Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Arte Martiale

#11
Woaaaah.
10 ani de karate.
Karatele ie viata meah.
+2 ani de kempo
Centura maro.
Shotokan.
Multe competitii,medalii,diplome,trofee.
Momentan nu mai trag mult la sala,sunt a 8-a si am nevoie de timp ca sa invat.+ meditatii acasa si la scoala.
Pro things: de mica,tuturor,dar si acum,le e frica de mine.Deci daca practici karate de mult timp,o sa vezi ca nimeni nu se ia de tine.Mergi linistit c nu patesti nimic.Mai mult lor le e frica daca te enervezi.

#12
Am practicat vreun an si jumatate stilul Shotokan si inca 6 luni Ashihara ( un stil de karate mai full contact). Din pacate nu pot spune ca am avut experiente prea placute cat timp am urmat aceste discipline si nu pentru ca nu mi-au placut in sine, ci mai mult din cauza instructurilor, care cel putin la Shotokan nu prea isi dadeau interesul in a se ocupa de noi si a conditiilor mizere in care ne desfasuram antrenamentele ( o sala de sport fara incalzire si cu linoleumul rupt pe jumatate din suprafata salii incat trebuia sa fii norocos sa nu te impiedici macar o data per antrenament). De asemenea, ma deranja si faptul ca nu erau antrenamente separate pentru adulti si copii, faceam toti la gramada si de cele mai multe ori eram pus sa fac kumite cu un pusti de 11 ani de 1.60, eu avand 18 ani si 1.89....cum sa progresezi in aceste conditii.

Pana la urma am renuntat la Shotokan dupa ce am suferit o accidentare serioasa in urma unei cazaturi in timpul executarii unei tehnici care m-a tinut pe tusa vreo 2 luni. Si cum inainte de acesta intamplare deja nu prea mai veneam cu tragere de inima din cauza aspectelor prezentate mai sus, am ales sa nu mai ma duc. La Ashihara instructorul a fost mai serios, insa din cauza faptului ca veneam foarte putini (maxim 5 persoane) si neavand cu ce plati chiria salii cu o asa asistenta mica, pana la urma clubul si-a incetat activiatea.

Nu am renuntat la ideea de a ma reapuca vreodata de arte martiale in viitor, insa momentan sunt ocupat cu facultatea si alte hobby-uri, astfel incat nu stiu cand va veni vremea aceea de a intra din nou intr-un dojo.
[Imagine: tumblr_static_tumblr_static_dilvsoojho0sgwoc0s4s.png]

"What's wrong isn't me, what's wrong is the world!"

#13
Frumos subiectul(for me),deoarece ma pot da mare pe-aici 21)) .Am facut timp de 5 ani Karate(Shotokan),frumosi ani...ce sa zic...,cateva conc.,medaliones si centurele xD Dupa Kara+te am facut putin(putin-mai-mult...who know? ) din arta Jedi,adica Judo 10.Si acolo a fost bine,ii faceam pe toti sa simta senzatia "CONECTARE CU SOLUL" 4 .Dar cel mai mult mi-a placut Atletismul(care il practic si in prezent),concursuri,medalii,diplome,foarte multa socializare...,si e placut sa practici sportul asta,mai ales sulita(sau greutate{ciocan}...Chestia deprimanta e ca generatia asta nu se prea inclina spre sport,invatatura,scoala si alte alea,numai atatpupicfuga la droguri,tigari,bautura si alte anomalii.Pe vremuri(mai demult),daca te chema profu' sambata nu ziceai:"Eh...Domn' Profesor,da' maine mai dorm si eu umpic,...ca baietii" 21) Nu frate,nu comentai,odata ce ti-a zis,acolo erai -_-...Dar asta e generatia de azi o.O,trebuie sa o acceptam asa cum e.Infine,chiar ma bucur ca ai facut thread-ul asta,deoarece iti da de gandit umpic,de cum era mai demult si cum e acum.
[Imagine: tumblr_ltabwxjFP71qmpg90o1_500.gif]




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)