Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

AMV-uri de sufletel

#1
Am cautat pana prin a doua pagina sa vad daca a mai fost vreun topic asemanator si... eu una sper ca nu l-am ratat, in cazul acela ^^' Nu, nu e un topic de tip portofoliu (sunt complet paralela cu aceasta arta), insa e o idee care ma bantuie de ceva timp si nu pot sa nu ma intreb daca nu i-a bantuit vreodata si pe altii.

La ce ma refer prin sintagma "AMV-uri de sufletel"? Well, quite easy. La acele AMV-uri pe care le-ati vizionat vreodata fie din intamplare, fie cautand ceva anume, AMV-uri vechi sau noi, mai bine sau mai prost facute, care insa - oricat de crappy ar fi calitatea - au o valoare sentimentala pentru voi, va sunt dragi pur si simplu. Poate pentru ca v-au introduc un anime care a ajuns sa fie printre preferatele voastre. Poate pentru ca va facut sa indragiti o noua formatie. Poate pentru ca v-au fascinat personajele. Sunt pur si simplu curioasa care sunt AMV-urile voastre de suflet si care e povestea din spatele lor.
And if it does sounds like a silly idea, well... asta e, one can try ^^;

Eu am doua care imi trec acum in minte si pe care am stat bine sa le caut.
Primul e un AMV cu Shaman King, publicat acum aproape 8 ani, pe cand eram si eu usor introdusa in lumea anime-urilor si imi traiam prima mea iubire (yep, Shaman King, guilty as charged):
http://www.youtube.com/watch?v=z_cFNK_zMGo
De ce imi e atat de drag desi are o calitate care zgarie retina si o sincronizare si mai si? A fost prima data cand am auzit o melodie de la cei de la Linkin Park (In The End), primul meu contact cu rock-ul, fie el si mai bland (a se intelege, a fost un contact brusc, la ce ascultam pe atunci) si cred ca l-am vazut de sute de ori la vremea aceea.

Al doilea nu e tocmai pe youtube, pentru ca nu l-am mai gasit acolo din pacate:
http://videoixir.net/watch/3435436/-roze...ibute.html
It's a Suigintou tribute (Rozen Maiden) ca doar nu se putea altfel XD A fost, ce-i drept, AMV-ul care m-a facut sa ma uit la Rozen Maiden, care m-a facut sa ador melodiile lui Avril Lavigne de atunci (si Nobody's Home i s-a potrivit perfect personajului) si, desigur, care m-a facut sa o indragesc pe Suigintou, chiar si fara sa ii cunosc povestea inca. Dupa ce i-am cunoscut-o, e de la sine inteles de ce mi-a devenit personajul meu preferat din totdeauna.


So there, aveti si voi asemenea AMV-uri dragi for some reason? Smile
[Imagine: 1CGzWYg.png?1]
Thank you, Geesushi! ^-^
"these are the days that must happen to you"

#2
Great, topic Dreamy ^^. Eu unul am doua AMV-uri de suflet pe care mereu le pastrez in amintire si care au devenit etaloane in aprecierea celorlalte, reprezentand cam tot ceea ce vreau eu sa vad si sa mi se transmita intr-un AMV. Cam toate video-urle pe care le ador se aseamana mai mult sau mai putin cu acestea doua.

Primul AMV este unul destul de celebru, pe care multi de pe aici cred ca il stiu, bazat pe Naruto, avand ca melodie de fundal Phenomenon de la Thousand Foot Krutch si editat de Sierra Lona.



Acesta este chiar printre primele AMV-uri care le-am vazut vreodata....cred ca intre primele 5 si pot spune ca m-am indragostit de el inca din primele 10 secunde. De asemenea, datorita acestei capodopere am descoperit si TFK, formatie care intre timp a devenit preferata mea of all time, avand pe hard toate cele 7 albume lansate pana in acest moment.

Iar al doilea AMV este unul la fel de badass si incitant, un MEP editat de FedeBankai, Sempai3607 si TheBoooooooooom intitulat All in One pe melodia lui Blue Stahli, Takedown:



Va jur ca nu am mai vizionat pana acum un AMV care sa aiba un flow al secventelor atat de bine implementat si in perfecta armonie cu beat-urile si versurile melodiei. De asemenea si efectele utilizate sunt printre cele mai bune pe care le-am vazut, mereu folosite la momentul potrivit si nu doar ca eye candy. Asemenea primului AMV si acesta mi-a facut cunostinta pentru prima data cu un artist nou, Blue Stahli, al carui singur album scos pana acum are 3 melodii pe care le ascult aproape zilnic.

Cam atat momentan, cand o sa mai gasesc vreun AMV care sa merite sa fie mentionat in acest topic, am sa mai revin cu un alt post Smile.
[Imagine: tumblr_static_tumblr_static_dilvsoojho0sgwoc0s4s.png]

"What's wrong isn't me, what's wrong is the world!"

#3
O sa postez si eu vreo doua pe care le vizionez iar si iar cand ma plictisesc sau cand am prea multa energie si trebuie sa ma calmez. Primul e from Shingeki no Kyojin.

http://www.youtube.com/watch?v=oPZRwdlfJQE

De obicei ma intorc la el cand sunt suparata, nervoasa sau simt ca nimic nu se potriveste pentru ca modul in care a fost creat e perfect. Si pe langa asta, ascultand melodia simt ca mi se ridica temperatura pana imi vine sa arunc cu scaune si apoi sa ma calmez. Din pacate nu arunc niciodata cu scaune dar simt ca e ceva ce trebuie sa incerc.
Al doilea e Kuroko no Basuke, unul din favoritele mele momentan.

http://www.youtube.com/watch?v=HUb2uAos7RI

Imi place melodia si versurile se potrivesc cu atitudinea pe care personajele o au catre basket. Atat de pasionati de acest sport. Sper sa vina sezonul trei, altfel...
Well, restul sunt nu destul de cenzurate pentru site. Momentan acestea doua imi sunt preferate.
[Imagine: ak8THBQ.png]


#4
Oke, cred ca o sa insir si eu vreo doua din lista mea de favorite prin zona..



Chestia funny e ca nu necesita sa afirm nimic in plus, AMV-urile in sine spun totul.
[Imagine: tumblr_mfikklIRTU1rwyn4so1_250.gif][Imagine: tumblr_mfikklIRTU1rwyn4so6_250.gif][Imagine: tumblr_mfikklIRTU1rwyn4so9_250.gif]




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)