Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

[+18] I don't give a f*ck

#1
Disclaimer: Nu detin niciun personaj din cele mentionate (exceptndu-le pe cele create de mine) si nu fac profit de pe urma lor.

Capitolul 1 ????? Adio, Dubai

O sa imi lipseasca razele arzatoare ale Dubaiului, oceanul infinit si cerul senin. Imi va lipsi lumina reflectoarelor si podiumul, dar nu atat de mult cat imi vor lipsi prietenii mei si mai ales Josh. M-am luptat cat am putut sa raman aici, dar ai mei au hotarat sa ma trimita in Londra, cam cea mai ploioasa zona din Europa. Ei sunt de parere ca duc o viata mult prea agitata aici si sincer nu ii pot condamna... Nopti la rand pierdute in cluburi, bani risipiti pe sticle de Cardhu si Moet, absente din abundenta si poze pe primele pagini ale ziarelor, cam in asta consta viata mea.
Evident ca ai mei nu si-au facut timp sa ma aduca la aeroport, asa ca l-am rugat pe Josh, iubitul meu, si pe Amalia, cea mai buna prietena, sa ma aduca.
- O sa fie bine, printeso! Te iubesc mult, ai grija de tine...
Ma saruta apasat si ma strange in brate. As vrea sa opresc timpul in momentul asta si sa raman alaturi de el. Amalia pare si ea afectata de plecarea mea, ma imbratiseaza puternic spunandu-mi ca ii va fi dor.
- Pai cam asta e... Ne vedem de Craciun, deja va simt lipsa.
Are loc imbarcarea, ma asteapta ore bune de zbor. Imi cumpar cateva reviste pe care nu apuc sa le citesc deoarece adorm. La rasarit avionul aterizeaza. Ploua, ma calmeza vremea asta, cred ca as putea sa ma obisnuiesc aici. London, here we go...
- Domnisoara Haruno? V-am recunoscut dupa nuanta fucsia a parului. Bine ati venit! Eu sunt Drake Hillton, tatii nostri sunt parteneri, ma bucur ca am avut placerea sa va iau de la aeroport.
- Buna dimineata, multumesc ca ai venit. As prefera sa ne tutuim daca se poate, tinand cont ca o sa stam in aceiasi casa din cate am inteles de la parintii mei si avem varste asemanatoare.
- Cu placere. Limuzina ne asteapta, mergem?
Aprob scurt din cap lasandu-l pe Drake sa ma ajute multitudinea de bagaje. Soferul ne deschide portiera, intrand amandoi in masina. Stam fata in fata si ii observ trasaturile fine. Forma nasului mi se pare perfecta, potrivindu-se de minune cu pometii proeminenti. Nuanta ochilor aduce a mojito proaspat facut, in timp ce parul bine aranjat are o tenta de auriu. Desface o sticla de Chavas regal de vreo 14 ani, turnand in doua pahare, impreuna cu gheata luata din mini-frigiderul limuzinei. Imi inmaneaza unul dintre pahare, zicandu-mi:
- Pentru noua ta viata si, de ce nu, pentru un inceput de prietenie frumos!
- Cheers!
Dupa aproximativ o ora de mers cu masina ajungem intr-un cartier privat. Vila la care voi sta e pe departe cea mai acceptabila din intreg complexul. Dupa introducerile banale cu parintii lui, mi-a fost prezentata intreaga casa, inclusiv camera mea. Nu se compara cu apartamentul rezidential din Dubai, dar nu ma pot plange. Despachetez si imi fac o baie fierbinte cu sare de mare si spumant de iasomie. E jumatatea primului semestru, de maine va trebui sa merg la o noua scoala. Eram foarte stresata in avion, dar realizez acum ca de fapt nu prea imi pasa. Nu ma mai agit, ce o fi, o fi...


Okay, pai cam asta e pentru incepuut... Astept pareri, xoxo

#2
Vrei o parere sincera? Si daca n-o vrei o sa o primesti... LOL

Titulul imi aminteste de Jon Lajoie.

Dubai imi aminteste de Lupul de pe Wall Street sau de Marele Gatsby...

Plecarea si intrarea intr-o alta lume imi aminteste de unele anime-uri vazute de mine - multe de un anume gen...

Ploaia imi aminteste de o povestire citita acu' ceva ani in care naratorul spunea ca in regiunea cu pricina ploua parca din convingere...

