si dupa pauza , s-a terminat .

Mie mi-a placut si sugerez sa o cititi din lipsa de ocupatie macar !
.I dont need anyone in my life who does not want to be there.
.Sometimes i cant , sometimes i dont want to , and sometimes i dont even try.
.I am nostalgic , cinical and lonely , so i may hurt you.

#3
Si pe mine ma deranjeaza finalul, adica so oprit cand era cel mai interesant. Mie mia placut si cum era desenata, dar si modul in care era povestita. Se cunoaste ca autorul avea imaginatie si creativitate. E intr-adevar interesant cum se imbina toate intamplarile si te face sa nu o mai lasi din mana.

Am inteles ca va urma si partea a doua...abia astept.

See ya
Beware!!! IceCat it's always coming back!!!
Povestea mea>> Nu-mi poti lua si ultima suflare
[Imagine: button.png]

#4
Oh daaa:X Grimm, Mandy si Billie. Echipa mea favorita21 Ce pot sa spun, ador desenul asta! <3 Si acum ma mai uit cateodata, chiar daca e un pic cam tarziu. Dar tot tare ramane21 Imi amintesc, cand eram mica nu vroiam sa ma uit ca imi era frica71 Dar o colega mi-a zis ca ii place de Billie si m-am uitat sa vad si eu de cine ii place. Cred ca eram in cls I pe-atunci. Cand am vazut primul episod, am inceput sa ador desenul ala<3 Cand mi-am pus net, primul joc online pe care l-am jucat a fost de pe site-ul CN-ului si era cu Billie&Mandy.
Deci da, ador desenul asta. Si incerc sa ma uit de fiecare data(chiar daca Billie imi aminteste de un coleg prost >.<)
[center][Imagine: 140ae5t.png][/center]
Mersi Mimisor!
[center]Ahaha.Nu.
[/center]


#5
Grimm tales from down below(caci depre el vorbim) este o poveste inspirata din desenul animat Billy si Mandy, dar nu sunt acelasi lucru. Daca ti-a placut Billy si Mandy cred ca ti-ar placea sa citesti si comicul Grim tales. Poti sa-l incerci, e in engleza scrisa, insa dupa parerea mea e mai buna si decat Billy si Mandy, dupa care nici nu ma prea dadeam in vat, dar asta e doar parerea mea. Asta e linkul pentru poveste http://grim.snafu-comics.com/?comic_id=0 si poate revii sa ne spui ce parere ai avut despre acest comics, Grim tales from down below. 4 Chiar as fi curioasa sa stiu cum ti se pare(stii tu pisicile sunt mereu curioase).

See ya
Beware!!! IceCat it's always coming back!!!
Povestea mea>> Nu-mi poti lua si ultima suflare
[Imagine: button.png]




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)