Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Aparate

#1
Aici ar trebui ca fiecare user sa povesteasca putin de aparatul lui, de aparatul pe care si-l doreste, caracteristicii generale. (: Asa puteti face schimb de informatii si de asemenea, cei care cauta un aparat nou sa se inspire. :3

Momentan eu am un Nikon d7000 foarte bun, zic eu, primit de prea putin timp, cam doua saptamani, ca sa il pot exploata la maximum si ca sa ii stiu deja toate optiunile. Mi se pare destul de usor de folosit, dupa ce am urmarit niste tutoriale ( mai nou am o problema sa incerc toate iso ). Are obiectiv de 50x200. Nu l-am incercat prea mult, doar la photoshooting-uri ( acesta fiind si motivul pentru care l-am luat, mi-a fost recomandat de catre cineva care chiar cu asta se ocupa ), asa ca voi reveni mai tarziu, cand il voi testa mai mult, si pe altceva, nu numai oameni :').
Intunecand intunericul,
iata
portile luminii.

#2
Cam in octombrie mi-am luat un d5100 de la nikon -cu o luna inainte sa apara d5200 -.- . Sunt foarte multumita de el, chiar daca prima mea alegere era un d3200. LCD'ul rabatabil m-a convins pana la urma. Deocamdata folosesc obiectivul de kit 18-55mm, dar sunt interesata de un 35mm fix si un 55-300mm. La obiectivul fix cel mai mult mi-a placut diafragma care se poate deschide pana la 1,8 pentru ca este mai mult ca perfecta pentru portrete, mai ales cand nu este o lumina prea buna.
[Imagine: YWk6O.jpg]

#3
Am pe mana un D3100 cumparat acum aproape 2 ani. Pana la acest entry DSLR am avut un D60 care si-a dat duhul (ignorand ca am inceput pe un SLR Nikon pe film) si in viitorul apropiat sper sa fac saltul la full frame , cu un D600. Desi exista avantaje si dezavantaje de la un body la altul , parerea mea e ca sticla are o pondere de importanta mult mai mare. In minicolectia mea am un 55-200mm DX , un 35mm DX , 70-300mm , 18-105mm si 24mm (Nikorr toate, nu am chef sa enumar functiile si tagurile specifice fiecareia , gen VR/VR2 Manual override si chestii de genul , desi ca sa nu nasc speculatii , lentila de 24mm nu este legendara 1.4G ED ci AIS 2.8 ). Sincer sa fiu sunt multumit de sticlaria mea pana la extrem pentru ca imi asigura o plaja focala superba. Un musthave in viitorul apropiat va fi un blitz TTL pentru body si o chinezarie de blitz pe post de slave(expuneri lungi noaptea). Neaparat.
@Alicia Deschiderea e larga si luminoasa , de acord , dar rezultatele cele mai sharp sunt infre f8-f11. Deci nu te entuziasma. Iar pe 55-200 treapta cea mai naturala ( care sa nu distorsioneze fatza subiectului) este chiar 55. Trist e ca nu e luminos de loc la 4.5 sau cat are. Cat despre 55-300 , nu m-as entuziasma. Te poate tenta pentru simplul fapt ca are o bataie focala lunga , dar la treptele mari are loc efectul de butoi , color fringing , vigneta cu tona. deci mai degraba incerci 18-105/55-200 sau 70-300. Sfatul meu. D:
[Imagine: nhkmisatosatousighh3.jpg]

#4




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)