Despartirea in 3 imi aminteste de faptul ca vad des pe strada un el cu o ea de mana... ea fiind insotita de cea mai buna prietena a ei. Ciudat obicei.

cand e la feminin aceeasi se scrie cu doi e... aceeasi fata, aceeasi cana, aceeasi mancare etc. cand e la masculin se scrie cu ie... aceiasi baieti, aceiasi cai, aceiasi parlamentari etc. dar nu face nimic ai timp sa retii si asta... doar esti tanara.

lipsesc niste virgule pe ici pe colo, dar nimic grav.

Totusi niciun pic din revolta din titlu... sau trairea nepasarii. As fi pus mai mult accentul pe asta.
[Imagine: F3GHuiy.png]
You Know Nothing
I'm such a LESBIAN! LOL
#seeuspacecowboys #seeuspacecowgirls #2071

#3
God a trecut mult de cand nu am mai postat ceva, fie el si un comentariu. Bun, mi s-a trezit spiritul critic acum la ora asta asa ca o sa spun fix ce gandesc. Te rog sa nu mi-o iei in nume de rau, sau personal....intentia mea nu e de a te jigni pe tine sau lucrarea ta, ci pur si simplu imi exprim o parere, dupa care te-ai putea ghida pe viitor...bineinteles, daca consideri ca e cazul.
Asaaa....ei nu stiu de ce, dar am impresia ca e primul tau fic....sau in orice caz, ca esti relativ noua in acest domeniu. O sa incep deci pe puncte.
*Titlul nu ma deranjeaza neaparat, dar nici prea multe nu-mi spune. In momentul in care te apuci sa scri, incerca sa nu pui un titlu imediat....scrie mai intai cateva capitole...incearca sa-ti faci o imagine generica a tot ceea ce vrei sa exprimi in scris. Ai sa vezi ca dupa ceva timp ideile o sa ti se schimbe, iar titlul nu va mai fi chiar potrivit. In fine, daca vei decide totusi sa pastrezi titlul asta, te rog, te implor....scrie tot cuvatul, sau un sinonim mai "cuminte".... Steluta aia ma enerveaza.. Si nici nu da bine. :)
* Actunea... e grabita, rau. In timp ce citeam aveam impresia ca alerg....atat de tare, incat nici nu mai stiam prin ce oras am ajuns. Uite, cand scrii un fic...o nuvela , un roman, orice la persoana intai e foarte greu pentru ca intotdeauna trebuie sa dai o mie de detalii, trebuie sa exprimi starile personajului tau, si lumea asa cum se reflecta in ochii lui. Ideea capitolului nu era plecarea ei din Dubai, ci faptul ca ea a ajuns la Londra . Tocmai de aceea tot acest capitol mi s-a parut oarecum de umplutura , desi daca l-ai fi studiat putin, daca ai fi pus accentul pe trairile personajului tau, pe relatiile ei cu iubitul, respectiv prietena, am fi discutat despre o cu totul alta chestie. Nu cred ca e necesar sa-ti mai spun ca e si foarte scurt. Stiu ca atunci cand scri ti se pare colosal, dar asta e doar din cauza ca te concentrezi sa-ti exprimi ideile in scris asa cum apar in capul tau. Totusi, daca ai fi detaliat tot ce ti-am spus eu mai sus...ai fi avut un capitol de o lungime acceptabila.
* Ideea...din punctul meu de vedere e un usor cliseu. Nu stiu de ce, dar am impresia ca mai intalnit-o de cateva ori. Si culmea era tot cu Sakurica....asa ca ma astept ca in viitorul apropiat sa apara si un Sasukel, ca atia se tin unul dupa altul ca si Cl de Na. In fine, nu asta ma intereseaza....ador ideile cliseice, care pot fi transformate in povesti originale...totul depinde de cum ai sa continui, asa ca ai grija putin aici.
Acestea fiind spuse, realizez ca esti inca la inceput si mai ai multe lucruri de descoperit. Sfatul meu e sa nu ai retineri... Citeste cat de mult poti, joaca-te cu imaginatia ta, cu realitatea ta si gaseste-ti inspiraia. Iti urez mult succes :*.
P.S. Sper ca nu te-ai suparat.... E critica constructiva
P.S.2. Eu nu comentez des, dar si cand o fac nu ma mai opresc.
[Imagine: geishao.jpg]

O.o'Destinul lucreaza prin amanunte'o.O






Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)